Zamknij

Żurawina – do jakich potraw można ją dodawać?

13:51, 30.08.2023 . Aktualizacja: 13:51, 30.08.2023
Skomentuj

Te małe, czerwone owoce uchodzą za źródło cennych witamin i składników mineralnych. Sezon na świeżą żurawinę trwa bardzo krótko, dlatego spotyka się ją raczej w formie przetworów lub suszu – również w takiej postaci zachowuje wiele swoich prozdrowotnych właściwości. Jak wykorzystać te owoce w codziennym jadłospisie?

Żurawina jest rośliną z gatunku wrzosowatych, te niskie krzewy można spotkać w lasach, na bagnach i podmokłych łąkach. Ceniona jest za pozytywny wpływ na układ moczowy oraz działanie antyoksydacyjne. Jest także popularnym surowcem kulinarnym.  Żurawina suszona bez cukru może stanowić samodzielną przekąskę lub być dodatkiem do wielu potraw. Co można przygotować z tych owoców?

Żurawina – dla kogo?

Po ten owoc mogą sięgać niemal wszyscy – to świetna profilaktyka wielu chorób. Żurawina jest składnikiem preparatów wspomagających leczenie infekcji dróg moczowych, może też być spożywana przez osoby cierpiące na refluks.

Ciekawą kwestią jest też suszona żurawina a cukrzyca. Owoce w takiej formie są bardzo zdrowe, jednak mają średni indeks glikemiczny, co oznacza, że powinny być przez diabetyków konsumowane z umiarem. Każda osoba z problemami zdrowotnymi powinna skonsultować z lekarzem możliwość włączenia żurawiny do swojej codziennej diety.

 

 Żurawina jako dodatek do śniadań

Te owoce mogą stanowić ciekawy dodatek do śniadań. Żurawina ma zdecydowany smak, który będzie pasować do słodkich owsianek, koktajli, czy smoothie. Świetnie współgra ze składnikami takimi jak czekolada, jabłka, czy cynamon. Stanowi też harmonijną kompozycję z bardziej egzotycznymi smakami – kokosem, bananem, ananasem i cytrusami. Żurawinę można wykorzystać także jako dodatek do pełnoziarnistych placków śniadaniowych. Suszone owoce można wymieszać z ciastem lub gotowy placek posmarować konfiturą z żurawiny.

Desery z żurawiną

Smak żurawiny pasuje także do deserów. Może ona stanowić dodatek do ciast i kremów. Dodaje się ją do serników, strucli, czy muffinek, bardzo popularny jest też deser z kaszy manny na mleku z dodatkiem żurawiny. Z liofilizowanych owoców można sporządzić puder, który będzie efektowną ozdobą różnych deserów i świetnie przełamie słodycz czekolady czy bitej śmietany.

Żurawina w daniach wytrawnych

Tan owoc jest bardzo często wykorzystywany w tradycyjnych przepisach. Żurawina stanowi dodatek do szlachetnych mięs – kaczki, gęsi czy indyka. W wielu europejskich kuchniach można znaleźć przepisy na tradycyjne pasztety z żurawiną. Konfitura z tego owocu jest też często zestawiana z serami – w Polsce bardzo popularną przekąską jest grillowany oscypek z żurawiną.

Soki i herbatki z żurawiny

Żurawina stanowi także surowiec do przyrządzania różnych napojów. Wiele walorów zdrowotnych ma herbatka z suszu owocowego. Żurawina w postaci soku może też być dodawana do wody lub naparu z czarnej herbaty. W takim wydaniu najlepiej smakuje jesienią i zimą. Sok z żurawiny może także stanowić bazę zimnych napojów. Warto jednak sprawdzić, czy produkt nie zawiera dodatku cukru.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%