Zamknij
REKLAMA

Długie weekendy w 2023 roku. Zobacz, kiedy warto wziąć wolne i zyskać

10.10, 01.12.2022 D.W. Aktualizacja: 12.45, 01.12.2022
Skomentuj Fot. Pixabay.com
REKLAMA

Czasem wystarczy wziąć jeden dzień urlopu i przedłużyć sobie długi weekend. Jak będzie to wyglądać w 2023 roku? Przygotowaliśmy zestawienie.

Polacy kochają tzw. długie weekendy. To znakomita okazja do przedłużenia urlopu i wyjechania za miasto, odwiedzenia rodziny czy po prostu odpoczynku. Kalendarz dni wolnych od pracy to niezwykle ważna kwestia przy planowaniu urlopu. W 2023 roku czeka nas 250 dni roboczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami 13 dni świątecznych jest ustawowo wolnych od pracy. Razem z weekendami dni wolnych od pracy jest 115.

Jeśli jednak święto o stałej dacie (np. Nowy Rok, Święto Niepodległości) wypada w sobotę, to za ten dzień pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny.  Wtedy termin odbioru dnia wolnego należy uzgodnić indywidualnie z pracodawcą.

Będzie szansa na odpoczynek

Z kalendarza wynika, że w 2023 roku mamy sześć długich weekendów. Aby w pełni skorzystać ze wszystkich, trzy z nich wymagają wzięcia dodatkowego, jednego dnia wolnego. Jeżeli więc skrupulatnie wyliczymy swoje urlopy, to otrzymamy łącznie dodatkowe 23 dni wolnego, z czego tylko trzy  z puli dni urlopowych.

Pierwszy długi weekend już w styczniu. Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w piątek, co oznacza przedłużone wolne o jeden dzień. Później będzie Wielkanoc. To trzy dni wolnego od 8 do 10 kwietnia.

Majówka może być piękna

Pierwsza okazja do przedłużenia wolnego przytrafi się w maju. Święto Pracy (1 maja) wypada w tym roku poniedziałek, a Konstytucji 3 Maja (3 maja) w środę. Jeśli zdecydujemy się wziąć wolne drugiego dnia miesiąca, to majówka potrwa aż pięć dni. -

Szansa na dłuższe wolne przydarzy się też przy okazji Bożego Ciała (8 czerwca), które wypada w czwartek. Biorąc jeden dzień wolnego 9 czerwca możemy skorzystać z czterech dni wolnego.

Z kolei w sierpniu przypada święto Wojska Polskiego i jednocześnie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). W tym roku to wtorek. Biorąc dzień wolnego przed świętem odpoczniemy dłużej.

Ostatnia okazja do przedłużenia wolnego przypadnie w grudniu, przy okazji świąt Bożego Narodzenia. W 2023 roku 25 i 26 grudnia to poniedziałek i wtorek. Daje to cztery dni wolnego. Jeśli zdecydujemy się jednak "zaszaleć" i weźmiemy wolne 27, 28 i 29, to do pracy wrócimy dopiero 2 stycznia (1 stycznia to w 2024 roku poniedziałek). 

 

Dni wolne od pracy w 2023 roku - lista:

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
 • 9-10 kwietnia - Wielkanoc
 • 1 maja - Święto Pracy
 • 3 maja - Święto Konstytucji
 • 28 maja - Zielone Świątki
 • 8 czerwca - Boże Ciało
 • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego/Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada - Święto Niepodległości
 • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.
(D.W.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PewniePewnie

2 1

Uczcie nierobów *%#)!& 19:01, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%