Zamknij
REKLAMA

Wilczy pazur u psa - dlaczego niektóre psy go mają?

11:57, 14.01.2021 | r.
Skomentuj materiał partnera

Czym jest wilczy pazur u psa i dlaczego niektóre psy go posiadają? Sprawdź, czy może być to niebezpieczne dla Twojego pupila. Przeczytaj, na co zwracać szczególną uwagę, jeśli wiemy że nasz pies posiada wilczy pazur.

Tak jak i przodkowie człowieka, tak też przodek psa w ciągu setek tysięcy lat ewoluował. Kiedyś psi protoplasta poruszał się na pięciu palcach. Przez pokolenia pies zmienił sposób chodzenia. Po latach psowate zaczęły poruszać się na czterech palcach, a piąty z czasem zmienił budowę. Dziś normą jest, że psy poruszają się na czterech palcach. Piąte palce występują w formie opuszka z pazurem, samego opuszka, a nawet samego pazura na przednich łapach. Piąte pazury na tylnych łapach traktowane są jak pozostałość po przodkach. 

Czy wilczy pazur jest pożądaną cechą?

Wilczy pazur w większości przypadków jest cechą niepożądaną, a u niektórych ras wręcz zakazaną. Psy rasowe na wystawach często dostają punkty ujemne za posiadanie wilczych pazurów na tylnych łapach. Istnieją jednak rasy, które powinny mieć piąty pazur na tylnych łapach, a najlepiej nawet podwójny. Zdarza się bowiem, że niekiedy wilczy pazur u psa występuje podwójnie, co oznacza, że pies ma na tylnych łapach sześć pazurów. Rasy te to np beaucerona czy briard francuski. 

Czy w innym przypadku powinniśmy usuwać wilcze pazury?

Zazwyczaj nie ma potrzeby usuwania wilczego pazura u pupila. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy mu on nie przeszkadza, możesz skonsultować to ze swoim weterynarzem. Podrażnienie tej struktury jest bardzo bolesne dla psa, a wilczy pazur może występować na różnych wysokościach łapy.Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie wilczego pazura, najlepiej zrobić to w wieku szczenięcym.

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/lhasa-apso

Zabieg można wykonać zaraz po narodzinach szczeniaków, co uniemożliwi wilczym pazurom całkowite rozwinięcie się, a samo wygojenie się rany po zabiegu będzie dużo szybsze i bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak, że starszym psom usuwa się wilcze pazury. Jeżeli po jakimś czasie stwierdzisz, że Twojemu pupilowi poprawisz komfort życia usuwając wilczy pazur, zabiegi takie również są wykonywane. Często zdarza się, że psy wystawowe mają usunięte wilcze pazury

Czy wilczy pazur u psa może być niebezpieczny?

Wilczy pazur u psa nie jest czymś, co powinno nas niepokoić. Jeżeli nie przeszkadza psu w codziennych spacerach, nie powinieneś się martwić. Jednak jest coś, o czym musisz pamiętać.Piąty palec posiada zazwyczaj piąty pazur. Przez przesunięcie całości wyżej nogi, pazur ten nie ściera się w taki sposób, jak pazury, które mają bezpośredni kontakt z podłożem. Warto więc regularnie sprawdzać, czy pazury przy wilczych pazurach nie wymagają przycięcia. Dodatkowym problemem może okazać się fakt, że pazury przy piątych palcach mają tendencję do zakręcania się. Przez to mogą wbijać się w opuszek lub łapę sprawiając ogromny ból przy każdorazowym kroku. Regularne obcinanie pazurów jest więc nie tylko zalecane, a wręcz wymagane. Powinieneś obcinać ten pazur częściej niż resztę. 

Co, jeśli nie umiesz obcinać psu pazurów?

Obcinanie wilczego pazura niczym nie różni się od obcinania reszty pazurów. Jeśli jednak nie potrafisz i boisz się spróbować obcinać pazury swojemu psu, musisz każdorazowo udać się do groomera lub weterynarza. Obie te osoby bez problemu obetną wilczy pazur psu i sprawdzą długość wszystkich pazurów. Usługa taka trwa od kilku do kilkunastu minut i nie jest droga. Pomaga jednak właścicielom zachować komfort życia swoich psów. 

Zobacz też: https://zwierzaki.pl/siberian-husky

Wilczy pazur u psa to pozostałość po psich przodkach. Nie każdy pies posiada piąty palec przy tylnych łapach. Na przednich piąte palce występują zawsze. U niektórych ras obecność wilczego pazura jest wręcz pożądana, jednak są to wyjątki. Zazwyczaj jest to cecha niepożądana u psów wystawowych. Możemy usunąć wilczy pazur naszym pupilom, ale nie jest to konieczne. Jeśli psu on nie przeszkadza, nie warto w to ingerować. Zdarza się również, że psy mają podwójne wilcze pazury. Taka sytuacja także nie powinna nas niepokoić. Należy jednak pamiętać, że pazur na piątym palcu nie ma szansy się ścierać tak jak pozostałe. Musimy więc je kontrolować i przycinać częściej niż resztę.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%