Zamknij

Efekt nowych przepisów? Zobacz, co dzieje się z tekstyliami

Zespół iszczecinek.pl Zespół iszczecinek.pl 09:02, 22.07.2025 Aktualizacja: 09:32, 22.07.2025
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / Czy taki widok będzie normą? fot. iszczecinek.pl / Czy taki widok będzie normą?

Pojemniki na odzież zamieniają się w śmietniki. Szczecinek – jak wiele innych miast – nie radzi sobie z nowymi przepisami dotyczącymi tekstyliów

W Szczecinku, podobnie jak w wielu innych miastach i miasteczkach w całym kraju, po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami tekstylnymi, pojawił się poważny problem z pojemnikami na odzież używaną. Dotychczas stanowiły one wygodną i często jedyną formę oddania ubrań w dobrym stanie, które trafiały do sortowni, a następnie do osób potrzebujących, wspieranych przez organizacje i fundacje charytatywne.

Nowe regulacje wprowadziły zakaz wrzucania odpadów tekstylnych do ogólnodostępnych kontenerów na tworzywa sztuczne, co miało na celu lepsze zarządzanie tego typu odpadami. W praktyce jednak doprowadziło to do chaosu – mieszkańcy zaczęli traktować pojemniki na odzież używaną jako ogólny kontener na odpady. Trafiają tam już nie tylko używane ubrania w dobrym stanie, ale także zużyte, zniszczone czy zanieczyszczone śmieci tekstylne – od firanek po brudne dywaniki.

Jak słyszymy w firmie, która na zlecenie fundacji ustawiła pojemniki w Szczecinku, m.in. na osiedlu Zachód, nie jest ona w stanie dalej odbierać tak dużej ilości odpadów, z których większość absolutnie nie nadaje się do ponownego wykorzystania. W efekcie odbiór został wstrzymany, a część pojemników zniknęła z ulic lub została zafoliowana i wyłączona z użytku. Skutek? Tekstylia zaczęły lądować bezpośrednio pod pojemnikami, tworząc dzikie wysypiska.

Jak przyznają przedstawiciele firmy, po wejściu w życie nowych przepisów to gminy powinny szukać rozwiązań i podejmować współpracę z firmami, które mają odpowiednie zaplecze logistyczne i infrastrukturę do obsługi odpadów tekstylnych. Jednak – jak słyszymy – większość samorządów nie podjęła takich działań, choć sytuacja wymaga pilnych rozwiązań. Paradoksalnie to nie firmy, lecz gminy powinny teraz inicjować porozumienia - słyszymy od przedstawiciela takiej firmy. 

Wiemy, że niektóre pojemniki na tekstylia znikają ze szczecineckich ulic. Dlatego zachęcamy mieszkańców, żeby odpady tekstylne przekazywać do PSZOK-u. Można też skorzystać z usługi oddania tekstyliów (nieodpłatnie) w Paczkomatach InPost.

– mówi Mateusz Sienkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Szczecinek.

Tyle tylko, że rzeczywistość wygląda inaczej.

Mało kto wpadnie na pomysł, żeby z jednym workiem starych skarpet jechać przez pół miasta do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych... nawet bezpłatną komunikacją miejską. 

Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami tekstylnymi miało uporządkować system ich zbiórki i recyklingu, ale w praktyce doprowadziło do chaosu. W Szczecinku – jak i w wielu innych miastach – pojemniki na odzież używaną zaczęły być traktowane jak zwykłe śmietniki. Trafiają do nich zniszczone tekstylia, przez co firmy zajmujące się ich odbiorem rezygnują z dalszej obsługi. Gminy – które zgodnie z nowym prawem powinny koordynować działania w tym zakresie – często nie podejmują inicjatywy, pozostawiając mieszkańców bez praktycznych rozwiązań. Efektem będą dzikie wysypiska i narastające problemy z utylizacją, które generują dodatkowe koszty.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Realia XXI wiekuRealia XXI wieku

9 0

Dziecko wylane z kąpielą.

09:44, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polpol

9 4

Taka cisza jak przed burzą, nachodzcy zamieszkali w parku w dawnym hotelu.Ilu ich tam jest,nie wiadomo i dla czego w parku,bo dużo drzew i krzaków ?!!!

10:06, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrolekTrolek

8 0

Paczkomaty inpost nie przyjmują śmieci tylko ciuchy w dobrym stanie. a my nie mamy gdzie wyrzucić dziurawych skarpetek.

10:28, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niech ktoś to posprzniech ktoś to posprz

3 0

śmieciowisko na winnicznej przy garażach, śmieci się walają, śmietniki dziurawe, syf kiła i mogiła, ( a do szczecinka nie dotarło zbyt wielu ' inżynierów i lekarzy') a przecież pan burmistrz zapewniał że pgk wszytko posprząta, ale chyba na tylko na trzesiece, a za śmieci człowiek płaci jak za zborze i jeszcze segrguje żeby dbać o planetę , a i tak wszystko to jak krew w piach

10:45, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bu-ha-habu-ha-ha

7 0

Bardzo dobrze ! przyjmujemy jak te owce durne unijne przepisy tworzone przez unijnych durniów,to mamy co mamy, podobnie jak z nakrętkami przymocowanymi do butelek,z których cały świat ma polewkę.Chińczycy tworzą kolej o prędkości 1000 km/h,amerykanie latają w kosmos,a tzw. eurokołchoz zabija gospodarkę zielonymi bzdurami i osiągnął przytwierdzanie nakrętek za uwaga 8 miliardów euro dodatkowych kosztów dla firm. Oczywiście żeby móc zwrócić butelkę do automatu,to trzeba nakrętkę oderwać.

11:33, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szalomszalom

5 0

Nie wiecie o co chodzi, zaraz łysy podniesie opłaty za śmieci. Przecież PGK ma więcej pracy.

11:36, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

6 0

Kolejne dyrektywy pijanych, naćpanych imbecyli odklejonych, oderwanych od rzeczywistości.

11:52, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%