W filmach, w programach telewizyjnych niejednokrotnie jesteśmy świadkami, jak detektywi robią zdjęcia podczas swojej pracy. I tutaj rodzi nam się pytanie dotyczące już realnego życia, czy wynajmując detektywa, może on robić zdjęcia podczas wykonywanej pracy? Z jednej strony takie zdjęcia niejednokrotnie okazują się bardzo przydatne podczas spraw sądowych, jako materiał dowodowy, jednak czy ich robienie aby na pewno jest legalne?
Telewizja, oglądane w niej filmy kreują detektywa na osobę, która realnie walczy z przestępczością, poszukuje złodziei oraz łapie morderców. Wbrew temu obrazowi, praca typowego prywatnego detektywa jest bardzo przyziemna. Tak naprawdę nie biega on po ulicach i nie ugania się za przestępcami. Zazwyczaj bardzo delikatnie, dyskretnie poszukuje zaginionych osób, sprawdza dokładne adresy zamieszkania, śledzi, sprawdza, jak wygląda dokładny przebieg dnia konkretnej osoby czy też doszukuje się przejawów zdrady. Detektywi zazwyczaj jedynie obserwują, zapisują to, co zobaczyli oraz przekazują dowody i spisują specjalne raporty. Niezwykle często zdjęcia dołączane są do postępowania sądowego.
Z punktu widzenia osoby śledzonej, która jest obiektem pracy detektywa, z pewnością nikt z nas nie cieszyłby się ze świadomości, że jest fotografowany podczas różnych czynności, czasem nawet bardzo intymnych. Osoby, którym detektywi niejednokrotnie nadepnęli na odcisk już nie raz skarżyli się na ich pracę, odwoływali się do prawa do prywatności oraz do przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, tzw. RODO. Jednak tak naprawdę jest znaczna różnica pomiędzy faktycznym robieniem zdjęć i ich upublicznianiem, a traktowaniem ich jako dowód. Prywatny detektyw Warszawa nie zajmuje się publikowaniem tych zdjęć na łamach social mediów czy programów telewizyjnych – dołącza je do raportu, który następnie przekazuje wyłącznie klientowi, a czasem także policji czy sądowi, kiedy mają szczególną wartość i są niezbędnym dowodem podczas rozprawy.
Mimo wszystko detektywi nie mogą gromadzić dowodów bez jakichkolwiek ograniczeń. Muszą to robić z rozwagą, według istniejących przepisów, które dotyczą właśnie pracy detektywa. Robienie zdjęć bez jakiegokolwiek powodu to ewidentnie naruszenie praw konkretnego człowieka. Warto o tym wiedzieć, by raz na zawsze skończyć z osądzaniem detektywów odnośnie bezprawnego robienia zdjęć, które rzekomo później upubliczniają.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz