Zamknij

Stowarzyszenie Fundusz Tratwa Szczecinek - przede wszystkim ludzie!

08:39, 24.03.2020 br Aktualizacja: 10:41, 24.03.2020
Skomentuj

Szczecinecka organizacja pozarządowa – Fundusz Tratwa Szczecinek powstała w 1998 roku. Ideą założenia było niesienie pomocy ludziom. Wspierała działalność społeczności lokalnej czy instytucji. Dzisiaj skupia się na organizowaniu czasu dzieci i młodzieży, prowadzeniu punktu konsultacyjnego ds. spraw przemocy domowej oraz realizacji programu Przestrzeń dla Rodziny. Filarami Funduszu Tratwa są trzy kobiety: Joanna Ossowska, Monika Firaza i Małgorzata Jabłońska. Każda z nich odpowiedzialna jest za inny sektor działalności.

Fundusz Tratwa Szczecinek wcześniej prowadził i nadzorował granty z programu  „Działaj lokalnie”. Celem ODL było aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego. Odpowiedzialny był również za program stypendialny Agrafka dla uzdolnionej młodzieży i dzieci.

Fundusz Tratwa Szczecinek na dzień dzisiejszy to: Świetlica Środowiskowa Tratwa, Klub Młodzieżowy, Punkt konsultacyjny ds. przemocy domowej, projekt pod nazwą „Przestrzeń dla rodziny” - spotkania przy kawie. W ramach Projektu Młodzieżowej Akademii Aktywności jest organizatorem kwesty ulicznej „Drużyna Świętego Mikołaja”, wspiera animacyjnie organizację Pikników Rodzinnych oraz działań na rzecz społeczności lokalnej.

Świetlica

Na terenie miasta jest kilka świetlic środowiskowych. Jedną z nich prowadzi Fundusz Tratwa. Mieści się ona przy ulicy Wiejskiej 4. Skupia wokół siebie dzieci w wieku od 7 do 13 roku. Udział
w niej jest bezpłatny.

- Świetlica jest przygotowana na 25 dzieci. Zarówno pod względem powierzchni jak również opieki wychowawczej. Jest skoncentrowana przede wszystkim na pomocy dzieciom, które wymagają pomocy w procesie edukacji, organizacji czasu wolnego oraz socjoterapii. Wychowawcy pomagają w odrabianiu lekcji oraz w przyswajaniu materiału szkolnego. Organizujemy szereg zajęć tematycznych, warsztatów dla dzieci np. kulinarnych. - mówi Monika Firaza. - Ma to na celu pokazanie innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Chcemy je wyciągnąć z domu, pokazać, że wolny czas można spędzić w różnoraki sposób. Są wyjścia do kina, propagujemy aktywność fizyczną. Uczestnicy świetlicy objęci są dożywianiem.

Świetlica Środowiskowa jest formą wsparcia dla świetlic szklonych. By dziecko zostało przyjęte do świetlicy Tratwa należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zanieść do placówki. Telefon: 798 031 427 lub 94 37 412 11j . Formularz oraz wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Funduszu Tratwa oraz na fanpage’u.  Ilość miejsc: 25, zapraszamy od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00

Klub Młodzieżowy

Klub Młodzieżowy, podobnie jak świetlica mieści się przy ulicy Wiejskiej 4. Do klubu może należeć młodzież od 13 do 18 roku życia. Klub jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 16 do 20.

- Obecnie w Szczecinku działają świetlice środowiskowe dla młodszych dzieci. Nasz Klub, który zrzesza młodzież jest jedyną taką placówką wsparcia dziennego w mieście. Podobnie jak w świetlicy udział młodzieży w zajęciach jest bezpłatny. Głównym założeniem klubu jest pokazanie różnych form spędzania czasu wolnego, pomoc w edukacji oraz zajęcia socjoterapeutyczne. Ma młodzieży umożliwić poszerzenie horyzontów. Nie jest jednak tak, że młodzież dostaje na tacy pomysł na spędzenie wolnego czasu. Bardzo często angażujemy je w różne przedsięwzięcia. Np. spotkania z seniorami z Domu Seniora „Famila”, czy doroczna kwesta „Drużyna Świętego Mikołaja”, udział w wolontariacie np. podczas „Pola Nadziei”. Młodzież uczy się dzięki temu organizacji, zdobywa niezbędną w dorosłym życiu wiarę w swoje możliwości, a przede wszystkim czuje się potrzebna i odpowiedzialna za innych. To są fantastyczne wspólne działania. Przy takich imprezach odkrywają swoje talenty - mówi o działalności klubu Monika Firaza. - To fantastyczne kiedy się widzi, że z młodzieży, która posiada czasami niską samoocenę, wyrastają młodzi, pewni siebie ludzi, którzy potrafią się realizować. To nasz największy sukces.

Młodzieżowy klub to miejsce, gdzie młodzież nie tylko jest motywowane do działań, to również miejsce, gdzie może liczyć na odrobinę spokoju oraz szczerą rozmowę.

- Nie jesteśmy dla naszej młodzieży tylko wychowawcami czy nauczycielami, staramy się być partnerami. Bardzo ważne jest to, aby nawiązała się między nami nić sympatii i zaufania. Chcemy,  aby nasza młodzież wiedziała, że może na nas liczyć, gwarantujemy  dyskrecję i pomoc
w rozwiązywaniu problemów.  To, że ta młodzież jest, a dzięki nam się rozwija świadczy o tym, że nasza placówka jest bardzo potrzebna.

- dodaje Monika Firaza

Uczestnicy Klubu zajmują się również organizacją różnych imprez lokalnych czy warsztatów. Są aktywni w szeregu projektach animacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie. Klub organizuje również szereg wyjść do kina, spotkań integracyjnych, pokazuje wiele form spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim uczy młodzież bezinteresowności i pokazuje jaką wielką radość daje praca na rzecz innych. Aby być członkiem Klubu Młodzieżowego Funduszu Tratwa Szczecinek należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zanieść do placówki. Telefon: 798 031 427 lub 94 37 412 11. Formularz oraz wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Funduszu Tratwa oraz na Fanpage’u.  Ilość miejsc: 25

Projekt Przestrzeń dla Rodziny

Przestrzeń to najmłodsze dziecko Stowarzyszenia Fundusz Tratwa Szczecinek, którego celem do tej pory było przede wszystkim wspieranie dzieci i młodzieży. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez rodziców, osoby chcące się rozwijać, a także tych dla których rodzicielstwo jest wyzwaniem.

 - Stworzyłyśmy Przestrzeń po to, aby wspierać rodziców, dzieci i wszystkie osoby, które szukają odpowiedzi na trudne pytania lub chcą się rozwijać. Przestrzeń to miejsce, w którym najważniejszą wartością jest wspieranie relacji: w rodzinie, z ludźmi dookoła oraz budowanie kontaktu z samym sobą. Bliskie nam jest podejście Jespera Juula, Marshalla Rosenberga.

- powiedziała Małgorzata Jabłońska

Przestrzeń zaprasza na cyklicznie spotkania pt. Rodzice na Kawie, które odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca przy ulicy Armii Krajowej 29 (budynek Organizacji pozarządowych). Podczas spotkań można wymieniać się doświadczeniami, wspierać w wyzwaniach związanych z rodzicielstwem, spędzić czas w miłej atmosferze i odpocząć od codzienności.

Dodatkowo Przestrzeń organizuje spotkania edukacyjne zwiększające kompetencje rodzicielskie, komunikacje w relacjach partnerskich i ze samym sobą. Pomaga dowiedzieć się jak poprzez zwiększenie świadomość siebie, swoich potrzeb i uczuć poprawiać relacje z dzieckiem i z całym światem! To miejsce, w którym uzyska się wsparcie grupy i fachową pomoc najlepszych specjalistów. Zajęcia Warsztatowe są płatne.

Punkt konsultacyjny do spraw przemocy domowej

Czym jest przemoc? - to intencjonalne zachowanie lub zaniechanie działania w stosunku jednej osoby wobec drugiej, która wykorzystuje przewagę sił. Przemoc narusza prawa i dobra osobiste osoby słabszej powodując cierpienie i szkodę. Poza psychiczną, fizyczną, seksualną i ekonomiczną formą przemocy, jest to również zaniedbanie – szczególnie wobec dzieci i seniorów. Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. Jest zjawiskiem, które było, jest i będzie. Instytucje, w których można szukać pomocy, to m.in. MOPS, PCPR, Policja. Z problemem przemocy można zgłosić się również do Punktu Konsultacyjnego ds. Przemocy Domowej, który dotychczas mieścił się przy ulicy Bartoszewskiego, a od lutego bieżącego roku ma swoją siedzibę w nowym centrum NGO przy ulicy Armii Krajowej 29 w pokoju 211.

Punkt Konsultacyjny jest alternatywą dla osób, którym łatwiej rozmawiać w warunkach kameralnych, bezpośrednio z konsultantem. Temat przemocy jest bardzo trudny, szczególnie dla osób, które jej doświadczają, ważne jest więc zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Są osoby, które podejmują działania, żeby zmienić swoje życie, a potem z różnych powodów się wycofują. Ważne jest więc też zapewnienie ich, że mogą wrócić i nikt nie będzie ich rozliczał i oceniał, bo jesteśmy po to, żeby pomagać za każdym razem kiedy jest to potrzebne.

Potrzeby osób, które do nas trafiają są bardzo zróżnicowane – czasem wystarczy krótka rozmowa i poinformowanie jakie są możliwości, gdzie szukać pomocy, by rozwiązanie problemu stało się realne. A czasami jest tak, że osoba, która do nas się zgłasza oczekuje wsparcia na daną chwilę, ale potrzebuje czasu, żeby podjąć dalsze kroki. Są też osoby, które już podjęły decyzję i są gotowe do podjęcia konkretnych działań i potrzebują konkretnych wskazówek

- mówi Joanna Ossowska

Przemoc jest bardzo złożonym problemem. Dotyka różnych osób, w różnym wieku. Najważniejsze jest jednak to, by zacząć szukać pomocy. Przemoc dotyka całą rodzinę, nie dotyczy bezpośrednio jednej osoby. Wszyscy odczuwają jej skutki - mówi Joanna Ossowska.

Wiele rodzin tkwi od lat w przemocy nie zdając sobie z tego sprawy. Czasami pokutują wzorce wyniesione z domu albo środowiska, które nas kształtowało. Takie powiedzenia „dzieci i ryby głosu nie mają...”, „pije, ale jest dobry dla dzieci...”, „bije, ale wypłatę do domu przynosi” - to FAŁSZ wykorzystywany przez sprawców przemocy. Do pewnych zachowań osoby  doświadczające przemocy i współuzależnione są często przyzwyczajone i mimo doświadczanego bólu uważają, że tak widocznie musi być. Bardzo często też wierzą w teorię sprawcy, że same są temu winne i na to zasłużyły. Nie zdają sobie sprawy, że dzieci - naoczni świadkowie takich zachowań - mogą powielać takie modele funkcjonowania rodzin w swoim życiu dorosłym. Dlatego ważna jest czujność osób trzecich: przyjaciół sąsiadów czy członków rodziny. Warto porozmawiać z osobą bezpośrednio uwikłaną w ten problem, oferując pomoc. Nie bójmy się reagować, jeśli podejrzewamy przemoc w rodzinie. Moralnym obowiązkiem nas wszystkich jest reagowanie na przemoc, ponieważ często od tego może zależeć zdrowie i życie człowieka. Każda instytucja zajmująca się tym problemem łącznie z punktem Tratwy gwarantuje anonimowość

