Zamknij

Jakie korzyści wynikają z redukcji śladu węglowego w firmie?

15:21, 26.06.2024 . Aktualizacja: 15:22, 26.06.2024
Skomentuj

Ślad węglowy firmy to całkowita ilość gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio i pośrednio w wyniku jej działalności, wyrażona jako ekwiwalent dwutlenku węgla przypadającego na jednostkę funkcjonalną. Mierzony jest on zwykle w perspektywie całego roku kalendarzowego lub finansowego.

Co składa się na ślad węglowy firmy? 

Na ślad węglowy firmy składają się wszystkie gazy cieplarniane wygenerowane w wyniku jej działalności. Wyróżnia się gazy cieplarniane z emisji bezpośredniej, emisji pośredniej oraz emisji pośredniej występującej w łańcuchu wartości. 

Emisja bezpośrednia 

Jako emisję bezpośrednią firmy rozumie się sumę emisji z prowadzonych przez nią procesów przemysłowych, wynikających ze spalania paliw w urządzeniach i pojazdach będących jej własnością oraz wycieków fluorowanych gazów cieplarnianych z systemów chłodniczych lub klimatyzacyjnych w obiektach do niej należących. 

Emisja pośrednia 

Emisja pośrednia gazów cieplarnianych to suma wszystkich emisji pochodzących z zakupionych i wykorzystanych w trakcie prowadzenia działalności przez firmę energii elektrycznej, ciepła, pary oraz chłodu. 

Emisja pośrednia występująca w łańcuchu wartości 

Na emisję pośrednią występującą w łańcuchu wartości składają się emisje gazów cieplarnianych, na które firma ma wpływ, lecz których nie kontroluje. Należą do nich przede wszystkim emisje związane z: 

  • wydobyciem i wytworzeniem surowców wykorzystywanych przez firmę do produkcji towarów, 
  • transportem towarów, 
  • wywozem odpadów, 
  • podróżami służbowymi, 
  • dojazdami pracowników do pracy pojazdami niestanowiącymi własności firmy, 
  • zagospodarowaniem odpadów produkcyjnych,
  • wykorzystywaniem wyprodukowanych przez firmę produktów,
  • wykorzystywaniem opakowań lub produktów po zakończonym cyklu życia.

Obliczanie śladu węglowego organizacji 

W celu obliczenia śladu węglowego organizacji należy w pierwszej kolejności zebrać dane z zakresu jej emisji bezpośredniej, pośredniej i, najtrudniejszej do dokładnego określenia, emisji pośredniej w łańcuchu wartości. Następnie konieczne jest wykonanie kalkulacji z użyciem jednej z  wykorzystywanych w tym celu metod. Do najczęściej stosowanych należą GHG Protocol, PAS 2050 oraz ISO 14067. 

GHG Protocol 

GHG Protocol (Greenhouse Gas Protocol) to najpowszechniej wykorzystywana metoda obliczania śladu węglowego w biznesie, powstała z inicjatywy World Resources Institute (WRI) i World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). Określa ona standardy dla kwantyfikacji emisji gazów cieplarnianych zarówno na poziomie organizacji (Corporate Accounting Standard), jak i produktu (Product Standard). 

PAS 2050

PAS 2050, czyli Publicly Available Specification 2050, jest najpowszechniej stosowaną metodą obliczania śladu węglowego firmy w Polsce. Została opracowana przez British Standards Institute (BSI) w oparciu o normy ISO 14040 oraz ISO 14044. PAS 2050 pozwala mierzyć emisję gazów cieplarnianych w cyklu życia firmy i badać wpływ prowadzonej przez nią działalności na środowisko naturalne. Umożliwia ponadto aktualizację ilościowego określania emisji gazów cieplarnianych w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami technicznymi oraz dotychczasowymi doświadczeniami.

ISO 14067 

ISO 14067 jest normą wykorzystywaną w celu oceny śladu węglowego jako jednego z aspektów środowiskowych. Zawiera ona wymagania i wytyczne dotyczące określania ilościowego śladu węglowego firmy oraz ujawniania informacji o wynikach tych obliczeń.  

Jakie rozwiązania można wdrożyć, aby zredukować ślad węglowy firmy? 

W celu zredukowania swojego śladu węglowego, firma powinna wdrożyć takie rozwiązania, jak: 

  • korzystanie z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, 
  • termoizolacja zajmowanych przez firmę pomieszczeń w celu poprawy ich efektywności energetycznej, 
  • zmiana wysoko emisyjnych pojazdów transportowych na ekologiczne modele o niższym spalaniu, 
  • korzystanie z ekologicznych opakowań podlegających recyklingowi. 
  • edukowanie pracowników w zakresie polityki zero waste
  • nakłanianie pracowników do korzystania z transportu zbiorowego podczas dojazdów do pracy. 

Korzyści wynikające z redukcji śladu węglowego firmy 

Redukcja śladu węglowego pozwala firmie ograniczyć jej negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i sprawić, że przyczynia się ona do zmniejszenia tempa zachodzenia zmian klimatycznych. Dodatkowo jest również w stanie przynieść organizacji liczne korzyści, takie jak: 

  • poprawa wizerunku, 
  • przyciągnięcie klientów kierujących się zasadami zrównoważonego rozwoju, 
  • dostosowanie się do tworzonych regulacji prawnych
  • oszczędność kosztów prowadzonej działalności na skutek zmniejszenia zużycia energii. 

W następstwie redukcji śladu węglowego firma jest w stanie zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną i poprawić pozycję na rynku, co prowadzi do osiągnięcia wyższego zysku. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

ReakcjonistaReakcjonista

7 1

Dodatkowo weź esperymentalną szprycę i zostań w domu🤣 20:20, 26.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Nuda Nuda

5 0

A oddychać można. Lewacki bełkot 07:53, 27.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

g-a g-a

5 0

Cała ta gadanina przypomina czasy słusznie minione. Podobnie to brzmi. Jak przemówienie pierwszego sekretarza POP w jakimś zakładzie pracy bez znaczenia w jakieś dziurze na głębokiej prowincji. 18:44, 27.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ram pam pamRam pam pam

5 0

Ghg protocol sponsorowany przez WEF, tak samo jak ten artykuł, wszyscy politycy , dziennikarze na gilotyne 19:54, 27.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%