Zamknij
REKLAMA

Bitwa Warszawska z lokalnym akcentem

06:54, 01.03.2020 | T.N
REKLAMA
Skomentuj
fot. MJZ

W minionym tygodniu poznaliśmy zwycięską koncepcję budowy pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Rozstrzygnięcie konkursu ogłosił stołeczny ratusz. W jednym z projektów pojawił się także nasz lokalny akcent.

Pracownia MJZ opublikowała projekt "wielowymiarowego monumentu wraz zagospodarowaniem terenu na Placu Na Rozdrożu w Warszawie". W centralnej części przestrzeni pojawia się rzeźba Nike autorstwa Kate Lipecky, artystki ze Szczecinka.

Sam wybór nowej wersji rzeźby najlepiej uosabiającej we współczesny sposób zwycięstwo, był związany z naszą wieloletnią współpracą z Katarzyna Lipecka – uznaną rzeźbiarką, której “Nike” w edycji limitowanej 2/4 znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Jej 6 metrowa przeskalowana wersja, która miałaby wg. naszego założenia znaleźć się na środku terenu przeznaczonego pod memoriał Bitwy Warszawskiej 1920 roku, byłaby tym samym również drugą rzeźbą w Warszawie greckiej bogini.

- piszą autorzy koncepcji.

Jak miałaby wyglądać przestrzeń Placu na Rozdrożu ze szczecineckim wątkiem?

fot. MJZ

Za pomocą zabiegów artystycznych związanych z instalacją wodną, świetlną oraz projekcjami w nadwieszonej strukturze o różnym stopniu zagęszczenia elementów, chcieliśmy ukazać drugi wymiar przypisany do materialnej formy zdezintegrowanej rzeźby. W porze nocnej czy podczas rocznicowych uroczystości ukazywałyby one w multimedialny sposób pozostałe fragmenty Nike, które przywodzą na myśl nie tylko spektakularną wygraną ale i późniejszy bolesny upadek oraz imponujące następujące po wielu latach odrodzenie. Polska historia jest bowiem podobnie wielowymiarowa. Zwycięstwo w 1920 roku było może krótkotrwałe ale wzmocniło ducha wielu polskich kolejnych pokoleń aż do odzyskania pełnej niepodległości w 1989 roku.

Projekt MJZ nie zostanie jednak zrealizowany. Jak informują autorzy, mimo zakwalifikowania do udziału w konkursie "projekt nie został złożony z uwagi na naszym zdaniem niemożliwość realizacji na Placu Na Rozdrożu w Warszawie planowanego i wymaganego w Regulaminie Konkursu założenia ze wszystkimi składowymi w przewidzianym w budżecie 3 milionów złotych brutto (w tym koszt dokumentacji i prac projektowych)"

fot. MJZ

Przypomnijmy, że Kate Lipecky to pochodząca ze Szczecinka artystka. Przed kilkoma miesiącami została nagrodzona przez "Gazetę Wyborczą" w konkursie "Jutronauci".

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Nike....Nike....

4 1

Niezbyt to wszystko zrozumiałe..... Pomnik "Warszawska Nike" już istnieje, chyba niektórym trochę jest niewygodny...
https://culture.pl/pl/dzielo/marian-konieczny-pomnik-bohaterom-warszawy-1939-1945-warszawska-nike
09:12, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wiesia z AdamskaWiesia z Adamska

5 1

A miał być Łuk Triumfalny a wyszło jak zwykle.Odwrócona maczuga.Czaskoskiego? 12:35, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DobrzeWieszKtoDobrzeWieszKto

2 3

Nie traktowałbym poważnie wyobrów wybiórczej... 16:38, 01.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone