Zamknij
REKLAMA

Bez twojej zgody wejdą na działkę. Będą zmiany w przepisach!

15:03, 22.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj fot. archiwum
REKLAMA

Idą zmiany w przepisach. Rządzący przygotowują regulacje dotyczące przyspieszenia realizacji inwestycji drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Co się zmieni? 

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i niektórych innych ustaw

W myśl zmian, które są projektowane bez zgody właściciela lub użytkownika wieczystego zarządca drogi będzie mógł wejść na terenie nieruchomości, którą obejmuje decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. 

Wszystko po to, by przygotować roboty budowlane i np. wykonać prace geologiczne. 

Zarządca drogi będzie mógł wystąpić o pozwolenie na prace w obrębie działki do wojewody (ws. dróg krajowych i wojewódzkich) lub starosty (ws. dróg powiatowych i gminnych). Decyzja ma być wydawana w ciągu 30 dni na okres nie dłuższy niż trzy lata. 

 

Przepisy mają ułatwić czynności zwłaszcza na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym, a także w przypadkach, kiedy nie ma danych o właścicielu lub użytkowników danej nieruchomości. 

Przywrócić nieruchomość do stanu poprzedniego

W ramach przygotowania inwestycji zarządca drogi będzie mógł przeprowadzić m.in. prace ziemnie (geologiczne, archeologiczne). Obowiązkiem będzie jednak przywrócenie nieruchomości do stanu poprzedniego. 

Jeśli nie będzie to możliwe właścicielowi przysługiwać będzie odszkodowanie. 

Zmiany w przepisach dotyczyć będą również zniesienia obowiązku zawieszenia postępowania wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w "razie śmierci  strony lub jednej ze stron, w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony oraz w razie utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych". 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

TeddyTeddy

1 4

Jeśli ktoś nie wyraża zgody a ma takie odwieczne prawo, to nie pozostaje nic innego, jak tylko pójść tunelem (jak w górach) lub podkopem (jak metro w Warszawie) albo obwodem, a na stawianie innych elementów budowlanych tylko i wyłącznie za bezwarunkową zgodą właściciela gruntu (zwłaszcza maszty).
Inne formy wtargnięcia na prywatną własność oznaczają przestępstwo bez względu na przepisy, które z zasady są nielegalne i fałszywe a to za sprawą wyborów do parlamentu 1991 (43,20% a powinno być 50% + 1 osoba) i skutek ich następstwa, łącznie z brakiem uprawnień do stanowienia prawa.
18:50, 22.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DanielsDaniels

0 0

No, to teraz proszę nie podskakiwać, bo wytyczymy dróżkę w Tym lub tamtym miejscu ✌🖕✌ 12:01, 23.05.2022


PPPPPP

4 0

Od lat nie ma solidnych planów i stabilizacji - to teraz będą włazić na własność, bo nic by nie zrobili.
Ile jeszcze pokoleń tego nieładu, wywłaszczeń, działek rolnych zamienianych na budowlane itp. absurdy planowania przestrzennego? Te działki budowlane nagle powstałe na łąkach nadjeziornych, gdzie wolno stawiać domy kosmiczne "new age" obok niby "góralskich" domów z bali drewnianych? Albo te prostackie w treści wykupy, przekształcenia i podziały działek dla kasy... Nie wystarczy jeden solidny plan przestrzenny - co wolno, gdzie i jak? Pal licho 200 lat chaosu czy więcej. Od 1945 roku licząc chyba granice się nie zmieniły? Gdzie są plany tych planistów przestrzennych z tamtych lat? Niemcy potrafili zaplanować przebieg dróg bez komputerów znacznie wcześniej. Korzystamy z tego do dziś. 23:39, 22.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

asdasd

1 0

zmiana działki rolnej pod budowlaną - ma jak najbardziej sens, natomiast ten kto kupuje dom na bagnie - a ostatnio jest taka inwestycja prowadzona przez znaną osobistość w mieście tan jest po prostu idiotą 08:40, 23.05.2022


AQQ.AQQ.

7 2

Czekam na prawo gdy najpierw będą strzelać, a potem pytać. Dalej wybierajcie sobie barachło do rządzenia wami... 08:28, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cptocpto

4 0

Ktoś kto myśli że zrobi kokosy na restauracji w spichlerzu chyba na głowę upadł - nie zarobi nawet na ogrzewanie i ZUSy 08:37, 23.05.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

AnnAnn

1 0

No tak skoro małe restauracje się nie utrzymują to co dopiero taki kloc 12:23, 23.05.2022


asdasd

1 0

już jeden mondrala wziął czerwony domek naprzeciwko - efekt jaki uzyskał - no cóż - porażka. Tak i tutaj będzie. Jak to jest na kredyt to już może sobie sznur i gałąź szykować 11:46, 24.05.2022


RKRK

0 0

No tak, skoro działająca obok restauracja ma tak słaby wynik mając jeszcze hotel do dyspozycji to wrzucanie grubego siana w budynek który ma kilkaset lat - to trzeba być wizjonerem i geniuszem biznesu.
To oczywiście padnie 13:42, 25.05.2022


JackJack

6 0

... a kiedy wejdzie prawo do obywatelskiego kopania w d...ę prezesów zakładów energetycznych .... 14:12, 23.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%