Na tablicach ogłoszeń Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zjednoczenie” pojawiła się informacja, która może zaskoczyć wielu użytkowników działek. Chodzi o tzw. studnie abisyńskie. Zarząd jasno wskazuje: ich budowa i użytkowanie w obecnym stanie prawnym są nielegalne.
W piśmie czytamy wprost:
– Budowa i użytkowanie studni abisyńskich w obecnym stanie prawnym jest nielegalne.
– informuje zarząd ROD „Zjednoczenie”.
Dalej wyjaśniono, że działkowcy nie mogą korzystać z przepisów dotyczących tzw. zwykłego korzystania z wód, ponieważ nie są właścicielami gruntów. W praktyce oznacza to konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, które wiąże się z kosztami sięgającymi nawet ponad 6,6 tys. zł.
Choć komunikat pochodzi konkretnie z ROD „Zjednoczenie”, problem nie dotyczy wyłącznie tego ogrodu. Przepisy prawa wodnego są takie same w całej Polsce, dlatego identyczne zasady obowiązują we wszystkich Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
Sprawa ma też bardzo konkretny wymiar. Korzystanie z nielegalnego ujęcia wody może oznaczać mandat do 5 000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet karę aresztu. Do tego dochodzi ryzyko decyzji administracyjnej nakazującej likwidację studni, czyli jej zasypanie na koszt użytkownika.
Zarządy ROD-ów podkreślają, że temat jest monitorowany, a jednocześnie prowadzone są działania związane z inwentaryzacją i próbą uporządkowania istniejących ujęć.
Jest też światełko w tunelu. Trwają prace legislacyjne, które mają ułatwić sytuację działkowców. Wody Polskie zapowiadają uproszczenie przepisów, co w przyszłości mogłoby pozwolić na legalne korzystanie z tzw. abisynek bez konieczności przechodzenia pełnej, kosztownej procedury wodnoprawnej.
Na dziś jednak przepisy są jednoznaczne: nowych studni budować nie wolno, a korzystanie z istniejących powinno być ograniczone do minimum.
– Apelujemy o ograniczenie korzystania ze studni abisyńskich do minimum oraz o niewykonywanie nowych ujęć wody do czasu zmiany przepisów.
– czytamy w komunikacie ROD „Zjednoczenie”.
Mikołaj 14:00, 20.04.2026
Bandycki kraj
Roman.p.19:43, 20.04.2026
Raczej rząd...
Para Noja14:33, 20.04.2026
Absurd (grzecznie mówiąc). Nie jesteś właścicielem gruntu tylko legalnie grunt użytkujesz, ale nie masz prawa w pełni z niego korzystać. To tak samo, jak od sąsiada pożyczysz samochód, będziesz mógł w nim posiedzieć, ale nie będziesz miał prawa nim gdzieś pojechać.
Jan14:40, 20.04.2026
Za używanie pompy abisynki do więzienia a za sprzeniewierzenie milionów przez PiSowców ZERO odpowiedzialności. Dziwny jest ten kraj. Co nie???
Pz 19:45, 20.04.2026
Grodzki?
Kolo08:00, 21.04.2026
Durniu teraz rządzi KO
ZSRR 12:01, 21.04.2026
Koperta czymś rządzi...? Upadek praworządności
pol14:48, 21.04.2026
Jakim trzeba być b u c e m aby pisać takie bzdury.Twój Niemiec tusk i jego żurki stoją nierządem ponad dwa lata i żadnego pisowca nie wtrącili jeszcze do lochu.A ty kre ty nie ciągle o pisiorach złodziejach,gdzie oni ?!!!
x17:56, 20.04.2026
jeden jak chlał i tańcował za pieniądze miasta to będzie niewinny a drugi za pompę wody do ukarania *%#)!& kraj
polski 100 lec21:53, 20.04.2026
Dali durnie ludziom działki,a teraz zakazują korzystania ze studni,czyli de facto podlewania upraw. Czy leci z nami pilot ? Może omnibus,który to wymyślił zakupi loda własnemu dziecku i zabroni mu lizać tego loda ?
