Zamknij
REKLAMA

Jak mieszkańcy największych polskich miast kupują zabawki?

22.57, 26.11.2022 . Aktualizacja: 22.57, 26.11.2022
Skomentuj

Na zabawki wydajemy średnio od 1100 do 1499 zł rocznie. Najwięcej wydają mieszkańcy Białegostoku, a najmniej – Łodzi. Najczęściej kupujemy zabawki edukacyjne, klocki oraz autka. To zaledwie część wniosków płynących z raportu zrealizowanego przez 4IQ.

Firma przyjrzała się nawykom mieszkańców największych polskich miast związanych z zakupami zabawek. Najciekawsze wnioski z badania prezentujemy poniżej. 

Rozwój i edukacja przede wszystkim 

Badacze zapytali ankietowanych o to, jakie zabawki kupują najczęściej. Zdecydowanym liderem okazały się zabawki i gry edukacyjne – wskazało je aż 70,4% badanych. W odpowiedziach często pojawiały się także inne przedmioty, które stymulują rozwój dzieci – jak chociażby klocki (66,7%) czy puzzle (55,02%). 

Wśród najpopularniejszych zabawek znalazły się również klasyki. Autka wskazało 59,35% respondentów, lalki – 50,49%, domki – 42,03%, a kolejki – 36,71%. 

Co ciekawe, na ostatniej, czyli dziesiątej pozycji w rankingu opracowanym przez 4IQ znalazły się pieniądze. Je jako alternatywę dla zabawek wręcza dzieciom zaledwie 17,32% ankietowanych. 

Średnie wydatki na zabawki 

Uśmiech na twarzy dziecka jest bezcenny. Zespół analityczny 4IQ postanowił jednak sprawdzić, jak rozkładają się wydatki na zabawki. 

Okazuje się, że zdecydowana większość ankietowanych przeznacza na nie w ciągu roku kwoty czterocyfrowe. Najwięcej osób (36%) deklaruje wydatki na poziomie 1100-1499 zł, a tuż za nimi znalazła się grupa respondentów, która wydaje na nie ponad 1500 zł. 

Mieszkańcy jakich miast są najbardziej hojni? W zestawieniu prowadzi Białystok. Aż 52,7% mieszkańców tego miasta wydaje na zabawki więcej niż 1500 zł w skali roku. Najmniejszy odsetek takich osób znajdujemy w Łodzi. Spośród nich zaledwie 28,6% ankietowanych deklaruje wydatki na takim poziomie. 

Jednorazowe wydatki na zabawki 

Na zabawki w skali roku wydajemy więc dość sporo. A jakie wydatki ponosimy jednorazowo? Tego również dowiadujemy się z raportu 4IQ. 

Największa grupa przebadanych (61,2%) jednorazowo wydaje na zabawki od 100 zł do 300 zł. Na drugim miejscu znalazły się osoby deklarujące wydatki rzędu 300-499 zł (17,8%). 15% ankietowanych jednorazowo wydaje mniej niż 100 zł, a więcej niż 500 zł najmniejsza grupa respondentów, czyli 5,9%.

Łódź miastem najbardziej przyjaznym dzieciom?

Badacze podeszli jeszcze szerzej do tematu rozrywki dziecięcej. Zapytali ankietowanych również o to, czy w pobliżu ich miejsca zamieszkania znajduje się plac zabaw. 

Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 89,5% odpowiedziało twierdząco. Warto uściślić, że mowa tu zarówno o przydomowych placach zabaw, jak i tych publicznych – znajdujących się np. na osiedlach.

Autorzy raportu opracowali także ranking miast, w których najwięcej osób może cieszyć się pobliskim placem zabaw. Otwiera go Łódź z wynikiem 92,2%, a zamyka Warszawa (83,13%). 

Najciekawsze wnioski z raportu zrealizowanego przez 4iQ

Badanie obfituje w wiele ciekawych wniosków dotyczących nawyków zakupowych Polaków. Oto podsumowanie tych najważniejszych:

  • Wydatki na zabawki w skali roku w zdecydowanej większości przypadków wynoszą ponad 1100 zł.
  • Na jednorazowy zakup zabawek mieszkańcy największych polskich miast przeznaczają najczęściej między 100 a 300 zł. 
  • Najpopularniejszy wybór to zabawki edukacyjne, klocki i autka. 
  • Dzieci najczęściej dostają zabawki na urodziny. To z tej okazji mogą się spodziewać także najdroższych rzeczy. 
  • Zdecydowana większość badanych deklaruje, że ich dzieci posiadają przydomowy plac zabaw.

Źródło: 4iQ

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%