fot. Mateusz Sienkiewicz, UM Szczecinek
Nad Trzesieckiem przez najbliższe dwa tygodnie będzie słychać nie tylko wodę i wakacyjny gwar, ale też pracę dłut. W Szczecinku rozpoczął się plener rzeźbiarski z udziałem studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy i Gdańska. Efektem mają być autorskie rzeźby z piaskowca, które później trafią do przestrzeni miasta.
Brzeg jeziora Trzesiecko, a dokładnie teren Ośrodka Sportu i Rekreacji przy Hali „Ślusarnia”, zamienił się w plenerową pracownię rzeźbiarską. Przez dwa tygodnie pracować tu będzie ośmioosobowa grupa studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych. Sześć osób przyjechało z Warszawy, dwie z Gdańska.
Młodzi artyści, pod opieką wykładowców warszawskiej ASP, będą pracować w dużych bryłach kamienia. Tematem przewodnim tegorocznego pleneru jest „Punkt podparcia”.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"9848"}
Dla Szczecinka nie jest to zupełnie nowa historia. Wydział Rzeźby warszawskiej ASP już wcześniej pojawiał się w mieście na plenerach. Prace powstawały zarówno w kamieniu, jak i w drewnie. Później współpracę przerwała pandemia.
Wydział Rzeźby przyjeżdżał już do Szczecinka na plenery - i w kamieniu, i w drewnie. Potem mieliśmy COVID i nasza współpraca się zaburzyła. Ale mamy nadzieję, że to początek reaktywacji naszej współpracy - mówi dr Andrzej Łopiński, jeden z opiekunów grupy.
Plener ma nie tylko dać młodym twórcom przestrzeń do pracy, ale też zostawić po sobie coś trwałego. Powstałe rzeźby mają wzbogacić przestrzeń publiczną Szczecinka. Będą to autorskie formy wykonane w piaskowcu, przygotowane przez studentów oraz ich opiekunów.
Podsumowanie pleneru zaplanowano na 14 lipca. O godzinie 11:00 odbędzie się briefing prasowy połączony z mini wernisażem. Wtedy będzie można zobaczyć efekty dwutygodniowej pracy nad kamieniem.
Organizatorem pleneru jest Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Mecenasem wydarzenia została firma Kronospan Polska, która po raz kolejny wspiera artystyczne działania w przestrzeni Szczecinka. Projekt otrzymał także dofinansowanie z „Funduszu Popierania Twórczości” ZAiKS. W organizację włączył się również Ośrodek Sportu i Rekreacji, udostępniając teren przy Hali „Ślusarnia”.