Zamknij
REKLAMA

Pomorze Zachodnie rajem dla rowerzystów. Trzy trasy wyróżnione w prestiżowym rankingu

08:47, 05.04.2021 | źródło: wzp.pl
Skomentuj
REKLAMA

Trzy spośród 13 najlepszych tras rowerowych w Polsce znajdują się na Pomorzu Zachodnim – wynika z tegorocznego rankingu zaprezentowanego na popularnym blogu podróżniczym „Znajkraj.pl”. Najwyżej oceniona została nadmorska Velo Baltica. – Brzegiem Bałtyku na rowerach! Takie atrakcje są tylko u nas – komentuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Velo Baltica, Blue Velo i Trasa Pojezierzy Zachodnich, tworzące Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego znalazły się wśród najlepszych szlaków w Polsce. Prestiżowy ranking przygotowywany co roku przez podróżników - blogerów pokazuje, które regiony są przyjazne dla rowerzystów, gdzie najwięcej inwestuje się w infrastrukturę, które velostrady wiodą przez najatrakcyjniejsze zakątki kraju. Miłośnicy aktywnego wypoczynku wskazówki opublikowane na „Znajkraj.pl” mogą traktować jak drogowskaz - źródło wiedzy i rekomendację.

- Pomorze Zachodnie każdego roku wita rowerzystów dziesiątkami kilometrów nowych dróg, które wiodą przez krainy jezior, lasów, urokliwych miasteczek, nadmorskich kurortów – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Brzegiem Bałtyku na rowerach! Czy można wyobrazić sobie piękniejszą trasę. Takie atrakcje są tylko u nas.

Nic dziwnego, że Velo Baltica została sklasyfikowana najwyżej z zachodniopomorskich szlaków. A dokładnie w środkowej części rankingu znalazły się Trasa Pojezierzy Zachodnich (docelowo będzie miała prawie 400 km) oraz Blue Velo, trasa prowadząca znad morza na południe, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i Odry.

- Turystyka na dwóch kółkach staje się marką regionu. Jesteśmy krajowym liderem jeśli chodzi o budowę infrastruktury. Nowoczesnej i bezpiecznej – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Powstają bardzo ważne łączniki trasy nadbałtyckiej, dzięki którym będzie można wygodnie przejechać ze Świnoujścia do Międzyzdrojów i dalej do Wisełki, Międzywodzia, Dziwnowa. Powstają kolejne fragmenty transgranicznej pętli wokół Zalewu. Przybywa kilometrów na trasie pojezierzy, która od polsko-niemieckiej i przebudowanego starego mostu w Siekierkach granicy prowadzi aż do północno-wschodniego krańca województwa. Jestem przekonany, że przed nami kolejny udany sezon rowerowy, z piękna pogodą i oddawanymi do użytku nowymi odcinakami dróg – zapowiada Olgierd Geblewicz.

Autorzy „rowerowego topu” przedstawionego na „Znajkraj.pl” podkreślają, że trasy powstające w ostatnich latach w Polsce zbliżyły standard uprawiania turystyki rowerowej do europejskiego poziomu. Dzięki temu „podróże rowerem powoli przestają być rozrywką z pogranicza sportów ekstremalnych”, a stają się popularną formą rekreacji. Podróżnicy podkreślają, że najbardziej atrakcyjne i bezpieczne są wydzielone drogi rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego, biegnące za dala od wypełnionych spalinami arterii (np. po śladach zlikwidowanych linii kolejowych), po terenach ciekawych przyrodniczo i historycznie.

Twórcy rankingu oceniają, że liderami w obszarze turystyki rowerowej są Pomorze Zachodnie i Małopolska. Za najpiękniejszy szlak w Polsce uznali Velo Dunajec, który rozpoczyna się pod Tatrami, w Zakopanem, a kończy nad Wisłą w Tarnowie.

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Trasa ma dwie odnogi w zachodniej części województwa - jedną biegnącą od granicy z Niemcami przez Szczecin i  Stargard w kierunku Pojezierza Ińskiego; drugą od granicy z Niemcami w okolicach Cedyni przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej trasa przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim.Trasa łączy główne ośrodki miejskie (Szczecin, Stargard) z największym miastem leżącym przy wschodniej granicy województwa – Szczecinkiem. Umożliwia odwiedzenia czterech Parków Krajobrazowych (Cedyński, Barlinecko - Gorzowski, Iński i Drawski) oraz obszarów o wysokich walorach krajobrazowych.

(źródło: wzp.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

Bibik Bibik

3 13

Je... pedałów, jak widzę rowerzystów to chce ich przejechać, niech płacą podatki drogowe i ubezpieczenie a jak nie to *%#)!& 12:10, 05.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

obserwator2obserwator2

10 0

Ale z ciebie pajac. W domu wszyscy tacy? Hahaha 13:08, 05.04.2021


AndrzejAndrzej

10 3

Gdzie są te trasy? Któraś z nich wiedzie podobno przez Szczecinek... Wygląda to tak, jak przed laty- gdy burmistrz zwany "Hamulcowym" poprzytwierdzał gwoździami do drzew dookoła jeziora Trzesiecko tabliczki z rysunkiem roweru- pozostawiając leśne ścieżki z korzeniami i wykrotami. No- i tak powstała w jego mniemaniu ścieżka rowerowa... 12:25, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElaEla

10 1

Hipokryci ! Budowę naszych ścieżek rowerowych szumnie ogłoszono i szumnie planowano a jest faktycznie każdy widzi. Okolice stolicy województwa Szczecina owszem i okolice miejsca zamieszania pana marszałka a u nas brak funduszy 12:29, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RowerzystaRowerzysta

9 1

To już któryś z rzędu artykuł o jakiejś trasie rowerowej biegnącej przez Szczecinek, a może by tak dołączyć do artykułu mapkę, którędy on biegnie przez ten Szczecinek ? 16:22, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przechodzeńprzechodzeń

2 4

Pedalarze tak szybko deptakiem i po Placu Wolności pomykają że nie ma jak przejść...Można byłoby tą chołotę pogonić do parku....na deptaku są sklepy a nie rajdy rowerowe 19:03, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EDENEDEN

2 1

Fajnie dym i smród z Kronoobyla na zdjęciu pokazali 19:05, 05.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrolekTrolek

5 0

A co mnie obchodzi ścieżka pod Cedynią. Nawet jak się wybiorę, to raz na kilka lat. Za to jak dojechać bezpiecznie np do Gwdy? 07:34, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarcinMarcin

2 0

Szkoda że nie ma info że od Bornego do Białego Boru trasa jest tylko na mapie. Tak naprawdę część w budowie (koło Jelenia), a część leci przez istniejące drogi samochodowe, np. szczecinek-spore, zero porównania do tego co leci wzdłuż Bałtyku czy np. od Złocieńca do Połczyna.

09:28, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%