Ślad węglowy firmy to całkowita ilość gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio i pośrednio w wyniku jej działalności, wyrażona jako ekwiwalent dwutlenku węgla przypadającego na jednostkę funkcjonalną. Mierzony jest on zwykle w perspektywie całego roku kalendarzowego lub finansowego.
Na ślad węglowy firmy składają się wszystkie gazy cieplarniane wygenerowane w wyniku jej działalności. Wyróżnia się gazy cieplarniane z emisji bezpośredniej, emisji pośredniej oraz emisji pośredniej występującej w łańcuchu wartości.
Jako emisję bezpośrednią firmy rozumie się sumę emisji z prowadzonych przez nią procesów przemysłowych, wynikających ze spalania paliw w urządzeniach i pojazdach będących jej własnością oraz wycieków fluorowanych gazów cieplarnianych z systemów chłodniczych lub klimatyzacyjnych w obiektach do niej należących.
Emisja pośrednia gazów cieplarnianych to suma wszystkich emisji pochodzących z zakupionych i wykorzystanych w trakcie prowadzenia działalności przez firmę energii elektrycznej, ciepła, pary oraz chłodu.
Na emisję pośrednią występującą w łańcuchu wartości składają się emisje gazów cieplarnianych, na które firma ma wpływ, lecz których nie kontroluje. Należą do nich przede wszystkim emisje związane z:
W celu obliczenia śladu węglowego organizacji należy w pierwszej kolejności zebrać dane z zakresu jej emisji bezpośredniej, pośredniej i, najtrudniejszej do dokładnego określenia, emisji pośredniej w łańcuchu wartości. Następnie konieczne jest wykonanie kalkulacji z użyciem jednej z wykorzystywanych w tym celu metod. Do najczęściej stosowanych należą GHG Protocol, PAS 2050 oraz ISO 14067.
GHG Protocol (Greenhouse Gas Protocol) to najpowszechniej wykorzystywana metoda obliczania śladu węglowego w biznesie, powstała z inicjatywy World Resources Institute (WRI) i World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). Określa ona standardy dla kwantyfikacji emisji gazów cieplarnianych zarówno na poziomie organizacji (Corporate Accounting Standard), jak i produktu (Product Standard).
PAS 2050, czyli Publicly Available Specification 2050, jest najpowszechniej stosowaną metodą obliczania śladu węglowego firmy w Polsce. Została opracowana przez British Standards Institute (BSI) w oparciu o normy ISO 14040 oraz ISO 14044. PAS 2050 pozwala mierzyć emisję gazów cieplarnianych w cyklu życia firmy i badać wpływ prowadzonej przez nią działalności na środowisko naturalne. Umożliwia ponadto aktualizację ilościowego określania emisji gazów cieplarnianych w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami technicznymi oraz dotychczasowymi doświadczeniami.
ISO 14067 jest normą wykorzystywaną w celu oceny śladu węglowego jako jednego z aspektów środowiskowych. Zawiera ona wymagania i wytyczne dotyczące określania ilościowego śladu węglowego firmy oraz ujawniania informacji o wynikach tych obliczeń.
W celu zredukowania swojego śladu węglowego, firma powinna wdrożyć takie rozwiązania, jak:
Redukcja śladu węglowego pozwala firmie ograniczyć jej negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i sprawić, że przyczynia się ona do zmniejszenia tempa zachodzenia zmian klimatycznych. Dodatkowo jest również w stanie przynieść organizacji liczne korzyści, takie jak:
W następstwie redukcji śladu węglowego firma jest w stanie zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną i poprawić pozycję na rynku, co prowadzi do osiągnięcia wyższego zysku.
Reakcjonista20:20, 26.06.2024
Dodatkowo weź esperymentalną szprycę i zostań w domu🤣
Nuda 07:53, 27.06.2024
A oddychać można. Lewacki bełkot
g-a 18:44, 27.06.2024
Cała ta gadanina przypomina czasy słusznie minione. Podobnie to brzmi. Jak przemówienie pierwszego sekretarza POP w jakimś zakładzie pracy bez znaczenia w jakieś dziurze na głębokiej prowincji.
Ram pam pam19:54, 27.06.2024
Ghg protocol sponsorowany przez WEF, tak samo jak ten artykuł, wszyscy politycy , dziennikarze na gilotyne
Szczecinecki Weekend Biegowy wraca po latach.
Pijaczyna 😂
Jacek
23:26, 2025-07-24
Cała trasa wokół Trzesiecka będzie odnowiona.
Apeluję przy okazji żeby ktoś zainteresował się drogą Spore -Gałowo bo ona nie jest zrobiona jak piszą tylko mały odcinek
SPORE - GAŁOWO
21:28, 2025-07-24
Cała trasa wokół Trzesiecka będzie odnowiona.
Po stronie miasta jest super, ale po drugiej stronie jeziora- TRAGEDIA !!!
Jędrek
20:27, 2025-07-24
Cała trasa wokół Trzesiecka będzie odnowiona.
A co z ciszą na jeziorze przecież z tymi idiotamj na skuterach to jakiś obłęd. Co do ścieżek im więcej robią tym gorzej przejechać rowerem kurz jak na pustyni. Bez sensu wydane publiczne pieniądze. Robić żeby Robić to czasem gorzej jak nic nie robić
Asd
20:25, 2025-07-24