Zamknij

Jak wygląda uprawa pszenicy ozimej?

19:15, 24.04.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 19:16, 24.04.2019
Skomentuj

Pszenica to jedno z najczęściej uprawianych zbóż, które posiada bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej uprawiana jest pszenica ozima. Jak dokładnie wygląda uprawa tego rodzaju zboża?

Rośliny ozime to takie rośliny uprawne, które do przejścia kompletnego cyklu rozwojowego wymagają niskich temperatur, które zachodzą w okresie zimowym. Jeśli zostały by wysiane wiosną, wówczas nie wytworzyły by one pąków kwiatowych – i nie będą owocowały.

Oziminy najczęściej wysiewa się jesienią. W okresie zimowym przechodzą wegetację, a następnie owocują w okresie od maja do sierpnia.

Wśród roślin ozimych znajduje się szeroka gama zbóż, w tym także pszenica ozima, uprawa której jest w Polsce bardzo popularna.

Pszenica ozima – duże wymagania w całym okresie wegetacji

Pszenica ozima jest zbożem, które cechuje się dużymi wymaganiami w całym okresie wegetacji, dlatego też uprawiający ją rolnicy są również narażeni na straty plonów.

Zboże to ma duże wymagania wodne – spadek ilości wód, przede wszystkim od fazy krzewienia do fazy strzelania w źdźbło, może spowodować spadek plonu. Pszenica ozima ma również duże wymagania związane z warunkami cieplnymi. Lubi ciepłe jesienie, wczesne i krótkie zimy, a także słoneczną wiosnę.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe dla zboża takiego jak pszenica ozima, uprawa powinna następować na najlepszych glebach. Gleba powinna zawierać dużą ilość próchnicy, odpowiedni odczyn oraz średnią zasobność magnezu, fosforu oraz potasu. Ważny jest także dobór właściwego nawozu, który powinien cechować się odpowiednim stosunkiem fosforu do potasu.

Zapobieganie i leczenie chorób pszenicy ozimej

Ze względu na wczesny wysiew pszenica ozima narażona jest również na szereg różnych schorzeń.

Największe zagrożenie stanowią choroby grzybicze, do których zaliczane są między innymi septorioza paskowa liści, mączniaki czy brunatna plamistość liści. Aby zapobiegać i leczyć choroby grzybicze liści stosuje się odpowiednie środki ochrony roślin, w tym nowoczesne fungicydy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%