Zamknij
REKLAMA

Bitwa Warszawska z lokalnym akcentem

06:54, 01.03.2020 | T.N
Skomentuj fot. MJZ
REKLAMA

W minionym tygodniu poznaliśmy zwycięską koncepcję budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Rozstrzygnięcie konkursu ogłosił stołeczny ratusz. W jednym z projektów pojawił się także nasz lokalny akcent.

Pracownia MJZ opublikowała projekt "wielowymiarowego monumentu wraz zagospodarowaniem terenu na Placu Na Rozdrożu w Warszawie". W centralnej części przestrzeni pojawia się rzeźba Nike autorstwa Kate Lipecky, artystki ze Szczecinka.

Sam wybór nowej wersji rzeźby najlepiej uosabiającej we współczesny sposób zwycięstwo, był związany z naszą wieloletnią współpracą z Katarzyna Lipecka – uznaną rzeźbiarką, której “Nike” w edycji limitowanej 2/4 znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Jej 6 metrowa przeskalowana wersja, która miałaby wg. naszego założenia znaleźć się na środku terenu przeznaczonego pod memoriał Bitwy Warszawskiej 1920 roku, byłaby tym samym również drugą rzeźbą w Warszawie greckiej bogini.

- piszą autorzy koncepcji.

Jak miałaby wyglądać przestrzeń Placu na Rozdrożu ze szczecineckim wątkiem?

fot. MJZ

Za pomocą zabiegów artystycznych związanych z instalacją wodną, świetlną oraz projekcjami w nadwieszonej strukturze o różnym stopniu zagęszczenia elementów, chcieliśmy ukazać drugi wymiar przypisany do materialnej formy zdezintegrowanej rzeźby. W porze nocnej czy podczas rocznicowych uroczystości ukazywałyby one w multimedialny sposób pozostałe fragmenty Nike, które przywodzą na myśl nie tylko spektakularną wygraną ale i późniejszy bolesny upadek oraz imponujące następujące po wielu latach odrodzenie. Polska historia jest bowiem podobnie wielowymiarowa. Zwycięstwo w 1920 roku było może krótkotrwałe ale wzmocniło ducha wielu polskich kolejnych pokoleń aż do odzyskania pełnej niepodległości w 1989 roku.

Projekt MJZ nie zostanie jednak zrealizowany. Jak informują autorzy, mimo zakwalifikowania do udziału w konkursie "projekt nie został złożony z uwagi na naszym zdaniem niemożliwość realizacji na Placu Na Rozdrożu w Warszawie planowanego i wymaganego w Regulaminie Konkursu założenia ze wszystkimi składowymi w przewidzianym w budżecie 3 milionów złotych brutto (w tym koszt dokumentacji i prac projektowych)"

fot. MJZ

Przypomnijmy, że Kate Lipecky to pochodząca ze Szczecinka artystka. Przed kilkoma miesiącami została nagrodzona przez "Gazetę Wyborczą" w konkursie "Jutronauci".

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (3)

Nike....Nike....

4 1

Niezbyt to wszystko zrozumiałe..... Pomnik "Warszawska Nike" już istnieje, chyba niektórym trochę jest niewygodny...
https://culture.pl/pl/dzielo/marian-konieczny-pomnik-bohaterom-warszawy-1939-1945-warszawska-nike
09:12, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wiesia z AdamskaWiesia z Adamska

5 1

A miał być Łuk Triumfalny a wyszło jak zwykle.Odwrócona maczuga.Czaskoskiego? 12:35, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DobrzeWieszKtoDobrzeWieszKto

2 3

Nie traktowałbym poważnie wyobrów wybiórczej... 16:38, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA