Zamknij
REKLAMA

Do 11 kwietnia ograniczenia m.in. w przemieszczaniu się

18:33, 24.03.2020 | Agnieszka Ziemska agzi/ mok/
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Ograniczenie do 11 kwietnia swobody przemieszczania się, z wyjątkiem dojazdu do pracy, załatwiania niezbędnych życiowych spraw, wolontariatu i całkowity zakaz zgromadzeń, imprez, spotkań, chyba że z najbliższymi – są wśród nowych obostrzeń wprowadzanych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa.

Udostępniamy nagranie wideo:

O nowych ograniczeniach poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szczegóły mają być znane po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia w tej sprawie.

Do 11 kwietnia nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenia te nie dotyczą: dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np niezbędnych zakupy, wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi, wyprowadzenia psa), przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób, choć nie dotyczy to rodzin. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, chyba że z najbliższymi.

Minister zdrowia powiedział na konferencji prasowej ograniczenia dotyczące gromadzenia się obejmą też zgromadzenia religijne. "Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych, do pięciu osób, nie licząc oczywiście, osób sprawujących te obrzędy, kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych" - powiedział Szumowski.

Odnosząc się do ograniczeń w przemieszczaniu się minister powiedział, że hasło "zostańmy w domu" wprowadzane jest teraz praktycznie w życie. "W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza - choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się" - poinformował Szumowski.

Podkreślił, że doświadczenia z innych krajów pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań. "Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć" - stwierdził.

W związku z epidemią wprowadzone zostaną też ograniczenia dotyczące transportu publicznego. "Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firmy" - powiedział premier Morawiecki.

Minister zdrowia apelował, by włodarze miast tak zorganizowali transport publiczny, żeby w jednym autobusie, w jednym tramwaju zajęte było tylko co drugie miejsce. "Postarajmy się umożliwić ludziom normalne funkcjonowanie i nie powodujmy sytuacji takich, że gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka wzajemnego się zarażenia" - powiedział Szumowski.

Jak poinformował, zgodność zachowania Polaków z nowym rozporządzeniem kontrolować będzie policja. "Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi - takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie" - podkreślił.

Minister zaznaczył przy tym, że dozwolona będzie np. pomoc osobom starszym, osobom najbliższym. "Tutaj myślę, że wszyscy tak naprawdę rozumiemy jaka jest intencja wprowadzenia takich bardzo ostrych reguł. Wszyscy wiemy też, jak wygląda łamanie tych reguł. Myślę, że więcej osób będzie reagowało również na sytuacje ewidentnie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem" - powiedział.

Zapytany o możliwe kary dla osób, które nie zastosują się do obostrzeń, szef resortu zdrowia odpowiedział, że w takim przypadku możliwa jest kara od mandatu po 5 tys. zł. "To zależy od sytuacji, oczywiście" - dodał.

Premier Morawiecki zwracał uwagę, że w ostatnich 24 godzinach policja skontrolowała około 90 tys. osób pozostających w kwarantannie. Ponadto - podkreślił - wdrażane są rozwiązania elektroniczne, które pozwalają badać, czy Polacy przestrzegają kwarantanny.

Szef rządu zaznaczył też, że poprosił szefa MON Mariusza Błaszczaka o uczestnictwo wojska w różnych działaniach weryfikujących. "Już Wojska Obrony Terytorialnej, ale też wojska operacyjne uczestniczą, pomagają policji coraz bardziej w tych działaniach" - wskazał.

Premier zapowiedział ponadto, że w związku z kolejnymi obostrzeniami epidemicznymi, ograniczane jest funkcjonowanie sądów i urzędów państwowych. "We wszystkich urzędach państwowych wprowadzamy tę zasadę, że tylko tam, gdzie jest to niezbędne, aby ludzie pracowali fizycznie ze sobą razem wspólnie w jakichś większych pomieszczeniach, tam będzie to dopuszczalne" - powiedział.

Zaapelował również do przedsiębiorców, właścicieli firm i wszystkich którzy odpowiadają za organizację pracy w firmach o wdrażanie rozwiązań pracy zdalnej, gdzie tylko to możliwe.

