Zamknij
REKLAMA

Czy prowadząc działalność gospodarczą warto korzystać z usług biura rachunkowego?

14:00, 26.02.2021 | r.
Skomentuj fot. materiał partnera

Prowadząc niewielką firmę przedsiębiorca często zastanawia się czy opłaca mu się korzystać z biura rachunkowego. Panuje przekonanie, że przy niewielkiej ilości faktur w zasadzie każdy poradzi sobie z księgą przychodów i rozchodów. O ile od strony czysto technicznej jest to prawda, bo przecież samo wypisanie druku nie jest skomplikowane, o tyle należy pamiętać, że księgowość to nie tylko przepisywanie dokumentów.

W pierwszej kolejność musisz sobie odpowiedzieć na pytanie po co w ogóle potrzebna jest firmie ewidencja przychodów i rozchodów. Oczywiście ze względu na przepisy. Najistotniejsze są tutaj przepisy podatkowe, a jeśli zatrudniasz pracowników to również te dotyczące rozliczeń publicznoprawnych. Jak widzisz nie wystarczy umieć wpisać danych do odpowiedniej rubryki. Pamiętaj, że jedną z funkcji rachunkowości jest funkcja informacyjna. Księgi rachunkowe nie tylko pozwalają Ci się zorientować w stanie finansów Twojej firmy. Stanowią też podstawę właściwego naliczenia podatku. To właśnie one w pierwszej kolejności podlegają kontroli przez Urząd Skarbowy. Dlatego zastanów się czy prowadząc je samodzielnie na pewno oszczędzasz. Przedsiębiorca odpowiada za niewłaściwe naliczenie podatku. Kara może być wyższa niż pozorna oszczędność wynikająca z tego, że nie korzystasz z usług specjalistów.

Dodatkowym argumentem na korzyść biura rachunkowego jest również tak zwany koszt alternatywny. Policz dokładnie, ile czasu zajmuje Ci samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przygotowywanie deklaracji podatkowych. I tu znów od strony technicznej może się wydawać, że nie ma sensu korzystać z usług biura. Jednak, aby policzyć pełny koszt alternatywny musisz uwzględnić całkowity czas, który poświęcasz nie tylko ewidencji, ale też rozliczeniom. Szukanie przepisów, udział w kursach, korekty do Urzędu Skarbowego to też jest czas, który poświęcasz na prowadzenie rachunkowości. Zastanów się co mógłbyś innego zrobić w tym czasie. Twoim priorytetem jest przecież rozwijanie własnego przedsiębiorstwa a nie nabywanie kompetencji w zakresie rachunkowości. Jeśli finanse nie są branżą, w której działasz, czas poświęcony na naukę przepisów podatkowych czy śledzenie zmian w przepisach jest czasem zabranym Twojemu przedsiębiorstwu. Wybór dobrego biura rachunkowego pozwala Ci ten czas zaoszczędzić. Jeśli przeliczysz koszt samodzielnego prowadzenia spraw księgowych na godzinę pracy to może okazać się, że biuro rachunkowe jest tańszą opcją. Czas zainwestowany w rozwój firmy to wymierne korzyści w przyszłości.

Reasumując, wybór dobrego biura rachunkowego to spora oszczędność czasu i znacznie mniejsze ryzyko kłopotów z Urzędem Skarbowym. Daje Ci to czas rozwój kompetencji związanych z branżą, w której działasz. Pozwala też rozwijać firmę, gdyż umiejętność delegowania zadań jest jedną z kluczowych umiejętności w biznesie. Sprawdzonym biurem w mieście Lublin jest Profito – biuro księgowe Lublin.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%