Zamknij
REKLAMA

Dr Sutkowski: pandemia jeszcze się nie skończyła. Musimy uważać

07.03, 19.03.2022 PAP Aktualizacja: 07.05, 19.03.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pandemia się jeszcze nie skończyła, nie możemy odwoływać wszystkich alertów. Musimy niewątpliwie uważać i to nie dlatego, żebyśmy się mieli bać. Nie trzeba się bać, tylko trzeba przeciwdziałać - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Sutkowski przekazał, że obecna wartość zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce jest zbliżona do tych wartości, które były przed przyjazdem uchodźców z Ukrainy.

"Oczywiście musimy obserwować sytuację, dlatego, że poziom zaszczepienia na Ukrainie dwoma dawkami to jest 35 proc., a trzema dawkami to jest trochę ponad 2 proc., więc to jest bardzo mała liczba zaszczepionych pacjentów ukraińskich, ale polskie społeczeństwo też nie jest jakoś rewelacyjnie zaszczepione" - powiedział.

"Co prawda mamy blisko 60 proc. osób zaszczepionych dwoma dawkami, ale zaledwie 30 proc. jest zaszczepionych trzema dawkami" - podsumował.

Doktor podkreślił, że należy na bieżąco monitorować sytuację i dokładnie sprawdzać. "Wśród osób trafiających do szpitali co trzeci, czwarty obywatel Ukrainy jest zakażony koronawirusem, więc jest to duży odsetek osób zakażonych" - przekazał.

W związku z tym Sutkowski zachęca, aby jednak w dalszym ciągu nosić maseczki. "Koniecznie w przestrzeniach zamkniętych, ale nawet jeśli jesteśmy w bardzo dużym skupisku, w przestrzeniach otwartych" - mówił. "Warto by było również się testować" - dodał.

"Ja bym się tak bardzo nie spieszył ze zniesieniem tych obostrzeń, które i tak są słabo respektowane przez Polaków. Można by było jeszcze poczekać miesiąc, dwa, obserwując sytuację" - powiedział. "Ja rozumiem intencje ministra zdrowia, ale nie jest to dobry moment do tego, żeby pacjenci w czasie wojny, w czasie wędrówek ludów podejmowali chęci na diagnostykę w warunkach szpitalnych, na planowe hospitalizacje" - wyjaśnił.

"Ponadto musimy sobie zdawać sobie sprawę, że mamy 2 mln osób z Ukrainy na terenie Polski, oczywiście część wyjechała, ale to może być dopiero początek dużej fali emigracyjnej na tereny Polski, to może być dopiero pierwsza fala uchodźców z Ukrainy" - wskazał. "Pamiętajmy również o tym, że w Niemczech zanotowano znaczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2" - zwrócił uwagę. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mhr/

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Wirusy są wszędzieWirusy są wszędzie

0 5

Masz jakieś dowody na granty od firm farmaceutycznych? szkalujesz ludzi bezpodstawnie. Dodatki za prace w szczelnym kombinezonie sprawiają że będzie mieć kto ratować takich przygłupów jak ty. Pracownicy opieki zdrowotnej nie chcą się narażać za darmo. Tak samo nikt nie będzie szczepił tysięcy ludzi za darmo. 16:27, 19.03.2022


Sutkowski ma racjęSutkowski ma rację

3 4

Zbrodniarz Morawiecki osiągnął już dawno pułap 150 tys. uśmierconych Polaków. Jemu wojna jest na rękę. Dzięki niej ogłupiony naród skupił swoją uwagę na obcych, puszczając w zapomnienie ofiary Morawieckiego. Jego zbrodnicze przepisy nadal obowiązują 14:27, 19.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Gość  Gość

3 3

Autorka artykułu przesadziła .
Kim jest Sutkowski? Zwykły populista , PR ,
i najśmieszniejsze rzecznik prasowy . Tzw. papuga .
Żaden autorytet medyczny . Po prostu nikt . Dno !
Proszę również poprawić , to nie żaden doktor . 09:58, 20.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

3 3

To wszystko przez uchodźców napływających do naszego kraju całymi garściami my już mamy dosyć tych kagańców oraz chorych szczepień po których większość choruje po kilka razy.Teraz niech testują na przybyszach ukraińskich i z nimi niech eksperymentują. 14:18, 20.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MamaMama

0 2

Mądrze mówi, ale minister wie swoje niestety 21:42, 23.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fak ju sutkowskifak ju sutkowski

3 0

Że też ziemia nosi to ścierwo 10:49, 25.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

won wszo łonowawon wszo łonowa

0 0

Ta sprzedajna wesz łonowa znowu otwiera kloakę ? 13:14, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%