Podczas konferencji padło pytanie, czy wchodzi w grę zawieszenie komunikacji publicznej w wybranych miastach i ograniczanie wybranych miejsc kordonem sanitarnym. "W Polsce dystrybucja koronawirusa, rozprzestrzenianie się tej choroby jest równomierne. W związku z tym w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie występowały regionalne ogniska, nie ma uzasadnienia wydzielanie całych obszarów Polski i blokowanie ich w jakikolwiek sposób" - odpowiedział minister zdrowia.

Szef rządu poinformował, że poza wprowadzanymi obecnie obostrzeniami nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące m.in. funkcjonowania galerii handlowych, miejsc rozrywki, restauracji czy pubów.

Podkreślił, że zakaz bliskiego kontaktowania się i przebywania nie oznacza, że nie możemy porozumiewać się przez środki techniczne - komunikatory czy telefony. To jego zdaniem jest dzisiaj niezbędne. Prosił, byśmy wzajemnie się wspierali. W jego ocenie, ten stan odosobnienia paradoksalnie może nas nauczyć bliskości, bliskich relacji. "Musimy mieć dla siebie krzepiące słowo, cierpliwość, to dobro na ręku, które jest nam nawzajem bardzo potrzebne" - zaapelował premier.

"Hasłem Solidarności było dbanie codziennie o drugiego człowieka. My dzisiaj powinniśmy do tego powrócić" - powiedział Morawiecki. "Choć dziwne czasy nastały, to potrzebujemy siebie jak nigdy dotąd" - dodał. (PAP)

 

(Agnieszka Ziemska agzi/ mok/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (28)

GośćGość

14 12

I bardzo dobrze, nie potrzeba nam tu drugiej Hiszpanii, Włoch, Niemiec, czy Francji. Brawo. 18:51, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

6 11

Ilość pasażerów w autobusach będzie kontrolował kierowca, w każdym z nich będzie policjant? I w sytuacji kiedy pasażerów będzie za dużo, mandat otrzyma ostatni pasażer, który wsiadł, czy pierwszy z brzegu? 🤔 19:15, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserverObserver

17 7

Afera Koronawirusa ma być przedsionkiem do od dawna pokątnie zapowiadanego czipowania ludności? Czy w tym celu wywołano tą aferę na świecie?
Bo nikt normalny w inny sposób nie pozwoliłby siebie zaczipować i elektronicznie zapisać w czipie swoich prywatnych i poufnych danych osobowych.
W Chinach ponoć już poczęto takie doświadczenia. 19:36, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MOHERMOHER

0 0

Wiem że tak ma być tylko jak będą szczepionki i chipy to od razu żądam pod ratuszem na oczach ludzi o egzekucję jak hitler kula w łeb wybieram śmierć od szczepionki 11:06, 25.03.2020


ArmagiedonArmagiedon

8 8

Gdzie jest płyn do dezynfekcji z orlenu? 19:37, 24.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

GośćGość

4 1

Na Circle+. Tam szukaj. 19:40, 24.03.2020


Mr sirMr sir

2 3

Prezes Orlenu robi go na drutach, wkrótce będzie dostępny według tuby propagandowej tvp info !! 22:09, 24.03.2020


mn8mn8

11 7

streszczając to co powyżej: "macie siedzieć w domu, ale tylko do wyborów, następnie zagłosować na Dudę, a potem się zobaczy" 21:04, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FilippoFilippo

12 0

Chiny dezynfekują całe miasta ciężarówkami...w Polsce płynu dezynfekującego nawet nie kupisz ....
https://www.youtube.com/watch?v=3-RqckJAulM
Jak w Szczecinku będzie pierwszy coronowirusiak to spryskajcie teren dronem:) 21:10, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

