Zamknij

Prawie pół miliona na pomoc uchodźcom w naszym powiecie

09:57, 22.06.2022 mg Aktualizacja: 15:24, 22.06.2022
fot. wzp.pl / Małgorzata Kubiak-Horniatko podpisuje umowę w obecności marszałka Olgierda Geblewicza fot. wzp.pl / Małgorzata Kubiak-Horniatko podpisuje umowę w obecności marszałka Olgierda Geblewicza

394 tys. złotych trafi do powiatu szczecineckiego z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy przebywających właśnie na terenie naszego powiatu. Środki te przekazał Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski w ramach specjalnie przygotowanego pakietu wsparcia.

Marszałek przeznaczy na ten cel ponad 15,4 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Pieniądze te docelowo trafią do Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, za pośrednictwem których będą przekazywane na wsparcie osób ukraińskiego obywatelstwa. Z tych funduszy będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza.

- Pieniądze pójdą na pomoc psychologiczną i prawną, na półkolonie dla dzieci czy naukę języka polskiego – mówi Małgorzata Kubiak-Horniatko, dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku.

- Chcemy im również zapewnić integracyjny warsztat wyjazdowy, pokazać im Polskę, trochę przybliżyć naszą kulturę, chcemy być z nimi. Część pieniędzy nadal przeznaczana będzie na drobne zakupy najpotrzebniejszych artykułów, ale tak naprawdę coraz więcej osób ma już własny dach nad głową w Polsce oraz pracę, dlatego to nauka języka i integracja są tymi najpilniejszymi potrzebami.

Zaplanowane działania swoim zasięgiem obejmą 16 powiatów i 3 miasta. Wsparciem zostanie objętych 2439 osób. Powiat Szczecinecki zawnioskował o przyznanie na ten cel środków w wysokości 394 tys. zł i dokładnie tyle zostało przyznane na pomoc uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście i powiecie. Całkowita wartoś projektu powiatu szczecineckiego to 464 tys. zł

–  Od wielu lat, pomimo dwóch szczebli samorządowych, tworzymy wspólną drużynę i pomagamy tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Od 24 lutego tak się stało, że tej pomocy potrzebują  nasi bracia zza wschodniej granicy, nasi bracia Ukraińcy. My odpowiadamy na to i udzielamy pomocy najlepiej jak potrafimy.

– dodaje Małgorzata Kubiak-Horniatko.

W ramach projektu zaplanowano działania w dwóch obszarach priorytetowych: aktywizacja zawodowa oraz integracja i aktywność społeczna. Zaplanowano m.in.: indywidualne rozmowy z doradcą zawodowym, bezpłatny kurs nauki języka polskiego, zajęcia warsztatowe w grupach poświęcone poszukiwaniu pracy czy spotkania na temat prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Partnerzy zajmą się też zapewnieniem pomocy prawnej, psychologicznej i psychoterapeutycznej. Przewidziano też zajęcia dla dzieci i młodzieży. Projekt realizowany będzie w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku.

(mg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%