Zamknij

Badania: maseczki dobre, ale wentylacja lepsza w zapobieganiu zakażeniom w pomieszczeniach

12:29, 30.10.2020 Aktualizacja: 12:30, 30.10.2020
Skomentuj PAP PAP

Wentylacja w pomieszczeniach najbardziej chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusów, bardziej nawet niż używanie maseczek i zmniejszenie liczby jednoczesnego przebywania ludzi - sugerują symulacje komputerowe niemieckich specjalistów.

Pod uwagę wzięto koncert rockowy z udziałem 1500 osób, jaki w pomieszczeniu zamkniętym odbył się w Lipsku w sierpniu 2020 r. Wszyscy mieli założone maseczki ochronne, zachowywali dystans i używali środki dezynfekujące.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Halle twierdzą, że przeprowadzili symulacje komputerowe trzech scenariuszy, w których zmieniali liczbę jego uczestników i zachowanie dystansu oraz innych zaleceń. Sprawdzano, jak w pomieszczeniu mogą się przenosić aerozole pochodzące od zainfekowanych osób.

Kierujący badaniami o nazwie RESTAR-19 Stefen Moritz twierdzi, że dla zmniejszenia ryzyka infekcji koronawirusem kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Duże znacznie ma również ograniczenie miejsc siedzących oraz zapewnienie osobnych wejść do obiektu.

Podczas wydarzenia obowiązkowe było noszenie maseczek i przestrzeganie środków higieny oraz odpowiedniego dystansu. Osoby personelu technicznego kontrolowały, czy te zachowania są przez wszystkich przestrzegane.

Niemieccy badacze twierdzą, że używanie maseczek ochronnych, higiena rąk i dystans powinny obowiązywać do końca pandemii. Natomiast liczba gości i miejsc siedzących w różnego rodzaju pomieszczeniach należy dostosowywać do nasilenia liczby zakażeń w danym okresie. 

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Najdłuższa flaga Polski ma powstać w Bornem

Czerwone miasteczko postkomuny i platformy będzie śpiewało hymn i szyło polskom flagę. Cóż kolejna grupka chcących zabłysnąć przed wyborami samorządowymi.

Polak

09:36, 2025-07-12

To był koncert pełen serca i wdzięczności.

Jak patrzę na te komentarze, pod jednym, drugim artykułem, to szkoda mi słów na część mieszkańców co tu komentują. Wszystko tylko im nie pasuje, albo za głos o albo nie to miejsce albo *%#)!& ktoś dostał. Ludzie opamiętajcie się. Jak to miasto ma tętnic życiem skoro wg komentarzy to sami starzy tetrycy tu żyją. Do organizatorów, chciałbym Wam również podziękować, bo inicjatywa godna pochwały, upamiętniając człowieka, który dla Szczecinka robił sporo, choć nie koniecznie chciał być gwiazdą.

Szczecinek

20:01, 2025-07-11

To był koncert pełen serca i wdzięczności.

Człowieku nie da się czytać twoich wypocin, agitacja pre-wyborcza na radnego trwa w najlepsze, wszyscy zasłużeni to głównie on i jego rodzina, la bidon skończ bo to jest nie smaczne, całe szczęście ostatnio zebrałeś kilka głosów kandydując na radnego co pokazało czego nie powinieneś robić, niestety dalej w to brniesz. Adam i Maciej mieli fajną inicjatywę, i to oni byli pomysłodawcami a z tego opisu wynika że był jeszcze on najważniejszy co ciągał za sznurki la ważniak, co jak grał na gitarze to fałszował tak że uszy więdły.

La Skończ Już

18:44, 2025-07-11

Tytoniowy biznes rozbity. Akcja Straży Granicznej

Brawo SG zero litości dla bydła

50cent

18:39, 2025-07-11

0%