Prowadząc niewielką firmę przedsiębiorca często zastanawia się czy opłaca mu się korzystać z biura rachunkowego. Panuje przekonanie, że przy niewielkiej ilości faktur w zasadzie każdy poradzi sobie z księgą przychodów i rozchodów. O ile od strony czysto technicznej jest to prawda, bo przecież samo wypisanie druku nie jest skomplikowane, o tyle należy pamiętać, że księgowość to nie tylko przepisywanie dokumentów.
W pierwszej kolejność musisz sobie odpowiedzieć na pytanie po co w ogóle potrzebna jest firmie ewidencja przychodów i rozchodów. Oczywiście ze względu na przepisy. Najistotniejsze są tutaj przepisy podatkowe, a jeśli zatrudniasz pracowników to również te dotyczące rozliczeń publicznoprawnych. Jak widzisz nie wystarczy umieć wpisać danych do odpowiedniej rubryki. Pamiętaj, że jedną z funkcji rachunkowości jest funkcja informacyjna. Księgi rachunkowe nie tylko pozwalają Ci się zorientować w stanie finansów Twojej firmy. Stanowią też podstawę właściwego naliczenia podatku. To właśnie one w pierwszej kolejności podlegają kontroli przez Urząd Skarbowy. Dlatego zastanów się czy prowadząc je samodzielnie na pewno oszczędzasz. Przedsiębiorca odpowiada za niewłaściwe naliczenie podatku. Kara może być wyższa niż pozorna oszczędność wynikająca z tego, że nie korzystasz z usług specjalistów.
Dodatkowym argumentem na korzyść biura rachunkowego jest również tak zwany koszt alternatywny. Policz dokładnie, ile czasu zajmuje Ci samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie deklaracji podatkowych. I tu znów od strony technicznej może się wydawać, że nie ma sensu korzystać z usług biura. Jednak, aby policzyć pełny koszt alternatywny musisz uwzględnić całkowity czas, który poświęcasz nie tylko ewidencji, ale też rozliczeniom. Szukanie przepisów, udział w kursach, korekty do Urzędu Skarbowego to też jest czas, który poświęcasz na prowadzenie rachunkowości. Zastanów się co mógłbyś innego zrobić w tym czasie. Twoim priorytetem jest przecież rozwijanie własnego przedsiębiorstwa a nie nabywanie kompetencji w zakresie rachunkowości. Jeśli finanse nie są branżą, w której działasz, czas poświęcony na naukę przepisów podatkowych czy śledzenie zmian w przepisach jest czasem zabranym Twojemu przedsiębiorstwu. Wybór dobrego biura rachunkowego pozwala Ci ten czas zaoszczędzić. Jeśli przeliczysz koszt samodzielnego prowadzenia spraw księgowych na godzinę pracy to może okazać się, że biuro rachunkowe jest tańszą opcją. Czas zainwestowany w rozwój firmy to wymierne korzyści w przyszłości.
Reasumując, wybór dobrego biura rachunkowego to spora oszczędność czasu i znacznie mniejsze ryzyko kłopotów z Urzędem Skarbowym. Daje Ci to czas rozwój kompetencji związanych z branżą, w której działasz. Pozwala też rozwijać firmę, gdyż umiejętność delegowania zadań jest jedną z kluczowych umiejętności w biznesie. Sprawdzonym biurem w mieście Lublin jest Profito – biuro księgowe Lublin.
Do Sporego przez Trzcinno nie dojedziesz.
To co się dzieje na tym odcinku i w samej wsi Spore to jakaś parodia, koszmar do potęgi entej. Budowa zarządzana przez kogoś kto ma zupełnie głęboko to jak ludzie dojadą do domu czy do miasta do pracy. Rozumiem, że osobom nieruszającym się z domu jest to obojętne czy remont jest czy nie ma. Ten kto wymyślił ten po.....y remont powinien tam właśnie zamieszkać i poruszać się po tych cudownych drogach, przeciskać się pomiędzy wywrotką a koparką, autem po okna *%#)!& piachem docierając do miejsca przeznaczenia w godzinę przez kilka metrów. Jedna wielką tragedią Rzygać się chce A skargi można składać do..... do nikogo bo Ci co powinni się za to wziąć jedynie co potrafią to łapy pod d i uśmiechy na fb
Sara
12:48, 2025-12-06
Pożar budynku w Krągach. Obiekt spłonął
Czy ktoś odważył się postawić publicznie pytanie - kto stoi za pożarami w Polsce? Czy wykrywani są sprawcy? Czy służby odpowiedzialne za wykrywanie przestępstw nabrały i trzymają wodę w ustach?
hmmm
12:27, 2025-12-06
Młodzieżowa Rada Miasta rozpoczęła pracę
Myślę że młodzi radni wymagają przeszkolenia. Jako pierwszy wykładu mógłby udzielić poseł lubczyk. Temat „jak skroić ponad 700 tys zł z kasy sejmu argumentując to trudna sytuacja finansowa, równocześnie jeżdżąc Ferrari, posiadając 2 samochody itd …”
Edek
11:59, 2025-12-06
Tak pięknej choinki w Szczecinku nie było od lat!
Podzielam zdanie, co do pochwały choinki. Mam nadzieję, że tamto sztuczne brzydactwo nie zawita już nigdy do naszego miasta. Natomiast wydziwiania niektórych komentatorów o marnotrawstwie przyrody są jakby z innej bajki, wobec działalności KRONOSPANU na tym terenie .. 🙂
bronmus45
10:50, 2025-12-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz