Zamknij
Uczestniczki warsztatów „Moc na przemoc” w Szczecinku uczą się reagować i wspierać innych w sytuacjach zagrożenia.

70 uczestniczek i jedno przesłanie: stop przemocy!

materiał prasowy 07:57, 20.05.2025 Aktualizacja: 08:19, 20.05.2025

70 uczestniczek i jedno przesłanie: stop przemocy!

Dobiega końca projekt „Warsztaty Mocy przeciw przemocy” organizowany przez mieszkanki Szczecinka zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy. W kilkudniowym maratonie warsztatowym łącznie wzięło udział około 70 kobiet i dziewcząt.

Niemal połowa z nich uczestniczyła w dwudniowych warsztatach asertywności i samoobrony „WenDo”. Pozostałe uczestniczki gościły na dwugodzinnych warsztatach, których tematyka oscylowała wokół zagadnień związanych ze sposobami reagowania na przemoc w miejscach publicznych. Warsztaty WenDo organizowane przez nieformalną grupę „One Billion Rising - Szczecinek” od 5 lat zawsze są wysoko oceniane przez uczestniczki.

- Organizujemy takie akcje od 5 lat. Widząc na koniec warsztatów ten błysk w oku dziewczyn, jakąś taką ulgę, ale też bijącą od nich energię, nie możemy przestać. Kiedy czytamy anonimowe ankiety podsumowujące warsztaty, to już czujemy chęć organizowania następnych. Najchętniej zafundowałybyśmy je wszystkim dziewczynkom i dziewczynom ze Szczecinka. Ale takie dwudniowe warsztaty nie są tanie. Dlatego bardzo cieszymy się, że niezależnie od tego, kto zasiada w ratuszu, udaje się nam pozyskać fundusze na ich organizację - mówi Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz, koordynatorka projektu.

- Kontakt z uczestniczkami pokazuje nam kilka rzeczy. Po pierwsze, że przemoc jest, ale to wie już chyba każdy. Po drugie, że niemal każda z doświadczających jej osób, czy jako dziecko, czy osoba dorosła, bez względu na płeć,  czuje się osamotniona i wiele czasu zajmuje jej dotarcie do informacji, gdzie szukać pomocy. I po trzecie, że nawet mając te informacje nie wierzy się w to, że pomoc zostanie naprawdę udzielona. Dlatego zawsze przy okazji realizowanych przez nas projektów staramy się dystrybuować informacje o tym, gdzie można poszukać pomocy, gdy doświadczyło się przemocy. I okazuje się, że to zaczyna działać.

- Na warsztaty przychodzą przecież nie tylko osoby z takimi doświadczeniami, ale też takie, które zwyczajnie chcą się rozwijać, dowiadywać, uczyć nowych rzeczy, czy być gotowe na wsparcie innych. Jeśli zabiorą ze sobą naszą ulotkę, to gdy w jej otoczeniu ktoś ucierpiałby na skutek przemocy, ulotka da mu kontakty nie tylko na numer alarmowy policji, ale też do specjalistów od wsparcia z MOPS, PCPR, Funduszu Tratwa Szczecinek... Jeśli doświadczy przemocy seksualnej, to ma podany nr do Feminoteki, gdzie może liczyć na wsparcie psychologa, traumatologa, czy prawnika doświadczonego w takiej materii. Często osoby uwikłane w przemoc domową są uzależnione finansowo od osób ją stosujących. Tu przychodzi z pomocą Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości, który pomaga pokrzywdzonym przestępstwem, w tym też przemocą w rodzinie przetrwać trudny okres. Ta pomoc jest na wyciągniecie ręki.  Ale trzeba o niej wiedzieć, by po nią sięgnąć – dodaje Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz.

Jak mówi prowadząca punkt Paulina Łamińska, miejsce to niesie pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom tych przestępstw oraz osobom im najbliższym.

- Nasi beneficjenci mogą uzyskać pomoc prawną, mediacyjną, pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz pomoc materialną. Każda z tych form pomocy ma na celu łagodzenie skutków przestępstwa, m.in. pokrywamy koszty związane z opieką nad dziećmi w żłobkach, szkołach i przedszkolach publicznych. Partycypujemy w kosztach organizowania i finansowania szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe. W ramach potrzeb Fundusz Sprawiedliwości zapewnia finansowanie okresowych dopłat, takich jak: czynsz czy gaz, przejazdów środkami komunikacji publicznej, kosztów żywności lub bonów żywnościowych, kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw i wyrobów medycznych, np. przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, gdy są niezbędne w procesie leczenia wynikającego z przestępstwa lub jego następstw – wylicza Paulina Łamińska.

Jak dodaje, środki z Ministerstwa Sprawiedliwości mogą też pokryć koszty zakupu odzieży, środków czystości i higieny osobistej, a w niektórych przypadkach, gdy w wyniku przestępstwa nastąpiła utrata sprawności fizycznej, środki z Funduszu służą dostosowaniu lokalu mieszkalnego.

- Celem udzielanej przez nas pomocy jest dążenie do zniwelowania skutków przestępstwa doświadczanych przez osoby pokrzywdzone tak, aby odzyskały dobrostan psychiczny, aby były w stanie skutecznie korzystać z przysługujących jej praw w dochodzeniu sprawiedliwości oraz by znormalizowała się ich sytuacja bytowa – kontynuuje nasza rozmówczyni.

