Zamknij
REKLAMA

Domki na drzewie

09:40, 20.09.2019 | Ewa Bratkowska
Skomentuj
pixabay / zdjęcie podglądowe
REKLAMA

Współczesne dzieci uczą się o przyrodzie na lekcjach, coraz rzadziej mają z nią bezpośredni kontakt. Niestety problem tendotyczy również naszych młodszych mieszkańców Szczecinka. Świadomi są one różnego typu globalnych zagrożeń środowiska naturalnego lecz aktualnie duża ilość dzieci nie zna nazw roślin czy ptaków ze swojego regionu.

Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci i nastolatkowie swój czas wolny spędzały na świeżym powietrzu, spacerując po polach, lasach, łąkach , bawiąc się wśród drzew, jezior, strumykach czy uczestnicząc w wycieczkach do parków. Jednak w ostatnich latach obserwujemy jak drastycznie zmienia się forma ich odpoczynku i spędzania wolnego czasu.

Pomimo pięknego szczecineckiego parku oraz coraz to nowszych placów zabaw i innych atrakcji, aktualnie dzieci przekładają zabawę pośródprzyrody na gry elektroniczne. Nawet jeżeli już wyjdą na dwór, to i tak się nudzą ponieważ nie wiedzą w co i jak się bawić. Zanika u nich również znajomość podstawowych faktów żywieniowychtakich jak np.skąd bierze się mleko stojące na półkach w sklepie czy jak piecze się chleb.

Natura jest ważna!

Kontakt z przyrodą jest dla każdego ważny. Otóż, naszym naturalnym siedliskiem są właśnie góry, łąki i lasy. Słuchając śpiewu ptaków, szumu liści i wody, zapachu kwiatów, smakując leśnych malin, jeżyn czy jadalnych grzybówpowodują drogocenny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz duchowe. Należy pamiętać, iż swobodne, spontaniczne zabawy na łonie natury pobudzają wyobraźnię, kreatywność i rozwijają inwencję twórczą.

Jak nam pomaga?

Żyjąc w oddaleniu od natury dostosowujemy się do życia w miejskich warunkach. Przy już tak częstym zjawisku jak „stres” to właśnie poprzez udanie się na spacer choćby do parku spowoduje, że oczyścimy umysł, uspokoimy się i znajdziemy dystans. Kontakt z przyrodą jest również skuteczną terapią zaburzeń uwagi i innych schorzeń. Powoduje obniżenie nadpobudliwości, zwiększa odporność na stres, depresję jak i agresję słowną czy fizyczną. Aktualne badania przedstawiają, że to właśnie kontakt z przyrodą odpowiada za całościowy rozwój dziecka i za jego sukcesy. Przebywając na świeżym powietrzu dzieci uczą się gier, zabaw zespołowych, zawierają nowe przyjaźnie i oczywiście… mniej czasu spędzają przed ekranem komputera czy telewizora co wiąże się również ze spożywaniem „śmieciowego” jedzenia, co przyczynia się do otyłości.

Skąd ten problem?

Kiedyś na podwórku bawiło się mnóstwo dzieci i nastolatków, więc łatwo było znaleźć im towarzyszy do zabawy. Należy pamiętać, że dzieci biorą za wzór do naśladowania rodziców. Podejście dorosłych do spędzania czasu wolnego i do przyrody wpływa na młodsze pokolenie. Rodzice wolący wylegiwać się na kanapie przed telewizorem czy telefonem nie dają pozytywnego przykładu dla swoich pociech. Również w naszym, ciągle rozwijającym się społeczeństwie powstają współczesne osiedla, na których zabrania się aby dzieci były głośno,nie biegały po trawnikach, nie wchodziły na drzewa i budowały na nich domki a nawet, zakazują grać w piłkę, jeździć na rolkach,rowerach czy malowanie kredą po chodnikach co przyczynia się zniechęceniem dzieci do spędzania czasu wolnego na dworze.

W naszym tak szybko rozwijającym się mieście Szczecinku, nie zauważamy jak dzieci i nastolatkowie narażone są na brak czasu na zabawę i odpoczynek. Zbytni nacisk rodziców, natłok zajęć w szkole jak i zajęć pozalekcyjnych obniża czas na relaks, który stał się postrzegany jako „zbędny luksus”

(Ewa Bratkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA