Zamknij
REKLAMA

Koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego

10:38, 14.07.2021 | materiały patnera

W Polsce istnieje prawo, które zmusza ludzi do ubezpieczania wszystkich aut, którymi podróżują w ruchu drogowym podstawowym ubezpieczeniem typu OC. Nie inaczej jest w przypadku samochodów ciężarowych, szczególnie narażonych na wszelkiego rodzaju nieprzyjemne wydarzenia na drodze (głównie za sprawą poziomu ich eksploatacji). W dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na nich. Ile kosztuje ich ubezpieczenie i na jaki jego rodzaj powinno się zdecydować?

Na jakie ubezpieczenie się zdecydować posiadając samochód ciężarowy?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, każdy posiadacz samochodu ciężarowego jest zobligowany do zaopatrzenia się w ubezpieczenie typu OC (odpowiedzialność cywilna), które jest jednym z najbardziej podstawowych w naszym kraju. Posiadają go zresztą nie tylko auta ciężarowe, ale i te o mniejszych gabarytach, również osobowe. Nie oznacza to jednak, że ubezpieczenie OC jest jedynym, na jakie w tym przypadku można się zdecydować.

Samochody ciężarowe bardzo często wykorzystywane są do przewożenia różnego rodzaju towarów. To właśnie to jest ich głównym przeznaczeniem. Właśnie dlatego prowadząc własną firmę przewozową i posługując się właśnie samochodem ciężarowym, warto też zainteresować się czymś takim, jak OCP przewoźnika. W przeciwieństwie do standardowego OC, nie chroni ono samego w sobie auta, a przewożone nim towary. Za sprawą tego można nie tylko ochronić mienie własnych klientów, ale i przekonać wielu z nich do siebie. Mnóstwo ludzi korzystających z usług transportowych zwraca uwagę właśnie na aspekty związane z bezpieczeństwem. Nawet jeśli stosunkowo rzadko przychodzi im skorzystać z dobrodziejstw dawanych przez ubezpieczenie.

Warto wiedzieć: firmy ubezpieczeniowe bardzo często oferują oba rodzaje ubezpieczenia w jednym pakiecie. Jest to dość dobra opcja, gdyż zazwyczaj pozwala zaoszczędzić na całym przedsięwzięciu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego nie jest kosztem jednym, stałym i aplikującym się do absolutnie każdego przypadku. Wiele zależy tutaj od indywidualnej sytuacji oraz samochodu, jakim tak właściwie się dysponuje. Warto jednak mieć świadomość co do tego, co ostatecznie ma największy wpływ właśnie na ten koszt. Wtedy też będzie można zrozumieć sposób, w jaki wyliczają składki popularne towarzystwa ubezpieczeniowe. Poniżej prezentujemy kilka najbardziej istotnych w tym wszystkim rzeczy.

  • Parametry samochodu ciężarowego - znaczenie w tym przypadku może mieć wszystko, a przede wszystkim wiek samochodu, pojemność jego silnika czy waga (samochody tego typu do 3,5 tony masy całkowitej są ubezpieczane za mniejszą kwotę niż te przekraczające tę wartość). Wielu ubezpieczycieli zwraca też uwagę na to, w jakich warunkach parkowany jest pojazd. Oczywiście samochodu ciężarowego nie da się wygodnie garażować (w większości przypadków). Można jednak pozostawiać go na parkingu strzeżonym, co z pewnością zyska w oczach firmy ubezpieczającej.
  • Dane kierowcy - oczywistym jest, że wpływ na wysokość ubezpieczenia ma również to, kto będzie prowadził konkretny pojazd. Im osoba starsza i bardziej doświadczona, tym mniejszy będzie koszt ubezpieczenia. Z tym najwyższym muszą się z kolei liczyć wszyscy ci, którzy dopiero uzyskali prawo jazdy i nie przekroczyli 26. roku życia. To zwykle granica, po przekroczeniu której koszt takowego maleje.
  • Historia przebiegu ubezpieczenia - to ona ma tutaj największe znaczenie. Jak bowiem wiadomo powszechnie, wraz z czasem zbiera się zniżki za bezwypadkową jazdę. Aplikują się one również do samochodów ciężarowych. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, czy z polisy ubezpieczeniowej konkretnego kierowcy (kierowcy, a nie auta) wypłacane były środki na pokrycie kosztów wypadku, kolizji czy jakiegokolwiek innego nieprzychylnego mu zdarzenia na drodze. Historia jest ściśle związana z wiekiem kierowcy - dlatego też na największe zniżki można liczyć dopiero po przekroczeniu 26. roku życia.
  • Ubezpieczyciel - kolosalne znaczenie ma tutaj oczywiście wybór ubezpieczyciela, z usług którego będzie się korzystać. To on ma wpływ na koszt ubezpieczenia i to on o nim decyduje. Jeden ubezpieczyciel jest w stanie zaoferować dokładnie to samo, co inny w o wiele niższej cenie. Właśnie dlatego należy zrobić rozeznanie na rynku i zapoznać się z ofertą nie jednej, a co najmniej kilku firm tego typu. Bardzo rozsądne w tym miejscu byłoby sięgnięcie po usługi multiagencji, która zajmuje się porównywaniem różnych ogłoszeń. Dzięki temu będzie można uzyskać rozeznanie i skorzystać z najlepszej dla siebie oferty.

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa, bez której nie powinno się wyruszać z nim w drogę. Stanowi zabezpieczenie nie tylko dla niego, ale i portfela jego właściciela. Co ważne, aplikuje się nie tylko w przypadku większych wypadków, ale i mniejszych kolizji. Te z kolei w przypadku tak często i intensywnie eksploatowanych aut zdarzają się nader często. Właśnie dlatego - nawet jeśli koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego nie jest najmniejszy - warto się na nie przygotować i od

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%