9 9

Ludzie niepotrzebnie się szwędają po mieście!!jeżdżą autobusami i roznoszą różnorodne zarazki!jednocześnie narażają osoby kierujące autobusami jak i przemieszczające się do pracy na wysokie ryzyko urządzając sobie wycieczki po mieście ! Całkowity zakaz przemieszczania się dla mieszkańców w autobusach, zwłaszcza dla ludzi niepracujących i młodzieży i dzieci, którzy powinni zająć się zdalną nauką. JEŚLI TERAZ SOBIE ZLEKCEWAŻYMY WSZYSTKO, TO BĘDZIEMY MIEĆ DOPIERO POWAŻNIEJSZE PROBLEMY TJ. WE WŁOSZECH...ŻEBY WÓWCZAS NIE BYŁO PŁACZU I LAMENTU... 21:16, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BenitoBenito

7 3

A ktoś tak naprawdę wie jak jest we Włoszech, czy tylko z propagandowych tub? 21:19, 24.03.2020


IwonaIwona

3 6

Ale jaja 21:48, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mmmmmmmm

1 1

Wielkanoc w końcu idzie :) 12:31, 25.03.2020


ObyfatelObyfatel

5 9

Bedzie dobrze, dotrzymajta tylko do wyboruff. I zagłosujta jak trzeba - na wiadomego kandydata. Dyć on razem ze swym guru z wiadomej ulicy uchronią nas przed złem tego świata. Alleluja i s...laj koronogadzie... 22:01, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

8 1

Czytam i nie wierzę.....ludzie siedźcie w domu. 22:11, 24.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Impreza Impreza

4 5

Jak żyć panie premierze, jak żyć. Zaraz nam domówek zakażą. 22:13, 24.03.2020


REKLAMA

Nie udało się ze świNie udało się ze świ

11 2

To jest jakaś celowa robota . Ktoś z Was widział chociaż jednego trupa z Włoch ? nikt ! w tv powiedzieć i pokazać można wszystko, od tego,że w Pentagon uderzył Boeing 737 zostawiając dziurkę taką jak po uderzeniu rakiety,żadne kamery samolotu nie nagrały itp. Można również mówić w tv,że kennedy'ego zabił Oswald. Oczywiście rządowa Komisji Warrena, która nie wykryła, aby oprócz Oswalda ktokolwiek jeszcze stał za zamachem na życie JFK. Do innych ustaleń doszła Komisja Izby Reprezentantów, która przegłosowała, że zamachowców było dwóch (tożsamości drugiego nie ustalono) i istniał spisek na życie prezydenta. Podobnie na naszym podwórku z gen. Sikorskim - miał zwykły wypadek lotniczy i z tego powodu cała sprawa jest utajniona do 2070 roku !! Jeśli chodzi o grypę to wygląda to tak:
W sezonie epidemicznym 2019/2020 w Polsce odnotowano już ponad 3,5 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Jak wynika z meldunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od września 2019 r. na grypę zmarło w Polsce 50 osób, a od początku 2020 r. - 47 osób. 47 osób zmarło, UWAGA ZMARŁO 47 OSÓB .Na to co nam się wmawia zmarło 9 osób, w szpitalach gdzie pełno jest różnych wirusów i bakterii. Już nawet fachowcy nie wieżą w te bzdety.Czy to możliwe, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 została wymyślona i patogen ten nie jest niczym nadzwyczajnym? Tak szokującą opinię zgłosił niemiecki pulmunolog dr Wolfgang Wodarg. Stwierdził on, że to wszystko co widzimy w krajach na świecie to mistyfikacja i przesada. Z tego powodu zażądał nawet komisji śledczej Bundestagu.Dr Wodarg to nie byle kto. Jest on pulmonologiem, internistą, specjalistą w zakresie zdrowia publicznego, oraz przez wiele lat był posłem SPD i przewodniczącym Komisji Zdrowia w Radzie Europy. Teraz twierdzi on, że ograniczenie ludziom wolności pod pretekstem walki z patogenem, to skandal i jawne naruszenie praw człowieka.Niemiecki lekarz skrytykował też nadużycie określenia pandemia. Jego zdaniem kiedyś tym mianem nazywano chorobe, ktora w wielkiej sile atakuje na całym świecie. Teraz wystarczy, że występuje na kilku kontynentach. Według Wolfganga Wodarga, w tym sensie pandemia występuje co roku.Zdaniem niemieckiego eksperta, celowo stymuluje się panikę w społeczeństwie, potem ludzie testują się, a ponieważ każdego roku koronawirusy atakują do 15% populacji to nie ma możliwości, aby testy ich nie wykrywały bo prawie każdy z nas może być nosicielem.W normalnych okolicznościach ludzie zarażeni uznaliby, że mają grypę i przechorowali to w domu, ale teraz przerażeni ciągną do szpitali, żeby się przebadać a to właśnie tam, przez cały rok można złapać wiele niebezpiecznych wirusów. To właśnie one zdaniem zdaniem Wodarga, mogą odpowiadać za tą rosnącą falę zgonów.Rzeczywiście rozbieżności względem śmiertelności Covid-19 w krajach europejskich są bardzo duże. We Włoszech śmiertelność po zarażeniu SARS-CoV-2 jest na poziomie 7%, w Hiszpanii jakieś 4%, w Chinach, jeśli im wierzyć 3,4%, a tymczasem w Niemczech 0,0017%. Najwyraźniej tamtejsi lekarze odwrotnie do tych z Włoch, nie klasyfikują zgonów osób z koronawirusem jako ich główną przyczynę. Czy dr Wodarg ma rację i sposobem na radzenie sobie z koronawirusem jest nie testowanie populacji ? WHO twierdzi dokładnie odwrotnie.


