Zamknij
REKLAMA

Od poniedziałku łagodniejsze obostrzenia epidemiczne

08.01, 28.02.2022 PAP Aktualizacja: 08.02, 28.02.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie rządu, które znosi część obostrzeń covidowych. Nowe przepisy przewidują też zwolnienie z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy weszły w życie od poniedziałku, 28 lutego. Tego dnia swoją moc straciło rozporządzenie z 6 maja 2021 r.

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski informowali o wprowadzeniu nowych przepisów, które istotnie będą łagodzić dotychczasowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem rządu nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca br. Na przykład do końca marca obowiązkową 7-dniową kwarantannę będą musiały odbyć osoby przekraczające granicę, które nie mają ważnego paszportu covidowego. Jeśli ktoś zakazi się koronawirusem, to nadal będzie musiał poddać się izolacji. Będzie ona trwała 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał. Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Nowe rozporządzenie przewiduje ponadto, że jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, to jego kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

Rozporządzenie przewiduje, że do końca marca obowiązkowe będzie jednak zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach itp.

Zgodnie z wcześniejsza zapowiedzią przedstawicieli rządu w nowym rozporządzeniu nie znajdziemy np. obostrzeń dotyczących limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, środkach transportu czy podczas spotkań i imprez.

W nowym rozporządzeniu jest też przepis zwalniający z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Takie osoby nie będą musiały również okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

W opublikowanym dokumencie znalazł się też przepis dotyczący wstrzymania pasażerskiego ruchu kolejowego między Polską a Białorusią. "Do dnia 31 marca 2022 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi" - czytamy w rozporządzeniu.

autor: Michał Boroń

(PAP)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

MOHERMOHER

12 8

I o tym właśnie mówię i piszę że covid ,paszporty,szczepienia,kagańce tylko dla Polaków jest taka sytuacja na Ukrainie i nagle nie ma pandemi,nie obowiązują paszporty cowidowe,szczepienia ,kagańce i tu moje podejście do ukrainy biorę karabin i jadę bronić ukrainy tak pojadę bronić osobiście, MOHER to rodowity Polak nie polin ale jak takie zdarzenie miało by miejsce w warszawie nie pojadę bronić warszawy czemu niech sobie dzwonią po pomoc do izraela tam mają swoje korzenie 09:23, 28.02.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

AnnaAnna

7 5

Ja bym wolała żebyś mnie nie bronił. Wariat z bronią w ręku nie wiadomo czy rozumie w którą stronę ma strzelać. Wolę sama stanąć do walki, a ty idź do psychiatry i bierz leki. 09:56, 28.02.2022


MOHERMOHER

6 2

Do Anna Jestem po wojsku 2 lata czynnej potem rezerwa szkolenie nocne strzelanie zimą w lesie na śniegu - 10 wiem jak przetrwać wiem co to są pociski smugowe, polski rząd rozbroił polskę teraz młodzież wzieła by flagi tęczowe narysowali błyskawicę i poszli walczyć jak dali by kałacha to nie wiedzieli by jak rozłozyć i złożyć a co mówić o załadowaniu,przeładowaniu , dobrze napisałaś że nie bronił bym polski mają swoich tam w izraelu, już pokazał hołownia na wizji przed polską jak płacze to miał być polski prezydent auto kota by przejechało i juz by płakał , by było mamusiu zabierz mnie bo mnie biją karabin pokazali , jak dali by mi karabin to po to aby zabić a nie pobawić się i tego jestem szkolony dzis paluszka młody skaleczy i mamusia umieram do szpitala 10:38, 28.02.2022


GośćGość

2 5

Moher ty nide jesteś szkolony ty jesteś po prostu pomylony i tyle 20:24, 28.02.2022


sławeksławek

5 5

"Rozporządzenie przewiduje, że do końca marca obowiązkowe będzie jednak zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach itp." Nie rozumiem po co jest ten obowiązek jak go nikt nie egzekwuje. Takie postępowanie tylko utrwala świadomość, że przepisów można nie przestrzegać. 11:34, 28.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Legal PersonLegal Person

2 0

Przepisy są dla Osób nie dla ludzi. A w prawie Osoba to nie Człowiek.
Osoba to maska aktora i każdy Człowiek utożsamiając się z Osobami gra rolę tych Osób.
Stańcie się na powrót ludźmi... 23:36, 28.02.2022


Łooooo retyŁooooo rety

13 5

Putina zabił covida. Dzięki niemu Morawiecki, zbrodniarz odpowiedzialny za ponad 150 tysięcy uśmierconych Polaków, wpuścił bez testów pcr/who/lotto, szprycy i maseczek, ponad 100 tysięcy Ukraińców. Mamy nową rasę panów w Polin, która podróżuje PKP za darmo, dostanie wikt i opierunek oraz darmową ochronę zdrowia, gdy od 2 lat Polakom, mimo płacenia składek zdrowotnych, Morawiecki blokuje leczenie. 12:18, 28.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

2 2

Czego sie boicie? Wystarczylo sie zaszczepic i miec w .... omikrona. 14:04, 03.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%