Zamknij
REKLAMA

Od nowego roku podrożeją alkohol i papierosy! O ile? Znamy prognozy

21:09, 17.11.2019 | Sieć Portali
Skomentuj fot. Michael Gaida z Pixabay
REKLAMA

Od nowego roku wzrosną ceny alkoholu i papierosów. Wszystko przez podniesienie akcyzy na używki. Rząd – zamiast planowanych wcześniej trzech – proponuje podniesienie jej o aż 10 proc.

Rząd przyjął projekt uchwały podnoszącej akcyzę i skierował ją do Sejmu. W dokumencie proponuje wzrost akcyzy na papierosy, piwo i wódkę o 10 proc. Wg prognoz dzięki temu budżet państwa zarobi rocznie 1,7 mld zł.

W projekcie ustawy przewidziano, w jaki sposób wzrosną ceny poszczególnych produktów. 0,5 l wódki ma kosztować o 1,4 zł więcej. Piwo podrożeje natomiast o sześć groszy. Za butelkę wina trzeba będzie zapłacić o 15 gr więcej, a za paczkę papierosów – o 1,02 zł.

Projekt ustawy już jest krytykowany przez opozycję (jako „skok na kasę”) oraz producentów alkoholu i wyrobów tytoniowych. Stanowisko w tej sprawie opublikował m.in. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. Autorzy krytykują wprowadzenie trzykrotnie wyższej niż planowano podwyżki bez konsultacji społecznych. Ich zdaniem podniesienie podatku spowoduje nie tylko wzrost cen, ale również spadek sprzedaży, przy niepewnych przychodach do budżetu państwa.

- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że podwyżka akcyzy w stopniu większym niż zaplanowana dotychczas doprowadzi do radykalnego zmniejszenia wpływu gospodarczego branży, zmniejszenia wielkości produkcji i utraty miejsc pracy. Wzrost stawki będzie czynnikiem blokującym rozwój kategorii piwnej i obniży konkurencyjność polskiego piwa

– czytamy w stanowisku.

Z podwyżki akcyzy wyłączono jedynie cydr i perry o mocy do pięciu procent. Tego typu wyroby mają zostać opodatkowane preferencyjna stawką akcyzy wynoszącą 97 zł od hektolitra wyrobu.

(Sieć Portali)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GG

1 3

Brakuje zasralcom kasy 15:05, 22.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA