Zamknij

Jakie zabezpieczyć wykopy? Poznaj różne metody

. + 10:52, 10.07.2022 Aktualizacja: 10:52, 10.07.2022
Skomentuj

Prace ziemne są podstawą wszelkiego rodzaju prac budowalnych. Podłączenia różnego rodzaju instalacji w większości wypadków odbywa się w ziemi. Również posadzenie fundamentów wymaga wykonania wykopu. Na budowie można spotkać się z wykopami płytkimi, które mają głębokość 1-2 metrów oraz takimi, które są znacznie głębsze. W przypadku głębszego wykopu należy go odpowiednio zabezpieczyć, aby wykonywane w nim prace odbywały się w sposób bezpieczny. Jaki jest cel zabezpieczenia wykopu oraz jakie są rodzaje takich zabezpieczeń?

Po co się zabezpiecza wykop?

Głębokie wykopy niosą ze sobą bardzo duże ryzyko osunięcie się terenu. Grunt, który otacza wykop, podlega różnym obciążeniom, które generują, np.: stojące dookoła budynki. Nie bez znaczenia jest również poziom wód gruntowych oraz wody opadowe. Wszystkie te czynniki sprawiają, że głęboki wykop może się po prostu osunąć, co doprowadzi do wstrzymania wykonywanych prac, a jeśli w wykopie pracują ludzie, do tragedii.

Głównym celem zabezpieczenia wykopu jest zatrzymania osuwającego się gruntu, co w ostateczności zabezpiecza wykop przed zawaleniem. Montażem ścianek zajmują się specjaliści. Aby ich znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie hasło „ścianki szczelne firmy”.

Techniki zabezpieczania wykopu

W zależności od tego, w jakim gruncie jest wykonywany wykop, można go zabezpieczyć na kilka sposobów:

  • Ścianki szczelne – taki rodzaj zabezpieczenia wykorzystuje się, kiedy w ziemi, jest wysoki poziom wód gruntowych. Co ciekawe ścianki szczelne, w trakcie budowy mogą stać się integralną częścią konstrukcji obiektu. Najczęściej tę formę zabezpieczenia stosuje się na terenach mokrych.
  • Ścianki berlińskie, ten rodzaj zabezpieczeń jest wykonany z pali wykonanych ze stali oraz specjalnej, poziomej opinki. Ten rodzaj zabezpieczeń można zastosować, jeśli poziom wód gruntowych jest bardzo niski.
  • Ścianki paryskie – bardzo podobny sposób zabezpieczania wykopu jak ścianka berlińska, z tą różnicą, że zamiast pali stosuje się słupy żelbetonowe.
  • Palisady – ten rodzaj zabezpieczenia stosuje się, jeśli grunt, w którym wykonujemy wykop jest narażony na duże obciążenia. Samo zabezpieczenia, to zachodzące na siebie pale, mogą być to pale zbrojone.

W zależności od rodzaju gruntu wybiera się inną technikę zabezpieczania prac ziemnych. Zanim do takich prac dojdzie, powinny być wykonane badanie gruntu, które pozwalają określić w jakich warunkach gruntowo-wodnych będzie robiony wykop. Z dużymi wykopami najczęściej mamy do czynienia podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych lub montażowych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%