Zamknij

Pomoc bez skierowania. Ważne centrum ruszyło w Szczecinku

opracowanie: iszczecinek.pl / źródło: Powiat Szczecinecki 13:59, 13.03.2026 Aktualizacja: 14:00, 13.03.2026
Pomoc bez skierowania. Ważne centrum ruszyło w Szczecinku fot. Piotr Rozmus

Nagła śmierć bliskiej osoby, wypadek, utrata pracy czy inne dramatyczne wydarzenia potrafią w jednej chwili zachwiać codziennością. W takich sytuacjach mieszkańcy regionu mają otrzymać szybkie wsparcie specjalistów. W Szczecinku oficjalnie zaprezentowano Regionalne Centrum Kryzysowe, które działa przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Wiatracznej 1. W piątek pokazano odnowioną przestrzeń placówki oraz zakres pomocy dla osób znajdujących się w trudnym momencie życia.

Centrum funkcjonuje w strukturze PCPR i ma być miejscem pierwszego kontaktu dla osób przeżywających kryzys psychiczny lub życiowy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jakub Kowalik, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej Agnieszka Cieślicka, starosta szczecinecki Krzysztof Lis oraz wicestarosta Daniel Rak.

O założeniach działania placówki mówiła dyrektor PCPR Małgorzata Kubiak-Horniatko, podkreślając, że ma to być miejsce, w którym można szybko otrzymać profesjonalną pomoc psychologiczną i interwencyjną.

Podczas spotkania starosta Krzysztof Lis zwracał uwagę, że powiat od lat rozwija system wsparcia społecznego.

– Jeśli chodzi o politykę społeczną, można powiedzieć, że jesteśmy jednym z liderów w województwie zachodniopomorskim. Bardzo się jednak cieszymy, że mamy takiego partnera jak samorząd województwa i wsparcie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej – mówił starosta.

Jak przypominano, przy PCPR działa dziś szeroki system wsparcia – od rodzinnych domów dziecka i poradnictwa specjalistycznego po Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne dla dzieci z pieczy zastępczej. Regionalne Centrum Kryzysowe ma uzupełnić tę sieć pomocy, zapewniając szybki dostęp do specjalistów w sytuacjach nagłych kryzysów życiowych.

– Mam ogromne szczęście pracować z fantastycznym zespołem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z panią dyrektor Małgorzatą Kubiak-Horniatko na czele. Wszystko to, co dziś się dzieje, jest efektem ich ogromnego zaangażowania – mówił starosta.

Do symboliki dnia nawiązał wicemarszałek Jakub Kowalik.

– Dziś jest piątek trzynastego, nie wiem czy ktoś z państwa jest przesądny, ale myślę, że to bardzo dobry dzień dla Szczecinka i powiatu szczecineckiego – powiedział z kolei wicemarszałek Jakub Kowalik. – Samorząd województwa to nie tylko wielkie inwestycje, jak budowa drugiego odcinka obwodnicy Szczecinka czy modernizacja pracowni endoskopii w szpitalu. To także takie przedsięwzięcia jak Regionalne Centrum Kryzysowe, które będzie służyło mieszkańcom powiatu szczecineckiego oraz całego Pomorza Zachodniego.

W centrum dostępne są konsultacje psychologiczne oraz interwencja kryzysowa. Mieszkańcy mogą skorzystać także z pomocy innych specjalistów, a także z warsztatów i grup wsparcia.

Na zakończenie spotkania dyrektor Małgorzata Kubiak-Horniatko podkreśliła, że placówka jest otwarta dla każdego, kto znajdzie się w trudnej sytuacji.

– Czekamy z otwartymi ramionami na każdego, kto będzie potrzebował wsparcia – zapewniła.

(opracowanie: iszczecinek.pl / źródło: Powiat Szczecinecki)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%