Zamknij
REKLAMA

MZ zmienia system raportowania, dane covidowe będą podawane raz w tygodniu

22.31, 15.04.2022 PAP Aktualizacja: 22.36, 15.04.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

W związku ze spadającą liczbą zakażeń i słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych, w każdą środę - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W piątek resort podał, że badania potwierdziły 1201 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 103 ponowne. Zmarły 34 osoby z COVID-19.

"W związku z cały czas spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych. Zestawienia tygodniowe wraz z informacją o hospitalizacji będą prezentowane w każdą środę" - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na profilu resortu na Twitterze.

Najbliższa publikacja pojawi się 20 kwietnia - podało MZ.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. MZ zmodyfikowało w związku z tym sposób prezentowania danych epidemicznych.

O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wykonywany jest test antygenowy. Jego wynik jest znany po kilku, kilkunastu minutach. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Od 28 marca br. zniesiono obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Pacjent z dodatnim wynikiem testu, niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez minimum siedem dni. W statystkach MZ nie ma już liczby osób na kwarantannie. 1 kwietnia 2022 r. zakończyły działanie szpitale i oddziały covidowe.

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Prawy foliarzPrawy foliarz

3 0

Wg ostatnich danych MZ od 30-90% testów, w zależności od okresu plandemii, było fałszywie dodatnich. O tym fakcie Morawiecki z Niedzielskim byli informowani już pod koniec 2020r. W związku z powyższym są odpowiedzialni za masową zbrodnię na narodzie polskim, w wyniku której skazano na śmierć ok. 200 tysięcy Polaków (zgony ponadmiarowe), kilka milionów nielegalnie zastosowano areszt domowy, zaprzestano leczenia, a w przypadkach konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy wpychano eksperymentalny patyk do nosa. Przyjdzie czas, że dowiemy się ilu nie przeżyło zawałowców, udarowców, wylewowców z powodu oczekiwania na wynik lewego testu pcr/who/lotto. Odpowiedzcie sobie sami komu służy wojna na Ukrainie? Putin dobry na wszystko, począwszy od inflacji, a kończąc na masowej zbrodni popełnionej na Polakach. 07:05, 16.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do foliarzaDo foliarza

0 1

Statystyki trzeba umieć czytać i interpretować. Wyjaśnienia dotyczące tego o czym błędnie piszesz są na fb profesor Szuster- Ciesielskiej. 09:13, 16.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Prawy foliarzPrawy foliarz

1 0

Tej co namawiała do udziałuw pseudo medycznym eksperymencie, za który nikt nie bierze odpowiedzialności. Polecam represjonowanego przez sprzedajne MZ dr. Basiukiewicza. 09:58, 16.04.2022


REKLAMA
0%