fot. Straż Miejska w Szczecinku / Szczecinek reaguje na mrozy – zimowe patrole i pomoc dla osób bezdomnych.
Zima coraz bliżej, a wraz z nią realne zagrożenie dla osób, które nie mają gdzie się ogrzać. Po apelu Wojewody Zachodniopomorskiego służby w Szczecinku podkreślają, że działały intensywnie już wcześniej – i wcale nie zamierzają zwalniać. To ten moment w roku, kiedy rutynowe patrole zamieniają się w walkę o czyjeś zdrowie, a czasem o czyjeś życie.
Każdego dnia strażnicy miejscy sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby doświadczające bezdomności. Poczekalnia dworca PKP, przystanki autobusowe, publiczne toalety, klatki schodowe, pustostany – to stałe punkty na ich zimowej mapie. Każde spotkanie to rozmowa, informacja o możliwości uzyskania schronienia, wskazanie placówek, dopytanie o stan zdrowia. Czasem wystarczy podpowiedź, czasem trzeba reagować natychmiast.
Wszystko działa sprawniej dzięki ścisłej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szczecinku. To właśnie z MOPS-em, Policją i innymi instytucjami powstaje sieć, która ma jedno zadanie – nie zostawić nikogo bez wsparcia, zwłaszcza zimą. I choć część osób w kryzysie bezdomności odmawia pomocy, służby podkreślają, że i tak trzeba ich regularnie odwiedzać, rozmawiać i monitorować sytuację.
Na koniec zostaje rzecz najważniejsza: reakcja mieszkańców. Jeden telefon może uratować komuś życie. Jeśli widzisz osobę, która wygląda na zagrożoną niską temperaturą, śpi na ławce, przystanku czy klatce schodowej – dzwoń. 986 lub 112. Zima to nie czas na obojętność.
::news{"type":"see-also","item":"50898"}
Pytalski13:31, 26.11.2025
A co bezdomni zapomnieli gdzie jest schronisko, czy wymagana abstynencja im przeszkadza?
Adam14:59, 26.11.2025
Dlaczego kościół nie pomaga bezdomnym? Dlaczego starostwo czy miasto nie zajmie się poprawą sytuacji bezdomnych. Potrafią dać lokal mieszkalny wszystkim potrzebującym tylko nie bezdomnym. Może jakaś inicjatywa Panie Burmistrzu i Starosto.
Yano21:53, 26.11.2025
Od lat przygladam sie tej chalupie...ja tez tam zamieszkam.
Po co mi placic za wlasna
g-a 07:00, 27.11.2025
Od Nowego Roku podwyżka cen energii elektrycznej o 50%. Taki prezent od Dziadka Mroza. W kolejce czekają jeszcze gaz ogrzewanie woda i ścieki. Wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku.
Oj tam 15:01, 27.11.2025
Przecież obiecane jest -30 %
Wandzia09:05, 27.11.2025
Dlaczego pod artykułem o byłym burmistrzu wyłączona jest możliwość dodawania komentarzy! Co za stronniczy portal !! Hipokryzja do kwadratu ! I tak to nic nie zmieni , mieszkańcy i tak o nim i żonie posłance wyrobione zdanie mają!!
klimek14:11, 27.11.2025
Oczywiście okaże się że jest niewinny!! to trzeba mieć tupet!! kolesie załatwili posadkę w starostwie, małżonka śmieszną posłanka, Lubczyk żyjący z zapomogi sejmowej/prawie 800 tys/ małżonka zasiada jako bardzo oddana miastu i jego mieszkańcom w Radzie Miasta! i tak sobie żyja z podatków mieszkańców!! a aktywni są bardzo szczególnie jak trzeba do zdjęcia zapozować!!! ubaw po pachy z takiej elyty!!!
kateg14:55, 27.11.2025
Proszę o informację czy w dniu 26.11.2025r. została udzielona pomoc panu pod Dino w Trzesiece w godzinach popołudniowych, ponieważ mimo wielu telefonów nie było natychmiastowej reakcji ani chęci pomocy. Jak ma się ta sytuacja do zamieszczonego kilka godzin wczesniej artykułu o pomocy bezdomnym, jeżeli jako obywatele nie możemy właśnie w takiej sytuacji doprosić dzwoniąc na 112, straż miejską i policję?
Dobrze ci 16:59, 27.11.2025
Penera w końcu posadzą🤣
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Seniorzy dostaną bezpłatną rehabilitację.
do prywatyzacji służby zdrowia w gminie? kto na to pozwala? gdzie są nasi wybitni radni? jakie to działania podjeli? prawdą jest że o fakcie odejścia na emeryturę lekarza Jurczyka z dwóch osrodkow zdrowia (Łubowo i Silnowo)bylo wiadomo do początku tego roku a dziś zaskoczenie i niespodzianka i dziś dopiero poszukiwania lekarza.
pierszy krok
09:04, 2026-06-22
Pierwsza wakacyjna impreza i takie sceny.
Grupa małoletnich łobuzów, - ryje na banery w centrum miasta i zakaz wstępu nawet do kebabowni .
Lopez
08:05, 2026-06-22
Seniorzy dostaną bezpłatną rehabilitację.
60 tys. zł na 85 osób do rehablilitacji. Przypomnę, że tyle czyli 65 tys. zł może zarobić na dyżurach 72 godz. , 500 zł za godzinę w szpitalu powiatowym. Nie tylo w Warszawie lekarze pracują po 300 godzin miesięcznie u nas też są takie przypadki i jest ich dużo.
Roman
07:27, 2026-06-22
Poranny spacer i taki widok. Metrowy wąż na...
Umnie zaskroniec siedzi w świerkach zawsze jest widoczny rano
Kowal
21:01, 2026-06-21