Wiadomości Szczecinek - informacje i wydarzenia - iszczecinek.pl

Zamknij

Dodaj komentarz

Studnie na działkach pod lupą. Nawet 5 tys. zł kary i obowiązek zasypania

Redakcja iszczecinek.pl Redakcja iszczecinek.pl 13:48, 20.04.2026 Aktualizacja: 13:49, 20.04.2026
29 Studnie na działkach pod lupą. Nawet 5 tys. zł kary i obowiązek zasypania fot. Marcin Szydlik / Studnie na działkach mogą być nielegalne. Grożą kary i likwidacja ujęć

Na tablicach ogłoszeń Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zjednoczenie” pojawiła się informacja, która może zaskoczyć wielu użytkowników działek. Chodzi o tzw. studnie abisyńskie. Zarząd jasno wskazuje: ich budowa i użytkowanie w obecnym stanie prawnym są nielegalne.

W piśmie czytamy wprost:

Budowa i użytkowanie studni abisyńskich w obecnym stanie prawnym jest nielegalne.

 – informuje zarząd ROD „Zjednoczenie”.

Dalej wyjaśniono, że działkowcy nie mogą korzystać z przepisów dotyczących tzw. zwykłego korzystania z wód, ponieważ nie są właścicielami gruntów. W praktyce oznacza to konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, które wiąże się z kosztami sięgającymi nawet ponad 6,6 tys. zł.

Choć komunikat pochodzi konkretnie z ROD „Zjednoczenie”, problem nie dotyczy wyłącznie tego ogrodu. Przepisy prawa wodnego są takie same w całej Polsce, dlatego identyczne zasady obowiązują we wszystkich Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Sprawa ma też bardzo konkretny wymiar. Korzystanie z nielegalnego ujęcia wody może oznaczać mandat do 5 000 zł, a w skrajnych przypadkach nawet karę aresztu. Do tego dochodzi ryzyko decyzji administracyjnej nakazującej likwidację studni, czyli jej zasypanie na koszt użytkownika.

Zarządy ROD-ów podkreślają, że temat jest monitorowany, a jednocześnie prowadzone są działania związane z inwentaryzacją i próbą uporządkowania istniejących ujęć.

Jest też światełko w tunelu. Trwają prace legislacyjne, które mają ułatwić sytuację działkowców. Wody Polskie zapowiadają uproszczenie przepisów, co w przyszłości mogłoby pozwolić na legalne korzystanie z tzw. abisynek bez konieczności przechodzenia pełnej, kosztownej procedury wodnoprawnej.

Na dziś jednak przepisy są jednoznaczne: nowych studni budować nie wolno, a korzystanie z istniejących powinno być ograniczone do minimum.

– Apelujemy o ograniczenie korzystania ze studni abisyńskich do minimum oraz o niewykonywanie nowych ujęć wody do czasu zmiany przepisów.

– czytamy w komunikacie ROD „Zjednoczenie”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (29)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE

Roman.p.Roman.p.

9 2

Raczej rząd...

19:43, 20.04.2026

Pz Pz

7 4

Grodzki?

19:45, 20.04.2026

KoloKolo

4 3

Durniu teraz rządzi KO

08:00, 21.04.2026

ZSRR ZSRR

4 0

Koperta czymś rządzi...? Upadek praworządności

12:01, 21.04.2026

polpol

3 3

Jakim trzeba być b u c e m aby pisać takie bzdury.Twój Niemiec tusk i jego żurki stoją nierządem ponad dwa lata i żadnego pisowca nie wtrącili jeszcze do lochu.A ty kre ty nie ciągle o pisiorach złodziejach,gdzie oni ?!!!

14:48, 21.04.2026

Pozostałe komentarze

PoczytajciePoczytajcie

16 0

Wody Polskie coś wyjaśniają, kar nie będzie: http://pzd.pl/artykuly/28385/113/Wody-Polskie-deklaruja-Nie-bedzie-kar-za-ujecia-wody-na-dzialkach.html

14:36, 20.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomaniukRomaniuk

22 9

Państwo z gó....wna, silne wobec słabych ! Z drugiej strony ,czego oczekiwać od durniów z PO-PIS-SLD-PSL,którzy nakazali zalewać i zasypywać polskie kopalnie węgla,bo unia kazała. Wszyscy wracają do węgla,a durnie typu henning-klęska wciska wiatraki,a jej blizniak genetyczny ameba zielińska narodowy wiatr polski,ręce nie mają gdzie opaść. Społeczeństwo,to bezmózga biomasa.

14:58, 20.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bzdura! Bzdura!

18 1

Prawo nie działa wstecz!!! Ludziskom zarządzającym tym ROD brakuje tzw. Piątej klepki, podczas plandemii rozwiesili na bramach kartki z bezprawną informacją o rzekomym zakazie przebywania więc niz 5 osób na jednej działce!

15:35, 20.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Julka Julka

21 0

Ejjj Wy tam - uśmiechnijcie Się 🫶

16:32, 20.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

3,14s pogonić w 3,143,14s pogonić w 3,14

15 8

Pisekciarze uchwalając tą ustawę, nie rozróżniali pojęć - "właściciel - użytkownik". Nie dziwię się, bo tam głos mają same intelektualne odpady.

20:25, 20.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

🐟🐟

5 1

*%#)!& pyknij sete i daj już spokój

21:12, 20.04.2026

RychuRychu

0 0

PIS,PO.Jedno zło!

16:22, 10.06.2026

TrolekTrolek

13 1

Działkowiec nie potrzebuje zgody jeżeli pobiera wodę tylko na potrzeby własne np. podlewanie, studnia ma głębokość do 30 m i pobiera ze studni mniej niż 5 m3 na dobę.

07:24, 21.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

GOŚĆGOŚĆ

6 0

MASZ RACJĘ BO TAKIE JEST PRAWO WODNE .KROPKA.

08:19, 21.04.2026

DZIAŁKOWIECDZIAŁKOWIEC

20 0

AŻ PRZYKRO PATRZEĆ NA LUDZI KTÓRZY NIE ROZUMIEJĄ CO ROZWIESZAJĄ I SIEJĄ PROPAGANDĘ DZIAŁKOWICZOM.FAKTEM JEST W TYM KRAJU ŻE NAJŁATWIEJ BYŁOBY UKARAĆ DZIADKA I BABCIE ZA PODLEWANIE SAŁATY NA DZIAŁCE BO ZAMKNĄĆ KOMINY KTÓRE TRUJĄ TO SIĘ NIGDY NIE ODWAŻĄ.CI CO UDAWALI KILKA LAT ŻE NIBY Z TYM WALCZĄ POZAPEWNIALI SOBIE STANOWISKA I JUŻ NIE CZUJĄ ANI SMRODU ANI ZATRUTEGO CHEMIĄ POWIETRZA.

08:15, 21.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Altankowicz Altankowicz

13 1

Gówno pajace możecie zakazać! Mam abisynke na działce i podlewać ogórki i szczypior będę zawsze,tylko mnie łachudry zdenerwowaliscie niepotrzebnie

10:33, 21.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


mój nickmój nick

6 7

tak się kończy 8 lat rządów nieudaczników

10:45, 21.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

TV R. ❤️TV R. ❤️

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Idź do pychola, bo..Idź do pychola, bo..

1 2

....masz poważne zachwiania w czasoprzestrzeni. Nieudaczników pogoniono w 3,14zdu 3 lata wstecz.

15:09, 21.04.2026

BrostitoBrostito

12 0

A czy wolno pić wodę z kałuży nie na swojej działce ? Bo to chyba to samo tylko ta woda jest płycej położona :)

11:14, 21.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanekJanek

10 0

Polaki, cebulaki. P.o.s.r.a.n.i ze strachu, a władza zawsze straszy i wymyśla kary. Pamiętam jak straszyli wejściem nowego rodo. Milionowe kary będziecie płacić, bo pani w biurze czegoś nie dopełni. Trzeba się szkolić, zabezpieczać. A w Niemczech nikt się nie przejmował. Za chwilę będzie trzeba czipować psy i koty, bo 5 tys kary.
To tylko banda rudego mogła wymyśleć takie kary, bo czipy owszem, jak zwykle wymyśliła UE, ale kary to nasz rodzimy wynalazek.

13:57, 21.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

*%#)!&*%#)!&

0 0

Podefekowalo ich w tej linii.

14:44, 24.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

KK

0 0

Zadajcie sobie trud i sprawdźcie w czyjych łapskach są wody polskie

18:53, 24.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%