Transport odpadów pomiędzy krajami UE będzie dozwolony tylko w wyjątkowych przypadkach, a eksport odpadów z tworzyw sztucznych do krajów spoza OECD będzie całkowicie zabroniony - europarlament przyjął surowsze przepisy.
We wtorek Parlament Europejski zatwierdził zaktualizowane unijne procedury i instrumenty kontroli dotyczące przemieszczania odpadów.Zgodnie z przyjętym porozumieniem zasady eksportu odpadów z UE do krajów trzecich będą bardziej rygorystyczne. Eksport odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD zostanie zakazany w ciągu dwóch i pół roku od wejścia w życie rozporządzenia, podczas gdy eksport do krajów OECD będzie podlegał bardziej rygorystycznym warunkom.Ponadto uzgodniono, że wymiana informacji i danych dotyczących przemieszczania odpadów zostanie w UE zdigitalizowana za pośrednictwem centralnego rejestru elektronicznego w celu poprawy sprawozdawczości i przejrzystości. Przemieszczanie odpadów przeznaczonych do utylizacji w innym kraju unijnym będzie dozwolone tylko w wyjątkowych okolicznościach.Przepisy ustanawiają również grupę ds. egzekwowania prawa w celu poprawy współpracy między krajami UE w celu zapobiegania i wykrywania nielegalnego przemieszczania odpadów.
Zdaniem europoseł Pernille Weiss (EPL) zmienione prawo przyniesie Europejczykom większą pewność właściwego zarządzania naszymi odpadami, bez względu na to, dokąd zostaną wysłane. „UE wreszcie weźmie odpowiedzialność za swoje odpady z tworzyw sztucznych, zakazując ich eksportu do krajów spoza OECD. Odpady są zasobem, jeśli są odpowiednio zarządzane, ale w żadnym wypadku nie powinny szkodzić środowisku ani zdrowiu ludzkiemu” - podkreśliła duńska eurodeputowana.
Eurostat
Po ostatecznym głosowaniu na posiedzeniu plenarnym Rada będzie musiała formalnie zatwierdzić tekst przed jego publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.Wniosek w sprawie reformy unijnych przepisów dotyczących przemieszczania odpadów określa procedury i środki kontroli w zależności od pochodzenia, miejsca przeznaczenia i trasy transportu odpadów, a także rodzaju odpadów i przetwarzania, któremu zostaną poddane w miejscu przeznaczenia. W 2020 r. eksport odpadów z UE do krajów spoza UE osiągnął 32,7 mln ton, co stanowi około 16% światowego handlu odpadami. Ponadto każdego roku między krajami UE przemieszcza się około 67 mln ton odpadów.Przyjmując to sprawozdanie, Parlament odpowiada na oczekiwania obywateli, aby UE zaostrzyła normy środowiskowe związane z przemieszczaniem odpadów zarówno w UE, jak i do państw trzecich, oraz egzekwowała bardziej rygorystyczne kontrole i sankcje w celu powstrzymania nielegalnego wywozu, jak wyrażono w propozycjach 5(11) i 20(2) konkluzji Konferencji w sprawie przyszłości Europy.
Źródło informacji: EuroPAP News
Czołówka na Trzesieckiej! Dwie kobiety w szpitalu
Kierowca dostawczaka winny za trzymanie się na zderzaku, skręcające auto winne za nie używanie odpowiednio kierunkowskazów. Można się rozejść
W drugiej turze na S
09:58, 2025-05-15
Ruch Obrony Granic rusza w Szczecinku. „To ostatni mome
Ciebie trollu pani Joanna i pan Bakiewicz. Zrozumiał czy problem ma?
Dla
09:52, 2025-05-15
Przy zamku powstaje zadaszony taras.
Mam pytanie o garage dlaczego jest ciągle zamknięty lokal z takim potencjałem??? Z tego co wiem było wielu chętnych z pomysłami i innowacjami! Wszyscy wiedzą ,że pan K M.. zrobił wieczór wyborczy dla pana burmistrza ale to nie zwalnia z OPŁAT za dzierżawę i blokowanie takiego wspaniałego miejsca!!!
Zły
09:46, 2025-05-15
Przy zamku powstaje zadaszony taras.
Architektonicznie projektant dał ciała. Finansowo wykonawca bierze 900 tyś za wiatę, biznes życia, za takie pieniądze można duży dom wybudować, a nie wiatę. Restaurator dostaje w prezencie od mieszkańców prezent w postaci dodatkowej sali obsługi gości. Dużo osób zyskuje.
Haha
09:36, 2025-05-15