Zamknij

Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła - co wybrać?

19:56, 22.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:56, 22.11.2021
Skomentuj

Pompy ciepła cieszą się zainteresowaniem architektów i właścicieli domów jednorodzinnych, którzy szukają niebanalnych, ekologicznych rozwiązań, a jednocześnie cenią sobie niski koszt eksploatacji instalacji grzewczej. Nierzadko staje się przed dylematem - jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Czy sprawdzi się łatwa w montażu powietrzna pompa ciepła czy może warto zainwestować w pompę typu grunt-woda?

Powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła typu powietrze-woda energię do ogrzewania domu pobiera z powietrza. Dzieje się tak dzięki wentylatorowi który wymusza ruch powietrza przez wymiennik zwany parownikiem, pobiera energię z otoczenia. Ta zaś finalnie trafia do instalacji ogrzewania, jaką mogą być grzejniki panelowe czy system ogrzewania podłogowego. 

Jakie są zalety pompy ciepła typu powietrze-woda?

Jednostka zewnętrzna z wentylatorem jest stosunkowo prosta w montażu, dlatego pompa ciepła typu powietrze-woda to częsty wybór tych, dla których liczy się ekspresowe tempo realizacji całego przedsięwzięcia. Montaż pompy ciepła i testowanie poprawności wykonania przyłączy, odpływu kondensatu i potwierdzenie prawidłowości działania całego obiegu nie powinno zająć więcej niż dwa, trzy dni, co jest ogromną zaletą. Montaż nie wymaga przeprowadzania specjalistycznych prac, wykopów, nie trzeba doprowadzać rur do zbiorników wodnych, jak to dzieje się, kiedy instalujemy wodną pompę ciepła. Dolny wymiennik ciepła montowany jest na estetycznym statywie tuż przy budynku, często na elewacji, co daje efekt spójności z budynkiem. 

Czy pompa ciepła typu powietrze-woda ma wady?

Energia grzewcza czerpana z powietrza to wprawdzie możliwość poboru darmowego źródła energii, ale ze względu na różnice temperatur podczas poszczególnych pór roku sprawność działania pompy może być uzależniona właśnie od panującej na zewnątrz temperatury. Jednostka zewnętrzna z wentylatorem teoretycznie uzależniona jest od warunków atmosferycznych, co może wpływać na jej żywotność. Jednak pamiętać trzeba, że w naszym umiarkowanym klimacie większość powietrznych pomp ciepła będzie działała sprawnie - ujemna temperatura, którą jest w stanie wytrzymać ten rodzaj pompy ciepła wynosi około -25 stopni Celsjusza, a jak pokazują ostatnie lata, zimy w Polsce bardzo rzadko są aż tak mroźne. Obawy może także budzić praca urządzenia, które może być hałaśliwe, co szczególnie może przeszkadzać sąsiadom, gdy jednostka zewnętrzna zostanie usytuowana blisko ich posesji. Pompa ciepła typo powietrze-woda jest także narażona na usterki spowodowane zanieczyszczeniami, które mogą się dostać z zewnątrz do wentylatora.

Gruntowa pompa ciepła

Obieg pompy ciepła typu grunt-woda zamienia energię cieplną w energię, która zostaje wykorzystana do ogrzewania budynku w ten sam sposób, co powietrzna pompa ciepła. Różnicą jest jednak źródło poboru tej energii, która w tym przypadku pobierana jest spod powierzchni gruntu. Wymiennikiem dolnego źródła nie jest jednostka z wentylatorem, ale kolektor głębinowy, który dociera nawet kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi. W kolektorze płynie niezamarzający roztwór, który odbiera ciepło spod gruntu i przekazuje je dalej do instalacji. 

Jakie są zalety pompy ciepła typu grunt-woda?

W przeciwieństwie do powietrza, którego temperatura nie jest stała, pod gruntem na odpowiedniej głębokości temperatura jest zawsze stała i dodatnia, natomiast instalacja pompy ciepła na żadnym odcinku nie ma dostępu do powietrza z zewnątrz. Taki hermetyczny, zamknięty układ prowadzi do ogromnej stabilności całego systemu grzewczego. Gruntowa pompa ciepła może działać bez zarzutu nawet dwie dekady! Ponadto dobre gruntowe pompy ciepła mają możliwość wykorzystania technologii gorącego gazu, opatentowanej przez firmę Thermia (więcej na https://nowatermia.pl/). Technologia ta pozwala na uzyskanie przy okazji ogrzewania domu ciepłej wody użytkowej, którą zużyć można do celów sanitarnych.

Czy pompa ciepła typu powietrze-woda ma wady?

Czerpanie energii cieplnej z gruntu wymaga głębokich odwiertów. Nie zawsze odwierty są możliwe do wykonania - wszystko zależy od tego na jakim terenie usytuowany jest budynek. Niekiedy też pomimo odpowiedniego terenu i wielkości działki jest ona w pełni zaaranżowana - wykonanie odwiertów może częściowo zniszczyć ogród. Oczywiście, nie są to straty nie do odratowania, ogród można na danym obszarze wypielęgnować ponownie, jednak jest to drażliwa kwestia dla tych, którzy w aranżację tej przestrzeni włożyli sporo wysiłku.

Powietrzne i gruntowe pompy ciepła to ciekawe alternatywy dla tradycyjnych metod grzewczych. Oba rodzaje jako energię do ogrzewania wykorzystują odnawialne jej źródła, co sprawia, że pod względem ekologicznym są rozwiązaniami godnymi uwagi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

JulJul

1 1

przecież obecnie jakieś dosłownie 95-99% ludzi zrezygnowało z budowy domu.
Albo ceny spadną, albo firmy montujące pompy i inne elementy padną i kropka. Spodziewam się lawiny bankructw w budowlance w 2022. Prawdopodobnie chiński gigant deweloper Evergrande zbankrutuje i to się rozleje na całą budowlankę - potanieją w końcu materiały, mieszkania.
Budować dom to ja mogę jak się chirtownie i budowlańcy będą prosić o robotę. Jak nie to sobie trzymajcie towar na półce. 07:12, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TomTom

1 1

Pompa ? Ani gruntowa ani powietrzna - obecnie budów już nikt nie zaczyna. Wszyscy czekają na spadek cen. 08:37, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

co?co?

1 0

Polecam przejechać się po budowach - mało gdzie coś się dzieje. Kończą ci co zaczęli tylko ci.
Jakbym miał firmę instalującą pompy to bym się zaczął martwić. 15:53, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobertRobert

1 0

Obecnie jest za drogo, ja poczekam - albo ceny spadną albo odpuszczę temat budowy całkowicie. 08:44, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirekMirek

1 0

Przy obecnych cenach ani wytwórca pomp ani farb ani nikt nie zobaczy ani 1złotóweczki ode mnie i przekonacie się że podnoszenie cen sprowadzi na was zasłużone bankructwo.
Jak coś kupię to sprawy groszowe i jak tylko będę musiał.
A dodam że planowałem budowę domu więc co najmniej kilkaset tyś zł byłoby do wzięcia przez różne firmy.
2022 to będzie rok bankutujących firm budowlanych, eldorado się skończyło, przegrzaliście. 20:29, 30.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%