22:31, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

5 1

Corona jest medialna i każdy to wykorzystuje, media szczególnie. Wzbudzić strach, panikę. Dokąd ten świat zmierza. Ręce zacierają producenci masek, kombinezonów, sprzętu medycznego, płynów, itp.,
z półek znika jedzenie, tankowane jest tanie paliwo. Dzieciaki mają wolne i razem z nauczycielami ferio-wakacje, urzędy pracują zdalnie, *%#)!& zamiera. Po świętach może za miesiąc wszystko wróci do normy. Zdrówka życzę. 07:05, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GośćGość

1 1

Media jak media ale kto ich szczuje? 10:23, 25.03.2020


CsiiiiiiiCsiiiiiii

6 1

PiS to judo-bolszewia w czystej postaci. Przebili polskich komunistów walczących z kościołem, dorównując niemieckiej okupacji z I wojny światowe kiedy to kościoły były zamknięte. Najważniejsze dla Judy i MoszeMorawieckiego by markety działały. 07:33, 25.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mmmmmmmmmm

1 0

hahahaha dobry jestes :) 12:37, 25.03.2020


LoloLolo

2 0

Jesteś chory idź do doktora !!!! I nie mieszaj leków z alkoholem !!!! 15:36, 25.03.2020


Dzień Świra Dzień Świra

1 1

Wypowiada się lekarz...
Politycy, korupcja, szczepionki, kasa, zyski.... Czy taki jest cel bezwzględnej polityki z koronawirusem w tle?!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=1lIuYPHSE9Q
https://www.youtube.com/watch?v=RjDp2jDLWbo


10:50, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOHERMOHER

2 1

Kochani każde prawo można obejść a ja wam udowodnię że na cmentarz może wejść nawet 100 osób na pogrzeb jak proste każdy stanie na innym grobie nawet co trzeci grób każdy przyjdzie indywidualnie jako jedna osoba to nie jest zabronione aby nikt się nie gromadził ale jak każdy stanie przy innym grobie nawet co 5-10 metrów a ksiądz odprawi przez megafon to nie jest łamanie prawa proste i logiczne do kościoła może wejść 5 osób ale koło kościoła może stać wiele wiecej 11:42, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OloOlo

1 0

I co z tego co piszesz wynika? Mądrość? 15:59, 25.03.2020


NokoNoko

2 1

Nie ma żadnego wirusa we Włoszech Hiszpanii według was idioci ludzie umierają dla jaj !!!! To na pewno wina PIS !!!! Ale wszyscy co krytykują tak rządzących jak biorą po 500 na dziecko to im nie przeszkadza !!!! Dziady !!!! 15:35, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GostekGostek

1 0

Do Włoch i Espaniol - spakowany?! Ruszaj mądralo. Śmiało!. 16:02, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lolo Lolo

1 0

Czytaj ze zrozumieniem 😳😃 17:53, 25.03.2020


REKLAMA
REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone