Zamknij
REKLAMA

Kamery bezprzewodowe - niezbędne wyposażenie nowoczesnego domu

12:47, 01.04.2021 | r.
Skomentuj

Nowoczesne systemy automatyki domowej pozwalają wyraźnie zwiększyć poziom zabezpieczeń w budynku. Dotyczy to nie tylko biurowców i dużych obiektów, ale także domów jednorodzinnych czy nawet mieszań. Istotną grupą narzędzi tworzących takie systemy są kamery bezprzewodowe. Do czego wykorzystać je w użytku domowym i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jak działają kamery bezprzewodowe?

Jak sama nazwa wskazuje, kamery bezprzewodowe mogą funkcjonować bez konieczności instalacji dodatkowego okablowania. Dzięki temu prawie nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o miejsce, w którym mogą zostać zainstalowane. Kamery bezprzewodowe coraz częściej zastępują dziś tradycyjny monitoring CCTV (tzw. przemysłowy czy wizyjny). 

Kamery IP łączą się z siecią internetową (skrót IP pochodzi od angielskiego zwrotu Internet Protocol), co pozwala użytkownikom na podgląd w czasie rzeczywistym, z dowolnego miejsca – wystarczy smartfon z dedykowaną aplikacją lub po prostu przeglądarka internetowa. 

Kamery IP są dostępne w różnych wariantach, dlatego można łatwo dobrać je do konkretnych potrzeb. Najbardziej popularne modele, to: 

  • Kamery kompaktowe – montuje je się wewnątrz dodatkowej obudowy,
  • Kamery kopułowe – ich budowa sprawia, że nie widać, w którą stronę obrócony jest obiektyw.
  • Kamery obrotowe – można je zaprogramować w taki sposób, by automatycznie obracały obiektyw w określoną stronę (możliwe jest także sterowanie ręczne).

Obecnie standardem, również w użytku domowym, stają się kamery z systemem podczerwieni, pozwalające na skuteczny monitoring wybranego obszaru, także w warunkach całkowitej ciemności. Szeroki wybór kamer różnego typu i przeznaczenia można znaleźć w sklepie internetowym Eltrox. Sklep oferuje także inne urządzenia i akcesoria automatyki domowej.

Gdzie najlepiej sprawdzą się kamery bezprzewodowe?

Kamery IP można montować zarówno we wnętrzach budynku, jak i na zewnątrz. W tym drugim przypadku należy pamiętać, by wybrać produkt o odpowiedniej klasie szczelności i odporności na wilgoć. 

We wnętrzach kamery bezprzewodowe znajdziemy często w pokojach dziecięcych. Urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk na żywo pozwalają rodzicom kontrolować, czy ich pociecha jest bezpieczna, lub np. nie zaczęła płakać. Kamera może przydać się także wtedy, kiedy dziecko zostaje pod opieką obcej osoby, lub gdy jesteśmy poza domem i chcemy sprawdzić, czy pod naszą nieobecność nie dzieje się nic niepokojącego.

Na zewnątrz natomiast kamery IP pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo strefy wejścia do domu i całej posesji. Możemy zamontować je przed bramą, na wszystkich ścianach budynku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na okna czy drzwi tarasowe. Monitoring stanowi skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem i kradzieżą. Pozwala odstraszyć złodziei, a gdy wtargną na posesję – dokładnie zarejestrować ich aktywność. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery bezprzewodowej?

Najważniejsze parametry, które warto przeanalizować, to:

  • Rozdzielczość kamery – im wyższa, tym dokładniejszy będzie obraz.
  • Kąt widzenia kamery – optymalny będzie wyższy niż 90-100°. 
  • Funkcja audio – rejestrowanie dźwięku przy użyciu wbudowanego mikrofonu).
  • Widoczność w nocy – wiele modeli umożliwia podgląd do nawet 50 m.

W zależności od konkretnych potrzeb warto wziąć pod uwagę także dodatkowe funkcje, takie jak powiadomienia alarmowe wysyłane na smartfon po wykryciu ruchu w strefie pracy kamery. Niektóre modele umożliwiają przechowywanie nagrań w chmurze, dzięki czemu dostęp do nich jest możliwy również w przypadku, gdy kamera zostanie skradziona lub celowo zniszczona.

(MATERIAŁ PARTNERA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%