Zamknij

Bieganie - poznaj moc korzyści płynących z tej aktywności!

12:38, 13.05.2021 r. Aktualizacja: 12:38, 13.05.2021
Skomentuj

Bieganie wpływa pozytywnie na wszystkie układy ludzkiego ciała. Wiąże się z nim szereg prozdrowotnych korzyści. Jest odpowiednie dla bardzo szerokiego grona osób i potrafi mocno uzależnić. Jeżeli dopiero rozważasz włączenie tej formy aktywności ruchowej do swojego życia, poniższy tekst skutecznie przekona Cię do tego, abyś dłużej nie zwlekał.

Zaleta numer 1: niższy poziom stresu i napięcia

Biegacze muszą zmagać się ze zdecydowanie niższym poziomem stresu niż osoby, które nie uprawiają tego sportu. Mniejszy poziom hormonu stresu (kortyzolu) we krwi, a do tego wydzielanie się dobroczynnych endorfin znacząco poprawia nastrój, pozwala odgonić od siebie czarne myśli oraz zwalczyć rozdrażnienie. Udowodniono również, że bieganie wpływa korzystnie na zdolności myślowe oraz poziom koncentracji.Aktywność fizyczna zapobiega występowaniu stanów otępiennych oraz stanów obniżonego nastroju.

Zaleta numer 2: bardziej wydajny układ krążenia i układ oddechowy

Bieganie stanowi świetny element profilaktyki układu krążenia. Może być uprawiane przez osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe. Regularne bieganie pozwala zredukować czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy zaburzenia lipidowe. Ogranicza ryzyko zachorowania na miażdżycę. To jednak nie wszystko. Bieganie zapobiega również rozwojowi chorób nowotworowych, w tym tych dotyczących przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o układ oddechowy, to ruch na świeżym powietrzu lub na bieżni umożliwia dotlenienie całego ciała i zwiększa wydolność płuc.

Zaleta numer 3: wysmuklenie sylwetki

Osoby regularnie biegające mogą poszczycić się smuklejszą sylwetką i mniejszymi obwodami w pasie oraz w udach. Podczas godzinnego biegania można spalić od 300 do 500 kcal – w zależności od tempa, wzrostu i wagi danej osoby. Bieganie pozwala skutecznie podkręcić metabolizm oraz spalić tkankę tłuszczową. Regularne bieganie poprawia perystaltykę jelit. Pozwala również osiągnąć zgrabniejsze uda, jędrne pośladki, wymodelowane łydki oraz pozbyć się cellulitu. Uzupełnieniem codziennej zbilansowanej diety mogą być produkty markiRedin.

Zaleta numer 4: poprawa jakości snu

Biegaczom po wysiłku fizycznym lepiej się zasypia i rzadziej niż osoby nieaktywne ruchowo cierpią oni na problemy z zasypianiem. Ich nocny wypoczynek wiąże się też z lepszą regeneracją organizmu i głębszym snem.

Zaleta numer5: poprawa układu kostnego i stawowego

Bieganie poprawia jakość kości i stawów. Im większy dystans się pokonuje, tym kości stają się bardziej gęste i mocniejsze. Regularny ruch ogranicza spadek gęstości kości, typowy dla upływu lat, a także odsuwa widmo zachorowania na osteoporozę.

Zaleta numer 6: sport odpowiedni dla osób z nadwagą

Osoby z nadwagą również mogą zainteresować się regularnym bieganiem. To świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Natomiast w przypadku bardzo zaawansowanej otyłości bieganie mogłoby zbyt mocno obciążać stawy, gdyż w trakcie wysiłku dźwigane jest całe ciało, stwarzając ryzyko kontuzji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%