Zamknij
REKLAMA

Muzyczny przekaz solidarności z Ukrainą

04:22, 12.04.2022 | .
Skomentuj fot. Magdalena Michalska
REKLAMA

Głęboki, poruszający, piękny – tak w skrócie można opisać sobotni (9 kwietnia) koncert „Solidarni z Ukrainą”. Z neogotyckich wnętrz kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny popłynęły wyrazy wsparcia dla wszystkich tych, którzy z dnia na dzień zmuszeni zostali do porzucenia swoich domów i ucieczki poza granie kraju.

Pomysłodawcą wydarzenia był pan Filip Świątkowski - uzdolniony chórmistrz, wykształcony na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Mężczyzna pochodzi z pobliskiego Połczyna-Zdroju, gdzie dyryguje Miejskim Dziecięcym Chórem „Finezja”, jest także asystentem dyrygenta Akademickiego Chóru Politechniki Koszalińskiej. Od niedawna współpracuje także ze szczecinecką Szkołą Muzyczną, gdzie już zdążył rozpocząć realizację wielu projektów. To z jego inicjatywy młodzież wystąpiła podczas Międzynarodowego Festiwalu Bożonarodzeniowego w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, a miesiąc temu szlifowała umiejętności wokalne podczas warsztatów chóralnych pod kierownictwem prof. Radosława Wilkiewicza z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Szczecinecki koncert rozpoczął się od hymnu Ukrainy w wykonaniu Chóru Szkoły Muzycznej I i II st. im. Oskara Kolberga. Następnie zebrani wysłuchali Serenady C-dur oo.10. Ernsta von Dohnanyi, którą zaprezentowało Trio Smyczkowe „Symetrio”. Zwieńczeniem wieczoru było wykonanie Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego - jedno z najpiękniejszych dzieł muzyki oratoryjnej. Solistkami wieczoru były Adrianna Potalska (sopran) i Aleksandra Gudzio (mezzosopran).

Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie De Musica z Połczyna-Zdroju.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%