Do Punktu mogą zgłaszać się osoby pokrzywdzone na każdym etapie postępowania: przed zgłoszeniem przestępstwa, w trakcie trwania postępowania przed sądem i po jego zakończeniu, jeśli nadal trwają skutki przestępstwa.

A co możemy sami zrobić, by te informacje dotarły do potrzebujących?

- Na stronie Funduszu Tratwa Szczecinek i grupy nieformalnej zamieściliśmy ulotkę ze stale aktualizowanymi numerami instytucji i organizacji pomagających osobom uwikłanym w przemoc i pokrzywdzonych przestępstwem. Można ją udostępnić na swoich social mediach, można wydrukować, powiesić w swoim miejscu pracy, na tablicy ogłoszeń w zaprzyjaźnionym urzędzie lub szkole, na swojej klatce schodowej, a jeśli wydaje nam się, że w jakimś domu dochodzi do przemocy, to możemy podrzucić do skrzynki pocztowej, wetknąć w drzwi lub położyć pod wycieraczkę. Co więcej, jako świadkowie sami możemy zadzwonić pod jeden z numerów z ulotki i dowiedzieć się, jak możemy pomóc. Czasem jeden telefon ratuje życie – podsumowuje Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz.

Projekt „Warsztaty Mocy przeciw przemocy” realizowany przez grupę nieformalną „One Billion Rising Szczecinek” i Fundusz Tratwa Szczecinek we współpracy z Fundacja Feminoteka i L’Oreal Paris finansowany ze środków Miasta Szczecinek.


Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(15)

felekfelek

19 2

stop przemocy w tym wydaniu to czysty feminizm w złego słowa znaczeniu, chodzi tutaj o to żeby całe zło przelać na mężczyzn, obwinić o to. Znęcanie psychiczne, fizyczne dotyka równiez męzczyzn, manipulacje, odwracanie kota ogonem, nękanie, alienacja rodzicielska to wszystko robią kobiety ! Stop przemocy i dyskryminacji wobec mężczyzn. dlaczego tak bardzo nienawidzicie mężczyzn ?

08:44, 20.05.2025
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zgoda, ale...Zgoda, ale...

2 11

...kto Ci broni zorganizować takie warsztaty dla mężczyzn? Jasne, że przemoc dotyka też mężczyzn. I dzieci, i zwierząt. Działaj!

10:41, 20.05.2025

Idiotyzm Idiotyzm

4 9

Zapomniałaś dodać że ofiarami przemocy są komary i kleszcze, więc do dzieła

11:01, 20.05.2025

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PoyebyPoyeby

15 4

I jeszcze te jedenastoletnie dziewczynki, faktycznie one doznały takiej przemocy ze hoho,qrva żenada...💩

10:16, 20.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lempart missLempart miss

13 4

Tyle to da co pląsy wsciekłych macic w kolorowych skarpetkach 🤣

11:49, 20.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CleoCleo

16 2

Nie ma to jak wmówić społeczeństwu, że męska przemoc wobec kobiet jest w Polsce zjawiskiem systemowym, niemal genetycznym. Kreowanie obrazu rodziny jako rezerwuaru wszelkich patologii w połączeniu z tęczowym bełkotem i sprowadzeniem praw kobiet do skrobanki na każdym etapie ciąży, to prawdziwe oblicze obecnej koalicji rządzącej. Wszystkie te, pożal się Boże, oświecone jaśniepanienki, aktywiszcza i postępowe młodzieżówki już niedługo pokażą czym naprawdę jest dla nich wolność. Pilnujmy Polski, bo obudzimy się w jakimś niemieckim *%#)!&

14:57, 20.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tomek.Tomek.

5 1

👍

19:12, 20.05.2025

MmmmmMmmmm

3 5

Ciemnowłosa w czerwonej bluzce i dżinsach❤️❤️❤️ kto to😮

19:16, 20.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Twojast4raTwojast4ra

10 1

No i gitara, pouśmiechane, kasa zgarnięta, jest moc i siła.

22:44, 20.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Trzask Trzask

8 1

Feministyczne parasole nie wyszło wam w życiu to trudno,ale nie wciągajcue w ten syf tych młodych dziewczyn

04:37, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NowyNowy

11 1

A to nie te miłe panie co jakiś czas temu darły japy na ulicach i bazgrały błyskawice na ścianach?

04:38, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ksiądz JanKsiądz Jan

8 1

Kto to wogóle sponsoruje?za czyje pieniądze te spotkania?bo chyba nie za darmo te pajacowanie

04:40, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gorki.m.Gorki.m.

8 1

Spotkały się przy kawie,ciastku pogadały poplotkowały i tyle z tej ich walki z przemocą, przecież to śmieszne 🤣

04:44, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AA

9 0

Liga rządzi, Liga radzi.Liga nigdy Cię nie zdradzi. Mężczyzna twój wróg.

06:51, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oloolo

7 0

Na pierwszym zdjęciu na sto procent wszystkie baby z taśmy w Eldzie ,lub z ,,kas sklepowych,, !

08:20, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A może A może

5 0

Tak warsztaty kulinarne, żeby młode mamy nie musiały karmić swoich pociech chipsami, colą i zimnymi parówkami z biedry ?

13:45, 21.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 0

W Szczecinku coraz więcej osób "ciapatych", nie wiadomo kim sa, mieszkaja po hotelach nie wiadomo kto za to płaci, to przemoc dopiero się zacznie?

09:53, 30.06.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%