Zamknij

28 pomysłów mieszkańców trafiło do Budżetu Obywatelskiego

źródło: UM Szczecinek 12:16, 22.07.2025 Aktualizacja: 12:23, 22.07.2025
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / zdjęcia i wideo z lotu ptaka - tel. 781 391 604 fot. iszczecinek.pl / zdjęcia i wideo z lotu ptaka - tel. 781 391 604

Zakończył się etap zgłaszania projektów do Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy – jak co roku – nie zawiedli i przygotowali wiele pomysłowych inicjatyw, które mają szansę na realizację w przestrzeni miejskiej. Do magistratu wpłynęło 28 wniosków, z czego 18 to projekty duże, a 10 – małe.

Zgłoszenia można było składać do 18 lipca. Na realizację projektów miasto przeznaczy w tym roku milion złotych, co oznacza wzrost o 200 tysięcy złotych względem poprzedniej edycji.

Ze zgłoszonych wniosków dziewięć zaliczyliśmy do kategorii „Edukacja, kultura i sztuka”, osiem do kategorii „Tereny rekreacyjne, place zabaw, mała architektura”, cztery projekty do kategorii „Ochrona zdrowia, działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami” – informuje Julia Michałowska-Przybysz z Biura Prasowego i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Szczecinek. – Po dwa projekty są w kategoriach „Sport, w tym architektura sportowa” oraz „Inne”, a także jeden projekt znalazł się w kategorii „Działania na rzecz seniorów”.

Złożenie wniosku to dopiero pierwszy krok. Każdy projekt zostanie teraz poddany ocenie formalnej i merytorycznej, a autorzy mają prawo do odwołań. Na ten proces zaplanowano czas do 2 października. Po tym terminie ogłoszona zostanie lista pozytywnie zweryfikowanych projektów, które spełniają wymogi formalne i są zgodne z zadaniami gminy. Obowiązuje również roczna karencja – zwycięski projekt, który został wybrany do realizacji w ramach jednej edycji budżetu obywatelskiego, nie może być ponownie zgłoszony w kolejnej edycji, nawet jeśli został zmodyfikowany w niewielkim stopniu. Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnego dopuszczenia projektu pod głosowanie podejmie burmistrz Szczecinka – przypominają urzędnicy.

Głosowanie potrwa od 10 do 27 października i będzie prowadzone wyłącznie online – za pośrednictwem strony www.szczecinek.budzet-obywatelski.org. Wyniki, czyli lista zwycięskich projektów, zostaną ogłoszone do 3 listopada. Wybrane zostaną te propozycje, które zdobędą najwięcej głosów mieszkańców – do wyczerpania puli środków w danej kategorii.

W tegorocznej edycji wśród dużych projektów pojawiły się m.in.: Gryf i Jesiotr w akcji, Aleja Dźwięków Szczecinka – muzyczne ławeczki, Klatka do treningów typu Ninja i OCR, Stacja Nowych Możliwości, Pergola z Biblioteczką pod Chmurką, koncert rapowy z graffiti i breakdance, a także pomost dla rodzin nad Trzesieckiem, program podologiczny 60+ oraz murale, koncerty i teatry uliczne dla dzieci.

Wśród projektów małych zgłoszono m.in.: Małpi Gaj – plac zabaw, Historyczny Szczecinek, Misja Życie 2026, Szczecinecki Festiwal Smaków, Cykl warsztatów komiksowych, dla dzieci i młodzieży, Kontener Pop Up Lab, Benefis klubu poetyckiego Opal – 25-latki to my, Roztańczony Szczecinek, Psia plaża z mini infrastrukturą dla psów, Sobotnie handlowanie na targowisku miejskim.

Od początku istnienia szczecineckiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili już ponad 200 projektów. Zrealizowano 38 z nich, przeznaczając ponad 5,5 miliona złotych. Wśród zwycięskich inwestycji znalazły się m.in. rzeźby Gryfów i Jesiotrów, strefa gier na Mysiej Wyspie, nowe stacje rowerowe czy wsparcie Art Pikniku.

(źródło: UM Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

panie dokturpanie doktur

1 1

proszę poczytać na temat tężni solankowych bez źródeł solankowych pełne bakterii E. coli czy C. perfringens. Dużo zdrowia przy wdychaniu tego czegoś

16:58, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszczaninMieszczanin

1 0

Dziekuje juzmamy kruka… ukryte w karzakach dziecko UM i świetnych pomusłow.

20:25, 22.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%