Zamknij
REKLAMA

Byliny, które możesz zasadzić jesienią

20:43, 21.09.2020 | r.
Skomentuj

Ogród jesienią przez wielu traktowany jest jak umierająca piękność. Po stałym podlewaniu latem spada motywacja. Wszystko się zmienia i rośliny zaczynają obumierać. Jednak wrzesień czy październik potrafią być piękne i odwdzięczyć się pięknymi bylinami. Które z nich warto sadzić właśnie jesienią?

Astry – długo kwitnące, łatwe w uprawie

Kwitnące bardzo długo, pokazujące się i wiosną, i latem, aż po jesień astry to bardzo znane kwiaty. Te trzecie, byliny ogrodowe, które możesz sadzić jesienią, to astry nowoangielskie. Ich kwitnięcie przypaść może nawet na październik, a kolorowe kwiaty w barwach fioletu, błękitu i różu zachwycają wówczas, gdy o lecie już dawno zapomnieliśmy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że łodygi są pełne kwiatów, a jednocześnie nie są wymagające w pielęgnacji. Świetnie sprawdzają się i na przydomowych rabatach, i na skalniakach. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych i podlewać, bo bardzo lubią wilgoć.

Dalie – przepiękne byliny na jesień

Mają przepiękne, pełne kwiaty i wysokość nawet do półtora metra. Zapełnią jesienny ogród kolorami różu, czerwieni i żółci. Musisz tylko pamiętać, by sadzić ją w miejscu mocno nasłonecznionym, choć dobrze poradzi sobie w półcieniu. Ta z bylin ozdobnych potrzebuje umiarkowanie dużo wilgoci, więc nie trzeba jej tak mocno podlewać. Co ciekawe bardzo lubi krótkie dni, więc im ciemniej, tym więcej kwiatów dalii rozkwitnie. Rozwijają się jako pojedynczy kwiat, ale także w grupie lub jako pojedyncza roślinka.

Zielona, ładna funkia z rodziny szparagowatych

Ten rodzaj bylin ogrodowych ma wiele odmian. Są one niezwykle zróżnicowane, więc właściwie nie można mówić o jednym gatunku. Osiągają od 30 do nawet 100 centymetrów, a cechuje je bardzo duża wytrzymałość, stąd ich zastosowanie jesienią. Mogą być nawet pozostawione bez opieki przez wiele lat, są odporne na mrozy, łatwo przezimują. Kwiaty są głównie białe, czasem fioletowe. Umiejscowione są na długiej łodydze i przybierają kształt dzwonków. Większość to odmiany bezwonne, ale niektóre ładnie, choć delikatnie, pachną.

Tawułka chińska – niepozorna, ale przepiękna

Przybyła z Dalekiego Wschodu tawułka chińska to roślina o kwiatach jasnofioletowych, które mogą kwitnąć nawet do wczesnych przymrozków późną jesienią. Preferuje półcień lub cień, musi mieć podłoże żyzne, próchnicze i dość wilgotne. Jest więc dość wymagająca, choć lepiej, by przez jakiś czas nie miała wody, niż miała jej zbyt dużo. Silne nasłonecznienie działa na nią negatywnie. To jedna z bylin ozdobnych jesiennych, którą można podziwiać przez długi czas, bo ma bardzo dużą odporność na niskie temperatury. Zwykle zwraca sobą uwagę.

Byliny idealne do posadzenia jesienią

Pamiętaj, że jesień wcale nie musi oznaczać śmierci w ogrodzie. Jest wiele roślin, które wówczas dopiero kwitną i które można jesienią zasadzić, by cieszyć się ładnymi rabatami czy skalniakami. Warto poszukać takich roślin, które pozwolą ożywić ogród także we wrześniu i październiku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA