Zamknij
REKLAMA

Składasz wniosek o 500+? Uważaj na internetowych oszustów!

13:16, 04.07.2019 | is/ddwloclawek
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek (1 lipca) rozpoczął się nabór wniosków w związku z wypłatą świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do Polaków o ostrożność. W sieci łatwo natrafić na internetowych oszustów.

Od początku miesiąca program "Rodzina 500+" działa na nowych zasadach. Od teraz świadczenie niezależnie od dochodów będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18. roku życia. Dzięki wprowadzonym zmianom, ze świadczeń finansowych ma korzystać teraz około 6,8 mln osób. To liczba dwukrotnie wyższa niż dotychczas.

Wniosek o przyznanie świadczenia na nowych zasadach należy złożyć od 1 lipca do 30 września. Wypełnienie formularza to gwarancja tego, że pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od lipca. Wniosek złożony po 30 września będzie oznaczać, że pomoc finansowa będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały złożone dokumenty. Wniosek można złożyć między innymi za pośrednictwem internetu. 

- Wniosek przez Internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto. Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online mają trzy możliwości - wszystkie bezpieczne i pewne. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga - wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia - skorzystanie z bankowości elektronicznej. Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc. Poradzicie sobie Państwo sami - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. 

Wniosek na 500+ należy złożyć za pośrednictwem Profilu Zaufanego. W większości przypadków jego założenie trwać będzie kilka minut. Usługa jest darmowa. Dzięki niemu w przyszłości mogą zgłosisz narodziny dziecka, zawnioskować o dowód osobisty i zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta.

Chętnych do złożenia wniosku możliwie najszybciej będzie bardzo wielu. To zrozumiałe, ponieważ każdy chce skorzystać z przysługującego mu prawa. Wszystkiego tego typu masowe akcje to też niestety czas żniw dla internetowych przestępców, którzy polują nie tylko na nasze pieniądze, ale i dane. Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do Polaków o ostrożność. 

- Jeśli składamy wniosek przez Internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku. Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem. Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku - taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy – dodaje minister cyfryzacji.

Złożenie wniosku w programie „Rodzina 500+” jest bezpłatne. Podejrzane strony internetowe, które mogą prosić o podanie danych osobowych lub wykonanie przelewów internetowych można zgłaszać TUTAJ

(is/ddwloclawek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA