Zamknij
REKLAMA

Wiadomości

SZCZECINEK. Aktualne wiadomości z miasta i regionu. Bądź na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w Twojej okolicy

Dostałeś sms-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

15:45, 11.01.2021 | Policja
Skomentuj archiwum policji
REKLAMA

Wciąż pojawiają się sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego niepodejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska-w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

   

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Policja apeluje o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

(Policja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

obserwator2obserwator2

4 0

Jeżeli nie zmieni się prawo a sądy nie będą dawać wysokich kar za takie przewinienia oszustów będzie tylko przybywać. Ja już nie mówię o karze śmierci jak to ma miejsce np w Chinach ale 25 lat to powinna być norma. Wysokie kary odstraszyły by potencjalnych "wnuczków" i innych takich tam 16:18, 11.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BRNTBRNT

0 0

Nikogo kary sądowe nie wystraszą skoro nie są egzekwowane i to wszystko w temacie. 22:39, 11.01.2021


NicoNico

3 0

Złapać i na żywca piłą motorową ręce obciąć i puścić. Po co trzymać mendę w więzieniu na koszt podatnika. Wykrwawi się i zdechnie. 16:28, 11.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA