Czym dokładnie jest PKD? Dlaczego każda firma musi wybrać swoje kody Polskiej Klasyfikacji Działalności? W jaki sposób firma, ale i osoby z zewnątrz mogą zweryfikować PKD konkretnej firmy? Wbrew pozorom to nie jest trudne zajęcie i jeśli wiemy jak szukać, PKD dowolnej chwili znajdziemy w ciągu kilku chwil. Sprawdźmy, jak to zrobić.
Zanim przejdziemy do opisania, w jaki sposób sprawdzić PKD firmy, wyjaśnijmy, czym dokładnie jest PKD. Polska Klasyfikacja Działalności to rządowy system, który wykorzystywany jest przede wszystkim do celów statystycznych. Za jego pośrednictwem instytucje takie jak Główny Urząd Statystyczny są w łatwy spośób w stanie zweryfikować, jak wygląda aktywność poszczególnych branż i sektorów gospodarki.
Na kod PKD składa się symbol stworzony z pięciu znaków. Znaki te w precyzyjny sposób określają, czym dokładnie zajmuje się każda firma. Załatwiając dowolną formalność w urzędzie skarbowym bądź innym urzędzie, kod PKD będzie służył szybkiej identyfikacji charakteru naszej działalności gospodarczej.
Czy każdy z nas może sprawdzić PKD dowolnej firmy? Oczywiście, że tak, a co więcej, jesteśmy w stanie zrobić to bez wychodzenia z domu. Potrzebujemy jedynie urządzenia z dostępem do internetu. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie kodów PKD konkretnej firmy jest wyszukanie jej w wyszukiwarce CEIDG — Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Na stronie wyszukiwarki z powodzeniem możemy podać minimalnie jedną informację — czy to NIP firmy, nazwisko właściciela (lub przedsiębiorcy, jeśli mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej), a nawet po nazwie firmy.
Filtry wyszukiwania są niezwykle zaawansowane, dlatego, jeśli mamy, chociaż strzępek informacji o poszukiwanej działalności gospodarczej, to powinno wystarczyć do uzyskaniu wszystkich kodów PKD, jakimi dana działalność w istocie operuje.
Zasadność wyboru kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności może być wątpliwa dla niektórych przedsiębiorców — szczególnie tych, którzy zakładają kolejną działalność, a w przeszłości nie było takiego wymogu. To prawda — PKD działa dopiero od kilkunastu lat, jednak sam proces nadawania klasyfikacji PKD w żadnym wypadku nie jest kłopotliwy, i z powodzeniem możemy go wykonać online.
Najczęściej kody PKD nadaje się na etapie otwierania działalności gospodarczej. Decydując się na wypełnienie wniosku, przyjdzie nam wypełnić obowiązkowe pole związane z klasyfikacją działalności. Na szczęście formularz jest inteligentnie zaprojektowany i może nam znacznie pomóc w wyborze odpowiednich kodów.
Co, jeśli nasza firma zajmuje się kilkoma aktywnościami? Na szczęście każdy przedsiębiorca ma możliwość dołączenia do swojej działalności aż 7 kodów PKD, z czego jeden z nich musi być kodem głównym. Co w momencie, gdy nie wiemy, jakie kody najlepiej pasują do naszej działalności? W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zawnioskowanie o opinię Urzędu Skarbowego, który za opłatą dobierze kod do charakteru naszej firmy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz