Zamknij

Badanie termowizyjne – pierwszy krok do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną

art. sponsorowany + 15:26, 25.10.2023 Aktualizacja: 15:26, 25.10.2023

W sezonie jesienno-zimowym zaczynamy odczuwać skutki nieefektywnego ogrzewania. Problemem mogą być nieszczelne okna, ale też np. wady konstrukcyjne budynku albo użycie słabych jakościowo materiałów do ocieplenia domu. Samodzielnie nie da się precyzyjnie zidentyfikować wszystkich obszarów o niskiej izolacyjności. Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i badanie termowizyjne. Sprawdź, jak wyglądają tego typu pomiary, jak się do nich przygotować i kiedy warto z nich skorzystać.

Czym jest i jak wygląda badanie termowizyjne?

Badanie termowizyjne służy do zminimalizowania strat cieplnych, polecane jest wszystkim osobom, które chcą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Termowizja to sposób rejestrowania promieniowania cieplnego. Przy użyciu kamery wizualizowany jest rozkład temperatury na powierzchni obiektów i w ich strukturze. Dzięki temu można m.in. sprawdzić szczelność budynku i wykryć wszelkie usterki, a także zdiagnozować przyczyny uciekania ciepła.

Badanie przeprowadzane jest przez ekspertów, którzy wiedzą, w jaki sposób poprawnie obsługiwać urządzenie i jak analizować uzyskane dane, biorąc pod uwagę rozmaite czynniki dodatkowe. W efekcie prowadzonych działań uzyskiwany jest specjalistyczny raport.

Raporty z analizy kamerą termowizyjną

Zamawiając usługę badania termowizyjnego, można zdecydować się na raport podstawowy lub rozszerzony. W tym pierwszym zamieszczone zostaje zdjęcie optyczne i opis miejsca wraz z wyszczególnionymi nieprawidłowościami termicznymi i zdefiniowanym problemem. Natomiast wersja rozszerzona wzbogacona jest o obliczenia dotyczące wartości współczynnika przenikalności cieplnej przegród oraz współczynnika temperaturowego mostków. Wyniki zestawione są z obowiązującymi normami. Więcej na temat przenikalności cieplnej można przeczytać tutaj: https://termocent.com/wspolczynnik-przenikania-ciepla/.

Kiedy warto zlecić termowizję?

Badanie termowizyjne warto zlecić w celu kontroli prowadzenia prac budowlanych i docieplenia budynku. Uzyskane raporty mogą stanowić dokumentację przydatną do reklamacji usterek wykonawcom i producentom. Z tego typu usług warto skorzystać w momencie budowy domu lub zakupu czy też sprzedaży nieruchomości. Przeprowadzając termowizję i obliczając zapotrzebowanie energetyczne budynku – termocent.com/zapotrzebowanie-energetyczne-budynku/, można usunąć defekty, dokonać potrzebnych napraw i wprowadzić termomodernizacje, by efektywnie ogrzewać mieszkanie bez strat cieplnych.

Jak przygotować obiekt do badania?

Termowizję najlepiej przeprowadzić, gdy różnica temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz wynosi co najmniej 10 stopni Celsjusza. Około 4 godzin przed badaniem nie należy otwierać okien, mogą natomiast być rozszczelnione. Na dobę przed pomiarami powinno się zachować stałą temperaturę z przedziału 19-23 stopni. 2 godziny przed termowizją trzeba wyłączyć grzejniki, by zdążyły się wystudzić i nie zaburzały pomiaru. Żeby sprawdzić izolację ścian, należy odsunąć od nich meble na około 40 cm. Z okien usuwa się wszelkie przedmioty, odsłania żaluzje lub rolety wewnętrzne jak i zewnętrzne. Badanie w zależności od metrażu i układu pomieszczeń  mieszkaniu lub domu trwa od kilkunastu minut do godziny. W celu ustalenia szczegółów warto skontaktować się z profesjonalną firmą TERMOCENT, która udzieli wszelkich informacji w tym zakresie.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%