Zamknij
REKLAMA

STREFA KOBIET. Lato w pełni…czas przyjrzeć się Twojej skórze

09.02, 19.08.2022

STREFA KOBIET. Lato w pełni…czas przyjrzeć się Twojej skórze

 autorka: mgr Liliana Wronowska
 

Jeśli spędzasz lato w pracy, Twoja skóra jest narażona na szkodliwe, wysuszające działanie klimatyzacji. Jeśli spęczasz czas świeżym powietrzu, wystawiasz się na szkodliwe działanie słońca i wysokiej temperatury, wiatru i kurzu. Jeśli zdążyłaś już się opalić, Twoja skóra potrzebuje delikatnego i regularnego złuszczania oraz dużej dawki nawilżenia, a jeśli dopiero zamierzasz oddać się kąpielom słonecznym, powinnaś odpowiednio przygotować i zabezpieczyć skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

PAMIĘTAJ!!

1. Złuszczanie

Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka jest podstawą pielęgnacji skóry. Komórki naskórka obumierają cały czas, a ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza ten proces i powoduje „przerastanie” i zgrubienie warstwy rogowej. Jeśli nie zadbamy o jej regularne złuszczanie, skóra zaczynie wyglądać na szarą i zmęczoną, a opalenizna zrobi się nierówna. Do złuszczania skóry polecam w tym okresie peelingi ziarniste z bazą oleistą, która po zmyciu w naturalny sposób zabezpieczy naszą skórę przed przesuszeniem. Do pielęgnacji twarzy wybierzmy delikatne peelingi enzymatyczne, te ziarniste mogą okazać się zbyt agresywne, jeśli nasza skóra będzie podrażniona słońcem. Unikajmy natomiast peelingów z kwasami, które w większości są „fotoczułe” i mogą spowodować przebarwienia posłoneczne.

 

2. Fotoprotekcja

Fotoprotekcja odgrywa kluczową rolę w walce z fotostarzeniem, jednak aby skutecznie chroniła przed następstwami promieniowania UV, powinna rozpocząć się już w dzieciństwie i trwać przez całe życie. Prawidłowa profilaktyka powinna obejmować: unikanie ekspozycji na słońce, w godzinach najsilniejszego promieniowania, oraz rezygnację ze korzystania z solariów, stosowanie odzieży ochronnej, kapeluszy, osłony na twarz, okularów z filtrem UV, a także ochronnych parasoli i ekranów przeciwsłonecznych osłaniających narażoną skórę. Jeśli jednak zdecydujemy się opalać pamiętajmy o zabezpieczeniu skóry kosmetykami z wysokim filtrem. Aby skutecznie zabezpieczyć skórę prze promieniowaniem UV, konieczne są preparaty z filtrem o wskaźniku SPF min. 30. Aplikację kremu powinniśmy ponawiać co dwie godziny oraz po każdorazowo wyjściu z wody.

 

3. Nawilżanie

Kremy i balsamy nawilżające stanowią podstawę pielęgnacji skóry zwłaszcza latem. Odpowiednie nawilżanie jest niezbędne do utrzymania równowagi hydrolipidowej na powierzchni naskórka oraz zapobiega utracie wody i cennych składników z jego głębszych warstw oraz skóry właściwej. Odpowiedni poziom TEWL stanowi także ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników środowiska. Skóra nawilżona staje się mniej zwiotczała, bardziej miękka w dotyku. Polecam stosować w tym okresie do twarzy kremy z kwasem hialuronowy i kolagenem oraz balsamy do ciała na bazie naturalnych olejów i masła do ciała z naturalnym ekstraktami roślinnymi bogatymi w witaminy i antyoksydanty.

Pamiętajmy także o nawilżaniu się również od „środka”! W upalne dni wypicie 2-2,5 litra wody to absolutne minimum.

 

4. Zabiegi profesjonalne

Polecam również korzystać w tym okresie z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych. Nic nie zastąpi bowiem specjalistycznej pielęgnacji skóry pod okiem doświadczonego fachowca. Latem nieoceniona jest oxybrazja, zabieg złuszczająco-nawilżająco-dotleniający, wykorzystujący synergię hiperbarycznego tlenu i soli fizjologicznej. Chłodna bryza na twarzy jest szczególnie przyjemna w gorące dni. Profesjonalne maski  bogate w składniki nawilżające – kwas hialuronowy, kolagen, witaminy C, E, i inne antyoksydanty, pomogą zneutralizować i odbudować uszkodzenia posłoneczne oraz wzmocnią barierę ochronną Twojej skóry.

 

O nawilżaniu, fotostarzeniu, wolnych rodnikach i innych czynnikach wpływających na stan naszej skóry pisałam obszerniej w poprzednich artykułach.  Zainteresowanych tym tematem odsyłam zatem do archiwalnych publikacji w „Strefie Kobiet” i zapraszam do lektury.

REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%