- Każdy przypadek jest weryfikowany w przypadku kiedy zgłasza się do nas problem, osoba trzecia. Jeśli zgłosi do nas osoba, która doświadczyła przemocy może liczyć na wsparcie i rozmowę. Gwarantujemy pomoc prawną, psychologiczną, konsultacje w sprawach indywidualnych, sporządzanie pism urzędowych, zapewniamy przedstawicielstwo w sprawach sądowych osoby uwikłanej w przemoc. Nie tylko poradę prawną. Współpracujemy ze specjalistami takimi jak: pedagog, psycholog, prawnik. Pomagamy od strony psychicznej ale również prawnej i urzędowej

W takich sytuacjach najważniejsze jest to, by pokazać jakie są możliwości, uświadomić, że przemoc jest przestępstwem i każdy ma prawo się przed tym chronić, a szukanie pomocy nie jest wstydem, tylko pierwszym krokiem do zmiany swojego życia i całej rodziny.

 - Naszym celem jest to, by osoby poczuły siłę i zaczęły zmieniać swoje życie - dla siebie i najbliższych. Oferujemy współpracę ze specjalistami, którzy służą pomocą i wsparciem. Najważniejsze jest to, by wykonać pierwszy krok i do nas przyjść lub zadzwonić.

-mówi Ossowska

W ramach funkcjonowania Punktu Konsultacyjnego działa Grupa Wsparcia dla Kobiet  Doświadczających Przemocy. Prowadzona jest przez doświadczoną psycholog i terapeutkę.

- W grupie spotykają się kobiety z różnych domów, rodzin, środowisk. Są w różnym wieku, mają różne doświadczenie, status społeczny, pracują w różnych zawodach. To, co je łączy, to doświadczenie przemocy. Wytworzyły swoistą więź, dzięki której pomagają sobie nawzajem, czerpią z wzajemnych doświadczeń, pomagają sobie. Dowiadują się że z problemami nie są same. Ten problem jest powszechny i może dotknąć każdego. Okazuje się, że w przypadku podobnych problemów, pewne szlaki są już przetarte. To piękna i mocno wspierająca forma terapii.

- mówi koordynator punktu

Przemoc nie zna płci, wieku, wykształcenia - pojawić się może wszędzie i różnie się może objawiać. Zjawisko może dotknąć każdego z nas. Nie możemy stać obojętnie wobec osób doświadczających przemocy. Nie możemy jej również zamykać w czterech ścianach. Nie ma sytuacji bez wyjścia.

Punkt konsultacyjny przy Armii Krajowej mieści się w pokoju 211. Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 798 202 316 oraz 94 37 440 28. Czynny jest w poniedziałek od 13 do 17. We wtorki, środy  oraz piątki od godziny 8.30 do 12.30. Punkt działa bardzo elastycznie i aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer komórkowy codziennie od godziny 8 do 20 i umówić się na dogodną godzinę.

Większość działania Funduszu Tratwa Szczecinek jest bezpłatna. Jeśli potrzebujemy pomocy, wsparcia, sposobu na alternatywne spędzenia czasu - Świetlica, Klub Młodzieżowy oraz punkt konsultacyjny czekają. Wyjątkiem są warsztaty, na które zapraszani są specjaliści spoza Szczecinka. Wtedy warsztaty są odpłatne.

Stowarzyszenie Fundusz Tratwa jest dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Szczecinek

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OjciecOjciec

1 0

Świetna inicjatywa podziękowania dla pań ze świetlicy 18:03, 24.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

GoscGosc

0 0

Swietna sprawa ten klub młodzieżowy. Chodzi tam moja córka.Obecnie jest zamknięta ,ale jak tylko wróci wszystko di normy to napewno będzie korzystać. Przemiłe Panie ktore są wspaniałe dla młodzieży.Brawa dla p.Aldonki i p.Moniki robią bardzo dobrą robotę. 20:54, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%