Pozostałe komentarze
Poczytajcie14:36, 20.04.2026
Wody Polskie coś wyjaśniają, kar nie będzie: http://pzd.pl/artykuly/28385/113/Wody-Polskie-deklaruja-Nie-bedzie-kar-za-ujecia-wody-na-dzialkach.html
Romaniuk14:58, 20.04.2026
Państwo z gó....wna, silne wobec słabych ! Z drugiej strony ,czego oczekiwać od durniów z PO-PIS-SLD-PSL,którzy nakazali zalewać i zasypywać polskie kopalnie węgla,bo unia kazała. Wszyscy wracają do węgla,a durnie typu henning-klęska wciska wiatraki,a jej blizniak genetyczny ameba zielińska narodowy wiatr polski,ręce nie mają gdzie opaść. Społeczeństwo,to bezmózga biomasa.
Bzdura! 15:35, 20.04.2026
Prawo nie działa wstecz!!! Ludziskom zarządzającym tym ROD brakuje tzw. Piątej klepki, podczas plandemii rozwiesili na bramach kartki z bezprawną informacją o rzekomym zakazie przebywania więc niz 5 osób na jednej działce!
Julka 16:32, 20.04.2026
Ejjj Wy tam - uśmiechnijcie Się 🫶
3,14s pogonić w 3,1420:25, 20.04.2026
Pisekciarze uchwalając tą ustawę, nie rozróżniali pojęć - "właściciel - użytkownik". Nie dziwię się, bo tam głos mają same intelektualne odpady.
🐟21:12, 20.04.2026
*%#)!& pyknij sete i daj już spokój
Rychu16:22, 10.06.2026
PIS,PO.Jedno zło!
Trolek07:24, 21.04.2026
Działkowiec nie potrzebuje zgody jeżeli pobiera wodę tylko na potrzeby własne np. podlewanie, studnia ma głębokość do 30 m i pobiera ze studni mniej niż 5 m3 na dobę.
GOŚĆ08:19, 21.04.2026
MASZ RACJĘ BO TAKIE JEST PRAWO WODNE .KROPKA.
DZIAŁKOWIEC08:15, 21.04.2026
AŻ PRZYKRO PATRZEĆ NA LUDZI KTÓRZY NIE ROZUMIEJĄ CO ROZWIESZAJĄ I SIEJĄ PROPAGANDĘ DZIAŁKOWICZOM.FAKTEM JEST W TYM KRAJU ŻE NAJŁATWIEJ BYŁOBY UKARAĆ DZIADKA I BABCIE ZA PODLEWANIE SAŁATY NA DZIAŁCE BO ZAMKNĄĆ KOMINY KTÓRE TRUJĄ TO SIĘ NIGDY NIE ODWAŻĄ.CI CO UDAWALI KILKA LAT ŻE NIBY Z TYM WALCZĄ POZAPEWNIALI SOBIE STANOWISKA I JUŻ NIE CZUJĄ ANI SMRODU ANI ZATRUTEGO CHEMIĄ POWIETRZA.
Altankowicz 10:33, 21.04.2026
Gówno pajace możecie zakazać! Mam abisynke na działce i podlewać ogórki i szczypior będę zawsze,tylko mnie łachudry zdenerwowaliscie niepotrzebnie
Użytkownik10:35, 21.04.2026
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
mój nick10:45, 21.04.2026
tak się kończy 8 lat rządów nieudaczników
TV R. ❤️12:04, 21.04.2026
Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Idź do pychola, bo..15:09, 21.04.2026
....masz poważne zachwiania w czasoprzestrzeni. Nieudaczników pogoniono w 3,14zdu 3 lata wstecz.
Brostito11:14, 21.04.2026
A czy wolno pić wodę z kałuży nie na swojej działce ? Bo to chyba to samo tylko ta woda jest płycej położona :)
Janek13:57, 21.04.2026
Polaki, cebulaki. P.o.s.r.a.n.i ze strachu, a władza zawsze straszy i wymyśla kary. Pamiętam jak straszyli wejściem nowego rodo. Milionowe kary będziecie płacić, bo pani w biurze czegoś nie dopełni. Trzeba się szkolić, zabezpieczać. A w Niemczech nikt się nie przejmował. Za chwilę będzie trzeba czipować psy i koty, bo 5 tys kary.
To tylko banda rudego mogła wymyśleć takie kary, bo czipy owszem, jak zwykle wymyśliła UE, ale kary to nasz rodzimy wynalazek.
*%#)!&14:44, 24.04.2026
Podefekowalo ich w tej linii.
K18:53, 24.04.2026
Zadajcie sobie trud i sprawdźcie w czyjych łapskach są wody polskie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz