Zamknij
REKLAMA

Rozwiązania bezgotówkowe w niedalekiej przyszłości

08:40, 17.02.2020 | materiały partnera

Rozwiązania bezgotówkowe okazują się bardzo korzystne dla uczestników rynku płatniczego, gwarantując wygodne i szybkie dokonywanie rozliczeń. Takie transakcje są również opłacalne w szerszej perspektywie gospodarczej, odciążając poszczególne kraje z kosztów związanych z obsługiwaniem gotówki. Już teraz zauważalne jest odchodzenie od fizycznego pieniądza. Jak ten trend rozwinie się w przyszłości?

Rozwiązania bezgotówkowe mają zdominować obrót środkami finansowymi

W bankowości od lat widoczny jest trend mający na celu ograniczenie, a docelowo nawet całkowite wycofanie gotówki z obrotu. Z tego względu poszczególne podmioty rynków płatniczych oraz same państwa na całym świecie sukcesywnie dążą do popularyzacji płatności kartą oraz rozliczeń mobilnych. Efektem tych działań jest znaczny wzrost liczby terminali płatniczych, co doskonale widać też w Polsce.

Przyczyniają się do tego kampanie promocyjne, a w naszych warunkach również Fundacja Polska Bezgotówkowa. Dzięki niej sieć akceptacji płatności bezgotówkowych stale się rozwija. Aktualnie terminale płatnicze można już spotkać w wielu punktach w całym kraju. Przedsiębiorcy korzystają z urządzeń mobilnych lub terminali płatniczych stacjonarnych, o których więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminale-platnicze-pos-stacjonarne/.

Wciąż pewnym problemem jest dostęp do takich urządzeń w mniejszych miejscowościach, lecz ulega to stałej poprawie. Z pewnością podtrzymany zostanie trend rosnącej liczby terminali płatniczych, co przełoży się także na większą liczbę płatności kartą, w szczególności dokonywanych w sposób zbliżeniowy. 

Rosnąca popularność płatności mobilnych

W Polsce szczególną popularnością cieszą się płatności kartą, lecz uznanie znajdują także rozwiązania bezgotówkowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, a przede wszystkim telefonów. Nowoczesne smartfony czy obecnie już nawet zegarki korzystają z technologii NFC, która umożliwia realizowanie transakcji bezstykowych.

Korzystając z platform do płatności mobilnych można zapisać swoje karty płatnicze w specjalnych aplikacjach. W Polsce duże uznanie zyskał BLIK, zintegrowany z aplikacjami mobilnymi największych banków. Umożliwia on płatność  dzięki specjalnie generowanemu kodowi. W kolejnych latach można zatem oczekiwać nie tylko utrzymania się trendu rosnącej liczby płatności kartą, ale również coraz częstszego korzystania z rozwiązań bezgotówkowych opartych na płatnościach mobilnych, które z czasem mogą w coraz większym stopniu wypierać same karty. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone