Zamknij
REKLAMA

Minister zdrowia: w Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa

11:10, 19.02.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Pytanie jest nie "czy", tylko "jakiej skali" ta fala będzie - wyjaśnił.

Minister zdrowia zapytany został w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, czy przyrost dzienny zakażeń wskazuje, że mamy już trzecią falę koronawirusa, czy jest ona przed nami.

"Absolutnie, my już trzecią falę mamy. To nie jest jakieś zjawisko, które nas czeka w przyszłości. My już mamy trzecią falę. Pytanie jest, nie +czy+, tylko +jakiej skali+ ona będzie" - podkreślił Niedzielski. Pytanie, jak dodał, dotyczy tego, czy będzie to np. powtórka z listopada, czy będzie to mniejsza fala.

Dopytywany, czy rząd ma szacunki, jak może wyglądać ta trzecia fala w najbliższym czasie, wyjaśnił, że rozwój pandemii warunkują dwa krytyczne czynniki w tej chwili, a najważniejszym jest kwestia rozprzestrzeniania się tzw. mutacji brytyjskiej. "Druga rzecz jest trochę mniej konkretna, bo to jest kwestia pewnej dyscypliny społecznej" - wskazał.

"Problem z dyscypliną społeczną jest taki, że ona nie jest tak jednoznacznie związana z jakimś konkretnym czynnikiem. Jej nie można przypisać np. do otworzenia galerii, nie można jej przypisać do otworzenia hoteli. Ona jest tak naprawdę powiązana ze wszystkim, z czym mamy do czynienia" - powiedział Niedzielski.

Minister zapytany, gdzie sytuacja jest najbardziej niepokojąca, zaznaczył, że sytuacje są różne. Jego zdaniem ciekawym przykładem jest województwo warmińsko-mazurskie, gdzie można powiedzieć o spóźnionej drugiej fali. "To jest województwo, które bardzo niedawno zaczęło mieć duże przyrosty, a wcześniej takich przyrostów nie miało" - powiedział. Na drugiej skali tego problemu, jak mówił, jest województwo podkarpackie, które drugą falę przeszło stosunkowo wcześnie. "Potem był regres i sytuacja ustabilizowana, a teraz znowu mamy tę prawdziwą trzecią falę" - dodał.

"Można w tym ujęciu regionalnym nawet widzieć paradoks, że w północnej części kraju mamy jeszcze te resztki drugiej fali, a na południu zaczyna się już trzecia fala w takiej dużej skali" - ocenił Niedzielski.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

hahahahahahahahahahahaha

7 2

dalej zamykajcie wszystko, wykończycie gospodarkę, zniszczycie społeczeństwo. brawo pisory . ale was to nic nie obchodzi, jak to kiedyś klasyk Jerzy Urban powiedzial , rząd wyżywi się sam. 12:15, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StugotsStugots

5 1

Macie trzecią falę, ale zaniku szarych komórek w waszych pisowskich łbach !

Horban, Simon, celebryta Sutkowski tzw. " doradcy " rządowi biorący granty od firm farmaceutycznych + czasopismo Nature, ręce opadają. 13:13, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŚpiochŚpioch

5 0

Musiałem coś przegapić. To 2 poprzednie już się skończyły? 14:35, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pislam Pislam

0 0

Druga trzecia fala dla mnie to tsunami *%#)!& 18:38, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TLPTLP

3 0

Tępy Ludzie Pisowy módlmy się!!!
O zdrowie dla jaśnie panującego nam Jarosława
O to by kłamstwa swe dalej jawił Mateo
O Antoniego Smoleńskiego - patrona ludzi sprawnych intelektualnie inaczej
O Joachima by mógł głaskać swą glacę
O Stratega Mariuszka
I o Adriana by mu się narta nie połamała. 23:39, 19.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejAndrzej

1 0

Zleć zabójstwo 5 osób, kieruj grupą przestępczą, handluj narkotykami, kradnij samochody to dostaniesz 11 lat. Otwórz restaurację - dostań 8 lat. 18:16, 20.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

0 0

Jestem chyba nie doczytany albo przespałem 3 fala a mam wrażenie że cały czas od roku się ciągnie jedna ciekawe ile to jeszcze potrwa. Tylko najlepsze jest to że nie tylko w Polsce ale na całym świecie tak jest 08:25, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%