Zamknij
REKLAMA

Fizyka w szkolnych podręcznikach

09:33, 14.07.2021 | r.
Skomentuj

Nauczyciele na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń decydują się na podręczniki konkretnego wydawnictwa, które uważają za najlepsze. Ma na to wpływ wiele czynników. Kiedyś była to przystępna treść i duża liczba zadań, dzisiaj większy nacisk kładzie się na dodatki multimedialne. Które książki do nauki fizyki są najlepsze?

„Fizyka z plusem” – GWO

Niezbyt popularne podręczniki od Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Poza niezbyt ciekawą treścią i nieatrakcyjną szatą graficzną są stosunkowo drogie. Nie mają tak dobrze rozwiniętych dodatkowych funkcji jak dodatkowe materiały wideo czy ćwiczenia w komputerowym programie. Doświadczenia są niedokładnie opisywane i źle sfotografowane. Wśród uczniów panuje opinia, że z podręczników „Fizyka z plusem” trudno się nauczyć. Do podręczników przeznaczone są zeszyty ćwiczeń, które jednak trzeba dokupić osobno. Jak to zwykle bywa, brakuje tam miejsca do uzupełniania treści zadań oraz wykonywania obliczeń. Mało szkół obliguje swoich uczniów do ich zakupu.

„Świat fizyki” – WSiP

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne mają wieloletnie doświadczenie w wydawaniu podręczników szkolnych. W czasach Polski Ludowej to jedno z niewielu przedsiębiorstw, które publikowało dla uczniów. Dobry papier oraz wyśmienita jakość druku z pewnością stawiają „Świat fizyki” w czołówce pozycji dostępnych na rynku. Język, którego używają autorzy, może nie być łatwy do zrozumienia, aczkolwiek nie można im zarzucić żadnych niedokładności. Wydawca dobrze przeniósł się do przestrzeni cyfrowej poprzez uruchomienie wielu serwisów dla uczącej się młodzieży. Niewątpliwym plusem są kompleksowe testy powtórzeniowe po każdym dziale, dokładnie sprawdzające wiedzę ucznia z danej partii materiału.

„To jest fizyka” - Nowa Era

Jedno z najbardziej lubianych przez uczniów wydawnictw. Duża liczba ilustracji, podkreśleń i słowniczek na końcu każdego podręcznika mają na to niewątpliwy wpływ. W serii podręczników „To jest fizyka” łatwo znaleźć pożądane informacje, a zdobytą wiedzę pomagają utrwalać testy powtórzeniowe. Poza doświadczeniami w formie tekstowej oraz fotograficznej każde z nich przedstawione jest na filmie i opatrzone odpowiednim komentarzem. Nauczyciele na pewno docenią dostarczany przez wydawnictwo generator testów, który miesza zadania z bazy, układając z nich unikalny arkusz testowy. Podręczniki wydawnictwa „Nowa Era” do przedmiotów przyrodniczych od zawsze cieszyły się renomą. Do każdej części przygotowano zeszyt ćwiczeń, sprawdzający rozwój umiejętności ucznia.

Każdą z podanych opcji warto wziąć pod uwagę, gdyż to w dużej mierze od osobistych preferencji nauczyciela zależy, z czego będą korzystali uczniowie. Jeden uzna ten za bardziej przystępny, bo woli więcej treści, a inna osoba lubi uczyć się z kolorowych ilustracji.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%