Zamknij
REKLAMA

Sobota z historią, czyli Jarmark Kresowy i Noc Muzeów

Sobota z historią, czyli Jarmark Kresowy i Noc Muzeów
  • piątek 20 maja, od 10:00
  • 14.05.2022
  • Plac Wolności w Szczecinku / Muzeum Regionalne
W najbliższą sobotę, 14 maja nasi pracownicy szczecineckiego Muzeum regionalnego przygotowali nam mnóstwo atrakcji na cały dzień, które odbywać będą się od wczesnego poranka aż do północy.

Około godz. 9.00 na placu przed ratuszem rozpocznie się kolejny Jarmark kresowy. Przed gośćmi na scenie wystąpią podopieczni szczecineckich przedszkoli, zespoły ludowe z naszego regionu oraz zespół ukraińskiego tańca ludowego Witrohon z Białego Boru. Na wszystkich odwiedzających czekać będą także stoiska handlowe z lokalnym rękodziełem i swojskimi, aromatycznymi produktami.

- Tegoroczne wydarzenie jest nieco inne, niż te dotychczasowe, bo zazwyczaj Jarmark Kresowy odbywał się na terenie przy muzeum, ale tym razem spotykamy się na Placu Wolności – mówi nam Ireneusz Markanicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku. – Przed ratuszem staną stragany kół gospodyń wiejskich oraz osób handlujących naturalnymi produktami i rękodziełem. Oczywiście będą tez występy na scenie.

Jako pierwsi przed publicznością wystąpią najmłodsi artyści, czyli przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Również dzieci z Ukrainy, które obecnie uczęszczają do SP 7, przygotują dla mieszkańców krótki program artystyczny. 

- Jedną z głównych atrakcji Jarmarku będzie występ ok. 12.00 na scenie zespołu ukraińskiego tańca ludowego Withoron. Oprócz tego pojawi się grupa muzyczna właśnie ze szkoły z Białego Boru. Przypomnijmy, że jest to szkoła z wykładowym językiem ukraińskim. Później na scenie zaprezentują się zespoły ludowe ze Szczecinka i okolicy. Będzie to przekrój różnej muzyki, nie tylko ludowej, ale także biesiadnej – kontynuuje nasz rozmówca.

Tegoroczny Jarmark połączony zostanie z jeszcze jedną, cykliczną dużą impreza organizowaną przez naszych muzealników. Mowa o Nocy Muzeów, na którą zawsze czekają nie tylko wszyscy pasjonaci historii, ale także pozostałe osoby, które na co dzień zapominają, że czasami warto wybrać się do muzeum, aby nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądało życie w danym miejscu przed wiekami, ale także poznać wiele ciekawostek o osobach dawniej zamieszkujących dane ziemie.

- Wieczorem tego samego dnia zapraszamy na Noc Muzeów. Od godz. 18 do godz. 24 będzie można z przewodnikiem nie tylko zwiedzić wystawy stałe i czasowe. Ale będzie można też zobaczyć trochę zaplecza muzealnego i na przykład wejść do pracowni konserwacji i zobaczyć, w jaki sposób przygotowuje się obiekty, zanim pokażemy je publiczności – dodaje Ireneusz Markanicz.

(mg)

maj 2022


czerwiec 2022


3.06 piątek
Rajd Rowerowy

Rajd Rowerowy

3 czerwca 2022 

Czytaj więcej
8.06 środa
Wieczór autorski Krystyny Mazur
10.06 piątek 12.06 niedziela
Zlot food trucków w Szczecinku

Zlot food trucków w Szczecinku

10 czerwca 2022  - 12 czerwca 2022

Czytaj więcej