Zamknij

Na biwak do lasu? Jasne, ale pod pewnymi warunkami! Porady szczecineckich leśników

05:49, 22.07.2021 źródło: Nadleśnictwo Szczecinek Aktualizacja: 07:52, 22.07.2021
Skomentuj

W ostatnim czasie leśnicy zauważają zwiększony ruch turystów w lasach. Niestety nie wszyscy użytkowników lasów robią to bezpiecznie i zgodnie z prawem. Coraz więcej osób wjeżdża samochodami tam gdzie nie można. Niestety to może skończyć się mandatem wystawionym przez straż leśną.

Aby uniknąć niemiłych wspomnień z wizyty w lesie, leśnicy z Nadleśnictwa Szczecinek przygotowali krótki poradnik dla turystów.

Na biwak do lasu? Dlaczego nie! Ważne, by odpowiednio się do niego przygotować –podkreślają leśnicy.

Na terenie Nadleśnictwa Szczecinek znajduje się ponad 90 różnego rodzaju obiektów turystycznych – miejsc biwakowania, szlaków rowerowych, pieszych, kajakowych, miejsc postoju pojazdów i obozowisk harcerskich. Czyste jeziora i sosnowe, grzybne lasy to najlepsze miejsca na wypoczynek. Jeziora Drężno, Wierzchowo, Dołgie czy Spore od wielu lat przyciągają miłośników odpoczynku na łonie przyrody z dala od zgiełku. Jak się do niego przygotować?

Skorzystajcie z naszego krótkiego poradnika:

Gdzie jechać?

Wszystkie miejsca turystyczne znajdujące się na terenie Lasów Państwowych można znaleźć w nowym serwisie Czas w las. Na mapie znajdź interesującą Cię lokalizację, a następnie skontaktuj się z wybranym nadleśnictwem. W Nadleśnictwie Szczecinek wystarczy zadzwonić do wybranego leśniczego (lista leśnictw wraz z numerami telefonów znajduje się w zakładce Kontakt) lub do Nadleśnictwa pod nr tel. 94 37436 11, mail: [email protected]

W ten sposób będziesz miał pewność, że wybrane przez Ciebie miejsce nie jest zajęte. Leśniczy wystawi także odpowiednie zezwolenie na pobyt i ewentualny dojazd do miejsca biwakowania.

Czy muszę zgłaszać swój pobyt?

Tak, jeśli wybierasz się na kilkudniowy biwak (powyżej dwóch dni) lub/i planujesz spędzić go w większym gronie (powyżej dziewięciu osób).

Czy mogę dojechać samochodem?

Nie wszędzie! Samochód zostawiamy w miejscu wyznaczonym, czyli na miejscu postoju pojazdów (lokalizację wszystkich takich miejsc znajdziesz w serwisie czaswlas.pl). Podczas zgłoszenia pobytu leśniczy dokładnie wskaże, gdzie możliwy jest dojazd i gdzie należy zostawić auto. Należy pamiętać, że za wjazd do lasu grozi mandat do 500 zł. Przepisy te są bardzo istotne, bo w przypadku pożaru, niewłaściwie pozostawiony na poboczu drogi leśnej samochód, może zablokować strażakom możliwość dojazdu i uniemożliwić im podjęcie akcji gaśniczej.

Czy mogę rozpalić ognisko?

W lesie nie można używać otwartego ognia, a minimalna odległość od ściany lasu powinna wynosić 100 m. Rozpalić ognisko można jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Na terenie Nadleśnictwa Szczecinek takie miejsce znajduje się w leśnictwie Spore, nad rzeką Gwdą. Jest tam także wiata, pod którą można schronić się w przypadku deszczu, miejsce do zwodowania kajaków oraz miejsce biwakowania. Pobyt należy zgłosić u leśniczego: Aleksandra Dolak tel. 784908960.

W pozostałych miejscach biwakowania dopuszczamy używanie turystycznych kuchenek gazowych.

Jak zadbać o czystość?

Na dłuższy pobyt proponujemy zamówić toaletę przenośną, o czym należy powiadomić leśniczego. W pozostałych przypadkach prosimy o zachowanie w myśl zasady niepozostawiania po sobie śladu #LeaveNoTrace (niezbędna na biwaku okaże się saperka). Śmieci zabieramy ze sobą z powrotem do domu. Na terenie naszego nadleśnictwa nie ma koszy na śmieci! To bardzo ważne byśmy pozostawili po sobie miejsce w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zastać.

Gdy zmieni się pogoda… Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Podczas pobytu na bieżąco sprawdzaj serwisy pogodowe, uważaj na alerty, a gdy zauważysz zmianę pogody zwiń biwak i udaj się w bezpieczne miejsce (do najbliższej wioski, świetlicy wiejskiej). Nie czekaj do ostatniej chwili! Pogoda może zmienić się bardzo szybko, a silny wiatr łamie i wywraca nawet zdrowe drzewa.

Burza to także ryzyko porażenia piorunem. Zadbaj, by nie znajdować się na najwyższym puncie w okolicy - wyładowania atmosferyczne zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią. Gdy zastanie nas burza powinniśmy poszukać w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego, najlepiej też usiąść na plecaku jeśli go posiadamy lub „zwinąć się w kulkę" tzw. w pozycję embrionalną, w żadnym wypadku nie opieraj się o drzewo lub skałę. Nigdy nie wolno szukać schronienia na ambonie, pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami. Pamiętaj, że burza w lesie może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pozostałe ważne informacje znajdują się na załączonych infografikach. Pamiętaj, że dobre przygotowanie do wypoczynku w lesie to podstawa. Potem tylko pakowanie, naładowany telefon komórkowy, preparat przeciw insektom i… Czas w las! Zapraszamy!

 

(źródło: Nadleśnictwo Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ankaanka

0 0

.Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 16:40, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%