Zamknij
REKLAMA

Rzecznik MZ: liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które chorują

13:52, 23.06.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które cały czas chorują. Mamy blisko 500 osób, które ostatniej doby wyzdrowiały na 300, które zachorowały - zaznaczył podczas konferencji prasowej we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że wtorek jest ostatnim dniem podawania raportu z testów z kopalni Budryk. Od środy przypadki kopalniane nie będą uwzględniane.

Rzecznik MZ powiedział, że liczba nowych przypadków spadła z poziomu, który notowano jeszcze do połowy ubiegłego tygodnia i ustabilizowała się na poziomie ok. 300 nowych przypadków.

Poinformował, że we wtorek zanotowano 300 nowych zachorowań, 129 z nich na Śląsku, z czego 67 z kopalni Budryk.

Zaznaczył, że ministerstwo kończy notowanie w statystykach drugiej tury przesiewowych badań w kopalniach Jastrzębie-Bzie, Budryk i Borynia. "Więcej raportów z drugiej tury testowania już nie będzie, więc tych wyników z kopalń w najbliższych dniach nie będziemy obserwować. One nie będą już rzutować na wyniki z całej Polski i wyniki ze Śląska" - zaznaczył.

Andrusiewicz powiedział, że na 6 tys. 300 zakażonych górników od początku, kiedy zanotowano na Śląsku pierwszy przypadek zakażenia w kopalni, 3 tys. 136, czyli blisko połowa górników, już wyzdrowiała.

"W tym w pierwszych czterech kopalniach, w których wprowadziliśmy testy, ta liczba osób zdrowych jest od 94-98 proc. W środę liczba zdrowych górników przekroczy liczbę górników, którzy nadal są zakażeni" - oświadczył.

Powiedział, że czwarty dzień notowana jest w skali kraju bardzo duża liczba osób, które wyzdrowiały.

"497 przypadków to są osoby zdrowe, więc kolejny dzień mamy blisko 500 osób, które ostatniej doby wyzdrowiały na 300 osób, które zachorowały. Więcej, w ostatnich dniach liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które cały czas chorują" - powiedział rzecznik MZ.

Poinformował, że małe ogniska zakażeń notowane są w woj. łódzkim i mazowieckim. "To są drobne ogniska w domach pomocy społecznej dość szybko opanowywane przez służby sanitarno-epidemiologiczne" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że tak jak na Śląsku prowadzono badania w kopalniach i zamykano ogniska, to samo dzieje się w całym kraju, w tym także w woj. łódzkim i mazowieckim.

"Od razu po wykryciu pierwszy przypadków wszyscy są kwarantannowani, osoby chore izolowane, każdy z kontaktu jest poddawany testom, stąd też ta liczba przypadków w ogniskach i w mazowieckim i w łódzkim również spada" - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że na 129 przypadków na Śląsku, 67 zakażeń pochodziło z kopalń. W poniedziałek na 130 przypadków 19 zakażeń pochodziło z kopalni. "Pozostałe przypadki to są rodziny, które po szerokim zdiagnozowaniu w ubiegłym tygodniu są cały czasy wymazywane".

Zwrócił uwagę, że obecnie notuje się po kilkadziesiąt przypadków na Śląsku z takie normalnej transmisji, jak w każdym innym województwie.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

Robi z nas idiotówRobi z nas idiotów

7 2

"liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które chorują".
Wymienione wyżej dwa parametry NIGDY ZE SOBĄ NIE POWINNY BYĆ PORÓWNYWANE.
PIERWSZY JEST SUMĄ ZJAWISKA OD POCZĄTKU PANDEMII,
DRUGI JEST WARTOŚCIĄ NA DZIEŃ DZISIEJSZY.
To tak, jakby porównywać liczbę owiec w Nowej Zelandii z wydajnością tkalni wełnianych szalików w Irlandii.
Takie przekazywanie informacji jest perfidną manipulacją liczbami służącą tylko dla ogłupienia słuchaczy o niższej inteligencji. To budowanie pozytywów Rządu z zastosowaniem nieprawidłowych danych, to wręcz fałszowanie stanu pandemii i kłamstwo przedwyborcze, ale ta plugawość w PiSie nie ma znaczenia.
14:18, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Belzebub Belzebub

6 2

No toś my już chyba wypłaszczyli A teraz pełzamy 14:34, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

6 2

A jak tam respiratory, zamówione u handlarza bronią przez MZ za 160mln zł (oj, nie mówiliśmy o kwocie na breifingu prawdy- bo to nie 130 mln zł tylko 160 mln zł podarowano)? Ile pieniędzy odzyskano? A jak maseczki, kumpel od nart już sprzedał wszystkie? 14:51, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AQQAQQ

5 1

Pis ma opanowane robienie z ludzi *%#)!& 22:07, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KseropozytywnyKseropozytywny

6 1

Co ten popapraniec bredzi! Przecież minimum 40% polskiej populacji jest nieuleczalnie chore na PiS! I tu nie ma pozytywnych rokowań bo to gorsze jest niż Covidek😁 22:23, 23.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

5 0

Wy jeszcze wierzycie w koronoświrusa i tvpandemię? Naprawdę? Żal mi was. A świstak siedzi i zawija w sreberka... 20:05, 24.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FiuryFiury

1 0

Zlikwidować MZ. Kompletna niekompetencja 15:58, 07.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%