Zamknij
REKLAMA

Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe? Minister ujawnia plany

08:57, 08.05.2021 | M.O. / PAP
Skomentuj fot. iszczecinek.pl
REKLAMA

Trwają dobrowolne szczepienia przeciwko COVID-19. W Polsce wykonano już ponad 13 mln zastrzyków. Pierwszą dawkę przyjęło już blisko 10 mln, a w pełni zaszczepionych jest już ponad 3,2 mln obywateli. Wielu ekspertów mówi jednak, że szczepienia powinny być obowiązkowe. Co na to ministerstwo? 

O tym, że szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce powinny być obowiązkowe dla wszystkich (wyjątek miałyby stanowić osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjąć preparatu) postuluje coraz głośniej grupa znanych lekarzy oraz działaczy społecznych. 

Krok dalej poszła Rada Miasta Wałbrzych, która przyjęła uchwałę o obowiązkowym szczepieniu wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście.

Czy ministerstwo zdecyduje się na ten krok? Pytany był o to w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk zapewnia jednak, że na razie nie ma takich planów.

- Na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodawał, że teraz "musimy przejść przez rejestrację kolejnych roczników", a potem trzeba przeprowadzić proces szczepień. Zdaniem ministra to praca na kolejny miesiąc lub dwa. 

- Mamy od początku sformułowane wyraźne założenie, które po prostu działa, bo widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień. Na razie skuteczna jest metoda, którą stosujemy, czyli przekonywanie, dostarczanie wiedzy, po prostu tłumaczenie - poinformował szef resortu zdrowia. 

Ponadto zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad zaangażowaniem podstawowej opieki zdrowotnej w akcję zachęcania do szczenienia osób starszych, które jeszcze tego nie zrobiły.

Mówił, że lekarze rodzinni otrzymają możliwość stworzenia listy osób w wieku powyżej 60 lat, które dotąd się nie zaszczepiły i na podstawie tych list będą mogli dotrzeć do tych pacjentów i zachęcać ich do szczepienia.

(M.O. / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

TrolekTrolek

5 12

Jeszcze 2-3 tygodnie temu mieliśmy najwyższą śmiertelność covid. Dzisiaj się otwieramy, szkoły, imprezy, wakacje. Bez zmiany w nas, podejścia do szczepień, raczej realnie powinniśmy liczyć na czwartą falę zarazy niż na cudowne ocalenie. 09:29, 08.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PankracyPankracy

14 2

A ty po której " fali" w końcu zmądrzejesz ?? Możesz wziąć moje dwie szczepionki , będziesz nieśmiertelny i będziesz mógł lizać klamki w szpitalu 🤣🤣🤣 12:08, 08.05.2021


SzczepieniaSzczepienia

13 4

mogą być obowiązkowe za ok. 7 lat, gdy te preparaty zostaną przebadane i Morawiecki weźmie za nie odpowiedzialność. Na razie to strachy na lachy. 11:46, 08.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOHERMOHER

14 7

Dla mnie to możecie łajnem się szczepić a nawet z psem a ode mnie to wara bo zabiję jak psa WON 14:21, 08.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MojnickMojnick

6 1

OJ MOHER, MOHER! ZA ZABICIE PSA GROZI KARA POZBAWIENIA WOLNOSCI!!! 16:56, 08.05.2021


Gdzie jest grypa ?Gdzie jest grypa ?

6 3

W poniedziałek (3.05.2021) media poinformowały, że Dania rezygnuje ze szczepionek Johnson&Johnson ze względu na ryzyko wystąpienia zakrzepicy po przyjęciu preparatu. Wcześniej Dania wycofała się ze stosowania szczepionki AstraZeneca.We wtorek (4.05.2021) premier Mateusz Morawiecki wysłał list do premier Mette Frederiksen, w którym zadeklarował, że Polska odkupi szczepionki J&J wycofywane przez Danię. Do treści listu dotarł Polsat. Rzecznik rządu Piotr Muller potwierdził, że taki list został wysłany.Dania rezygnuje z preparatu J&J, ponieważ nie chce narażać swoich obywateli na ryzyko wynikające z jego przyjmowania. Polski premier zwraca się z prośbą, żeby w „geście solidarności” sprzedać mu ten szkodliwy preparat, aby mógł go zaoferować Polakom. I nazywa to „wzajemnie korzystną transakcją”. Wzajemnie korzystną? Owszem, dla Duńczyków transakcja jest korzystna. Pozbędą się niebezpiecznego zajzajeru i jeszcze dostaną za to kasę. A co dostaną Polacy? Dostaną niebezpieczny zajzajer i jeszcze do tego dopłacą. I to ma wzmocnić nasze partnerstwo z Danią. Sukces! 20:57, 08.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Gdzie jest rozum?Gdzie jest rozum?

2 2

Zamiast cytować populistów zacytuj profesorów medycyny. Nikt nie zmusza nas do szczepienia. 11:41, 09.05.2021


szfindel szczepionkoszfindel szczepionko

1 2

Doprawdy,rzecznik rządu Piotr Muller , to prawdziwy populista . 17:39, 09.05.2021


gośćgość

0 1

Tak długo jak szczepionki są w trakcie kolejnych faz badań klinicznych podawanie ich ludziom jest eksperymentem medycznym. Udział w nim wymaga ŚWIADOMEJ zgody obywatela... Doktor Mengele zaciera ręce... 14:26, 10.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%