Zamknij

Jak określić czy odpowiednio wysmażyliśmy stek?

09:54, 25.11.2021 . Aktualizacja: 09:54, 25.11.2021
Skomentuj

Przygotowywanie stek, szczególnie dla początkujących osób w temacie, może być dość stresującym przeżyciem. Tym bardziej, gdy zależy im na wysmażeniu mięsa do odpowiedniego stadium. Dziś postanowimy pomóc w określaniu tego, czy smażony stek faktycznie sprosta naszym wymaganiom.

Skąd mam wiedzieć, kiedy mój stek jest usmażony?

Wszystko zależy od tego, jakie steki lubisz:

  • „blue” - przypiekana jest zewnętrzna strona steku, a całe wnętrze jest całkowicie surowe (co jest uważane za bezpieczne, ponieważ zewnętrzna strona steku, na której mogłyby znajdować się bakterie, jest całkowicie ugotowana, pod warunkiem, że nie została ponownie skażona przy użyciu sztućców, które dotykały mięsa),

  • „rare” - gotowana jest zewnętrzna warstwa, ale reszta wnętrza jest miękka i niegotowana,

  • „medium-rare” jest nieco bardziej ugotowany, ale w środku nadal pozostaje odrobina zaczerwienienia,

  • „medium” - włókna mięsa są zestalone i ugotowane, ale w środku występuje trochę różu,

  • „well done” - mięso jest ugotowane przez cały czas i nie ma cienia zaróżowienia.

Niektórzy kierują się czasem smażenia, ale ponieważ grubość steków jest bardzo zróżnicowana, nie zawsze jest to pomocne. Nieco bardziej konsekwentnym sposobem oceny tego jest wyczuwanie – palcami prawej ręki – miękkości opuszki ciała w miejscu, w którym kciuk łączy się z dłonią lewej ręki, w porównaniu z miękkością steku. W zależności od tego, którego czubka palca dotyka czubek kciuka, zmienia się „kałkowatość” krawędzi dłoni – od miękkiej (palec wskazujący) do bardzo twardej (palec mały). Jeśli nadal masz wątpliwości, użyj cyfrowego termometru do mięsa.

Weryfikacja krwawego steku

Nie dotykaj kciukiem żadnego palca i trzymaj go zrelaksowanym. Drugą ręką poczuj podstawę kciuka i jego miękkość. Jeśli poczujesz, to jest krwisty (lub temperatura wewnętrzna będzie wynosić od 30 do 50°C).

„Medium-rare”

Dotknij czubkiem lewego kciuka czubka lewego palca wskazującego (w przeciwnym razie temperatura wewnętrzna będzie wynosić 55-60°C).

„Medium” i „Medium-well”

Dotknij czubkiem lewego kciuka czubka lewego środkowego palca lub palca serdecznego (lub temperatura wewnętrzna będzie wynosić 60-69°C).

„Well-done”

Dotknij czubkiem kciuka czubka lewego małego palca (w przeciwnym razie temperatura wewnętrzna będzie wynosić od 70°C lub więcej).

Gdy zrobisz to kilka razy, będziesz mógł po prostu nacisnąć stek i wiedzieć, czy jest usmażony zgodnie z Twoimi upodobaniami.

W przypadku steku w wariancie „blue” nie potrzebujesz testu kciuka: obsmaż mięso na zewnątrz na najgorętszej możliwej patelni przez 1 minutę lub do momentu, gdy każda strona będzie lekko zarumieniona (lub temperatura wewnętrzna będzie niższa niż 29°C).

Podsumowanie

Stek każdy lubi w indywidualnym wariancie, dlatego w trakcie samodzielnego jego przygotowywania tak ważne są techniki pozwalające na weryfikację stopnia jego przysmażenia. Samo mięso należy smażyć na jedynie sprawdzonej patelni od solidnego sprzedawcy, aby mieć 100% pewność co do przebiegu samego procesu gotowania posiłku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%