Zamknij
REKLAMA

Koniec z wezwaniami do Urzędów? To ma się zmienić już w przyszłym roku

19.45, 17.08.2022 Źródło: Kobiece Inspiracje
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

W 2023 roku mają wejść w życie przepisy, które wprowadzą wiele udogodnień dotyczących załatwiania spraw urzędowych. Czy to oznacza koniec wizyt w urzędach? 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące składania wyjaśnień w toku postępowań administracyjnych. Zmiany mają być korzystne dla podatników. 

- Postanowiliśmy zaproponować zakaz wzywania do urzędu, chyba że jest okoliczność, która absolutnie to uzasadnia, i na wezwaniu potrzebne będzie uzasadnienie tej okoliczności - poinformował minister Waldemar Buda. 

Polityk wskazał, że rozwój techniki zdalnej rozwija się wystarczająco, by przedsiębiorcy i obywatele mogli składać wyjaśnienia bez wychodzenia z domu. Jak dodaje większość spraw można załatwić przez telefon, komunikacją elektroniczną czy pocztową.

Resort zaznacza, że obywatele będą mieć wybór czy chcą sprawy urzędowe załatwić osobiście, czy elektronicznie.

- Dajemy jednak Polakom wybór, co może być istotne dla osób starszych, które wolą w bardziej tradycyjny sposób załatwiać sprawy urzędowe - wyjaśnił minister.

Ministerstwo nie chce by Polacy musieli tracić dni wolne na konieczność pojawienia się w urzędzie. Jak wskazywał Buda, "Polacy mogą tracić nawet 5 milionów godzin rocznie podczas załatwiania formalności w urzędach".

Jeśli zdarzą się takie sprawy, kiedy osobiste stawiennictwo w Urzędzie będzie konieczne odpowiedni wydział będzie musiał na piśmie uargumentować swoją decyzję. 

(Źródło: Kobiece Inspiracje)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%