Widok przyczep kempingowych – z coraz częściej prawdziwych domków na kółkach – nikogo już w Polsce nie dziwi. Głównie w sezonie letnim, ale i po nim. To świetny pomysł na wypoczynek i zwiedzanie bez trzymania się utartych szlaków i rezerwacji noclegów.
Pomysł wytyczenia w Szczecinku miejsca z infrastrukturą dla kamperów nie jest nowy. Ratusz ma w planach wykonanie studium wykonalności takiego przedsięwzięcia – wskazanie zakresu niezbędnych inwestycji, a przede wszystkim miejsca, gdzie takie kamperowisko mogłoby postać.
W Polsce nie ma zakazu nocowania w kamperze na dziko. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego tam jest to wyraźnie zabronione. W terenie leśnym biwak pod namiotem lub nocowanie w kamperze, rozpalenie ogniska itp. jest dozwolone w lokalizacjach wytyczonych przez nadleśnictwa. Informacje o legalnych miejscówkach - w sumie kilkunastu tysiącach w całej Polsce - znajdziemy na stronie www.czaswlas.pl
W Szczecinku oficjalny biwak jest wyznaczony w Czarnoborze, nad jeziorem Leśnym. Sześć stanowisk dla kamperów z dostępem do zasilania jest także na terenie hotelu Viki przy ulicy Koszalińskiej.
Od czasu do czasu kampery pojawiają się także w innych lokalizacjach, np. w Świątkach.
– Nie ma przeciwwskazań, aby stanąć tam kamperem, oczywiście przy zachowaniu zasad współżycia społecznego, bez zakłócania porządku czy zaśmiecania.
– mówi Justyna Pietrzkiewicz, komendantka Straży Miejskiej w Szczecinku.
Miłośnicy caravaningu chętnie do Szczecinka zaglądają szukając miejsc do wypoczynku blisko natury, ale jednocześnie bezpiecznych.
– Jest aplikacja na telefon i strona w internecie GRUPA BIWAKOWA na której można informacje infrastrukturze dla kamperowców – mówi pan Andrzej Mąkowski z Goleniowa, doświadczony turysta caravaningu, którego wraz ze znajomymi z Polic spotkaliśmy w kamperach nad jeziorem Trzesiecko.
– Ludzie wymieniają się opiniami, i jest to bardzo pomocne narzędzie przy planowaniu podróży.
Nie kryją przy tym zachwytów wypoczynkiem w Szczecinku: - Widać, że miasto żyje dla turystów, jest otwarte i ma wiele do zaoferowania, aby ciekawie i aktywnie spędzić tu czas – mówią goście.
– Pływaliśmy stateczkiem, wybrałem się na spacer na Mysią Wyspę, także opisaną na stronie. Jest świetnie i szczerze polecam. Byłem niedawno kamperem na południu Francji i żałuję, bo w temperaturach rzędu 40 stopni to średnia przyjemność. Sam takie terminy odradzałem, a pojechałem i i kolejny raz doświadczyłem, co to znaczy.
Co powinno się znaleźć na miejscu dla kamperów, nie tylko w Szczecinku?
– Na pewno słupek serwisowy, do którego można spuścić tzw. „szarą wodę” (woda z toalety – red.) i nabrać czystej – nasz rozmówca dodaje, że niekoniecznie muszą być one ulokowane w pobliżu obozowiska, ale mogą być na parkingu – kamperowcy podjadą tam i załatwią niezbędny serwis.
– Miejsce do podpięcia się do prądu także, choć większość współczesnych kamperów ma panele fotowoltaiczne i własne akumulatory.
Karta „Mój Szczecinek” – zmiany w zasadach przyznawania
Więcej formalności niż przy paszporcie.Odechciewa się.
Olo
21:14, 2025-07-25
Karta „Mój Szczecinek” – zmiany w zasadach przyznawania
KARTA MIEJSKA TO JEST BARDZO FAJNA SPRAWA: ZWIEKSZA NAJMILSZA SYMPATIE DO MIASTA I PODNOSI JEGO RANGE. MI SIE TA KARTA MIEJSKA BARDZO PODOBA. I KOJARZY MI SIE Z WIELKIMI MIASTAMI, DO KTORYCH MAM NADZIEJE, ZE SZCZECINEK DOLACZY!
SZPAGACIK +++SARCOFA
20:49, 2025-07-25
Karta „Mój Szczecinek” – zmiany w zasadach przyznawania
Nadal nie jestem zainteresowany.
g-a
19:42, 2025-07-25
ROG Szczecinek w Sejmie. Nadal patrolują granicę
Dlaczego pawlowicz nikt nie wyp...olil jeszcze ze szkoly. Chyba tylko dlatego ze podlega pod powiat a tam rzadzi obrotowy lis. Jak takie cos moze dawac przyklad mlodzierzy - co im przekazuje, ksenofobie, faszyzm, nietolerancje, oblude i klamstwa
mieszkaniec
18:03, 2025-07-25